Tobulų žmonių istorijos

Pradėjusi skaityti knygą apsidžiaugiau – kaip originalų ir šviežia, regis, Lietuva turi savo Murakami. Tobulų žmonių istorijos yra novelių rinkinys, kuris man pasirodė pilnas simbolizmo, lyg labai realistiškas, tačiau itin keistas sapnas. Ilgainiui mano nuotaiką keitė nuostaba, o vėliau ir nusivylimas. Beveik kiekvienoje novelėje radau erzinančių fragmentų, nors buvo ir tokių, kurie kažką suvirpino sieloje. Genialu ir atgrasu vienu metu. Na, bent tikrai nenuobodu. 

Visos lyg viena 

Nors novelės iš pirmo žvilgsnio skirtingos, tačiau kartu ir panašios. Dažnas pasakojimas tam tikru kampu kalba apie vaikystėje užsimezgusį ir suaugus besitęsiantį vienatvės ir atskirumo jausmą, keistus sutapimus, išėjusių žmonių ilgesį. Tobulų žmonių istorijos kupinos nerimo, netgi, sakyčiau, suicidinių nuotaikų. Rašytojos kuriama atmosfera labai unikali, tačiau joje yra kažkas, ką užbaigus skaityti norisi nuo savęs tarsi nusipurtyti. 

Tobuli žmonės 

Turbūt atspėsite, kad novelių veikėjai yra toli gražu netobuli. Man patiko idėja įsijausti į visiškai paprastų žmonių sunkias gyvenimo patirtis, kurios novelėse pateiktos labai trumpai, bet įtaigiai. Tobulų žmonių istorijos yra nemažai karantino ir Covid-19 aktualijų, su tuo susijusių izoliacijos ir atskirties nuotaikų. Daug dėmesio čia ir socialinių tinklų, ypač Instagram, kritikai. Tačiau šioje vietoje mintys man pasirodė pavėluotos. Juk kažkur toli liko laikai, kai tai buvo tik platforma tobulam gyvenimui demonstruoti, o žmonės tikėjo viskuo ką mato. 

Skaitant knygą sunkiausia buvo toleruoti mistikos ir keistų nutikimų dėmenį. Vietomis trūko paaiškinimų, stipresnės logikos ar idėjų išbaigtumo. Kas nors paaiškinkite, prašau, kas vyko novelėje „Inspiracijos“ ir ką ten tie žmonės užsidarę name veikė. Tiesa sakant, beveik dėl kiekvienos novelės man kilo daugiau klausimų nei atsakymų. Tuo tarpu labiausiai susižavėjau istorija apie amžinai laiptinę remontuojantį kaimyną, atsimenu iki šiol.

Kodėl skaityti? Nes knyga yra originalus debiutuojančios autorės kūrinys. Rinkitės, jei jus žavi magiškasis realizmas ir keista, slogi atmosfera. Patiks, jei mėgstate poetiškus tekstus ir toleruojate šiek tiek gyvenimiško absurdo.

Kodėl neskaityti? Nes perskaičius knygą galvoje lieka labiau sumišimas nei kažkokia konkreti idėja. 

Share: