Karbidas

Karbidas yra istorija apie svajoklį, idealistą, na ir šiek tiek ekscentrišką bei svaigiųjų gėrimų nevengiantį istorijos mokytoją, kuriam kyla idėja. Draugų kontrabandininkų padedamas jis sumąsto planą, kaip Ukrainos žmonės pagaliau galėtų eurointegruotis ir patekti į Europą. Jeigu skaitydami Rimanto Kmitos Pietinia Kronikas kikenote, greičiausiai liksite sužavėti ir šios knygos. Šis kūrinys panašiai persmelktas laukinių 90-tųjų nuotaikos ir nuotykių, susijusių su kontrabanda bei pastangomis praturtėti sunkumų patiriančioje šalyje. 

Knygoje gražiai dera absurdiškas humoras ir labai liūdnas idealizmo, naivumo ir pragmatiško požiūrio susidūrimas. Karbidas leidžia užčiuopti ukrainiečių nenuilstantį siekį tapti Europos bendruomenės dalimi ir kaip tam trukdo įsišaknijusi korupcija. Labai daugiaprasmiška ir maloniai nustebinusi knyga. 

Stiprus personažas

Karbido personažą savo mintyse lyginau su Rozalinda iš Totoriškos virtuvės aštrumai. Aišku, abu labai skirtingi, tačiau panašiai ryškūs ir prieštaringi. Karbidas pernelyg naivus, lengvabūdis, tačiau geras ir sąžiningas. Knygoje jis nuolat pakliūna į absurdiškas situacijas. Tačiau, ilgainiui jis atsiskleidžia ne tik kaip komiškas personažas. Knygoje gauname susipažinti ir su jo jaunyste ir meilės istorija, netektimi. Karbidas knygoje tarsi įkūnija nykstančią žmonių rūšį, kuri visuomet teiks pirmenybę didesnėms idėjoms, o ne asmeninei naudai. Na, o pagrindinė idėja šioje knygoje – nacionalizmas ir šalies tapatybės paieškos.

Istorija ir politika 

Kadangi pagrindinis knygos veikėjas yra istrijos mokytojas, iš jo lūpų knygos skaitytojai išgirsta nemažai žinių. Karbidas atskleidžia keletą Ukrainos istorijos epizodų, kiti veikėjai pažeria politinių realijų. Nors minėjau, kad knygoje justi 90-jų atmosfera, veiksmas čia vyksta jau po 2014 metų Maidano revoliucijos. Knygoje rasite ir šio įvykio atgarsių. Man ši knyga buvo labai simboliška – kai eurointegracijos siekį taip sudėtinga įgyvendinti, kad nors imk ir tunelį išsikask. 

Kodėl skaityti? Jei norite pagilinti žinias apie Ukrainą, susipažinti su šios šalies autoriaus kūryba. Knyga patiks ironijos ir absurdo humoro mėgėjams, leis prisiminti Lietuvos nepriklausomybės pradžios laikus. 

Kodėl neskaityti? Knyga gali pasirodyti šiurkšti, vietomis netgi šiek tiek šleikšti. Pokštai čia tikrai specifiniai ir galbūt ne kiekvieno skoniui. 

Share: