Moters šviesa

Nors Moters šviesa yra pirmoji mano skaityta Romain Gary knyga, įsivaizdavau, kad šio rašytojo stilių žinau. Dar 2014 metais, kuomet buvo minimas Romain Gary šimtmetis, dalyvavau renginyje, kur buvo skaitomos ištraukos iš romano Aušros pažadas. Tuomet buvau sužavėta jo pasakojimo lengvumo, šmaikštumo, o kartu ir prasmės.

Dabar pasiėmiau į rankas Moters šviesa ir radau tai ko tikėjausi ir dar daugiau – linksmą, ironijos ir absurdo humoro persmelktą tekstą, tačiau kartu labai jautrų ir vietomis labai giliai paliečiantį kūrinį. Atrodo Romanas Gary yra rašytojas, kuris naudoja humorą kaip įrankį, leidžiantį kalbėti apie labai skaudžius dalykus. 

Ledkalnio viršūnė

Man labai patiko kaip Romain Gary rašo. Vyras sutinka moterį, bet pasirodo tai tik ledkalnio viršūnė. Nors knyga labai trumpa – galima sakyti visas pasakojimas tėra „girta“ alkoholiu permirkusi naktis, joje atskleidžiama gan komplikuota dviejų žmonių istorija. Palengva verčiant puslapius vanduo senka ir iškyla vis platesnis vaizdas. Abu Moters šviesa veikėjai kenčia mylimų žmonių netektį, labai skirtingų formų ir svarsto, ar gali vienas kitam padėti, ar gyvenime egzistuoja antri kartai. O gal tikra meilė tik viena?

Per visą gyvenimą pažinojau tiek moterų, kad, tiesą pasakius, visada buvau vienas. Kai per daug, - tai tas pats kas nė vienos.
Meilė
Mylėti - vienintelis turtas, kuris didėja, kai juo švaistaisi. Kuo daugiau duodi, tuo daugiau lieka tau.

Šiaip jau Moters šviesa yra apie meilę. Apie tai kodėl vyrui reikalinga moteris ir atvirkščiai. Gražu pažiūrėti kaip Romain Gary gali būti ir romantikas ir skeptikas vienu metu. Nors dauguma minčių labai saldžios ir gal būtų net šleikščios atskirai – šioje knygoje sumišusios su humoro ir ironijos doze skamba tiesiog puikiai.

Kad atiduočiau tau savo prisiminimus, gyvensiu kol visiškai pasensiu.
Netektis
Aš nieko neišmanau apie rytojų. Neturiu tokių prabangos įpročių. Esu sudaryta iš mažyčių šiandien.

Kita tema – netektis. Moters šviesa veikėjai kalba apie tai, kaip reikia gyventi patyrus netektį – tikrą ir simbolinę. Kaip reikia elgtis, kai nutrūkus santykiams atrodo, nutrūksta ir gyvenimas. Atrodome knygoje tik viena diena ir naktis o tiek daug nutinka dviejų žmonių – vyro ir moters – vidiniuose pasauliuose. Turiu pripažinti, turbūt tik literatūros meistrai gali tiek daug pasakyti tokiu trumpu kūriniu.

Aš išnyksiu, bet noriu likti moterimi.

Kodėl skaityti? Nes ši knyga toks literatūrinis malonumas suderinantis priešybes – juokinga ir lengva, kartu gilu ir skaudu. Turėtų patikti ar atliepti išgyvenant mylimo žmogaus netektį ar skyrybų skausmą.

Kodėl neskaityti? Nes tam tikru požiūriu tai vienos girtos nakties istorija, kad ir labai graži, bet ši tiesų pasakojanti apie bėgimą nuo problemų ir svaičiojimą apie naują gyvenimą stovint ant netekties slenksčio.

Share: