Valdovės gambitas

Kaip buvau pasiilgusi jausmo, kuomet skaitant knygą viskas aplinkui išnyksta. Valdovės gambitas yra viena tokių – kinematografiška, kupina įtampos, jaudinanti. Viena ko gailėjausi ją skaitydama, kad jau mačiau serialą. Netikėtumo ar intrigos buvo kur kas mažiau. Pasirodo, serialo kūrėjai savo interpretacijų pridėjo minimaliai, o pats kūrinys parašytas beveik kaip scenarijus. Vietomis knyga pasirodė netgi blankesnė už ekranizaciją, o kitomis, atskleidė papildomus emocinius istorijos momentus. Tačiau nepriklausomai nuo to, ar ekrane ar popieriuje su ja susipažįsti, istorija puiki. 

„Jai tai patiko. Patiko įtampa, tvyranti tarp figūrų, išsidėsčiusių vertikalėse ir įstrižainėse. Per vidurį žaidimo, kai figūros jau būdavo išsibarsčiusios po visą lentą, kryžminės jas jungiančios jėgos jaudino iki virpulio.“

Šachmatų atgimimas 

Ne aš viena tiek perskaičiusi knygą, tiek pažiūrėjusi serialą užsimaniau sužaisti šachmatų partiją. Netflix serialo efektas – drastiškai išaugę tiek šachmatų rinkinių pardavimai, tiek virtualių žaidimo platformų lankomumas. Valdovės gambitas žaidimo subtilybes aprašo tikrai labai detaliai. Nemokantiems žaisti kyla noras suprasti, o mokantiems atsiveria dar vienas siužeto sluoksnis. Skaitant knygą šachmatai dar ryškesni nei seriale. Tai natūralu, kadangi aprašymus žymiai lengviau sekti nei serialo aktorių rankų judesius. Bet kuriuo atveju, autorius padarė milžinišką darbą studijuodamas šachmatų teoriją ir žymiausias partijas. 

Betė Harmon 

Šachmatai dar ne viskas. Man regis, istorijos populiarumągarantuoja ne pats žaidimas, kuris iki šiol niekam per daug nerūpėjo, o Betės Harmon personažas. Ji našlaitė, anksti netekusi mamos, tačiau nepaprastai stipri, ryžtinga, ambicinga. Valdovės gambitas originaliai išleista dar 1982, savo tikrosios šlovės sulaukė tik dabar, kuomet atėjo populiarumo metas feministinei literatūrai. Knygoje Betė Harmon žaidžia vyrų pasaulyje. Moterys tuometiniuose šachmatų turnyruose beveik neegzistuoja. Ji ne tik graži moteris, bet ir išsiskiria savo jaunu amžiumi. Greičiausiai Betės Harmon kovoje daugelis moterų įžvelgia save, kuomet bando tapti lygiavertėmis vyrų duominuojamų sričių dalyvėmis ar darbuotojomis. 

„Jai patiko, kad yra viena. Visų svarbiausių gyvenime dalykų ji išmoksta būdama viena.“

Sudegti jaunam 

Valdovės gambitas man pasirodė taip pat puikus kūrinys apie brandą ir paauglystės iššūkius. O taip pat – apie jaunuosius genijus, visus tuos, kurie gyvenime daug pasiekia jauni ir kaip tuomet lengva perdegti, palūžti, nebematyti tikslo, prasmės. Vėliau, palengva pasiduoti priklausomybėms. Ši knyga apie tai, kad pasiduoti neverta ir visais gyvenimo atvejais reikia sugrįžti ir kovoti. 

Kodėl skaityti? Jei ieškote prasmingos, įtemptos, lengvai įtraukiančios knygos. O jei domitės ir žaidžiate šachmatais patiks dar labiau. 

Kodėl neskaityti? Jei jau matėte serialą, iš jūsų bus atimta didžioji dalis skaitymo malonumo. Skirtumo tarp originalo ir ekranizacijos beveik nėra. 

Share: