Emocinis lankstumas

Susan David straipsnis apie emocinį lankstumą sukėlė didžiulį atgarsį JAV, buvo publikuojamas didžiausių leidinių, o pati sąvoka buvo paskelbta metų vadybos idėja, taip pat vadinta ir naujuoju emociniu intelektu. Galbūt ir jums teko klausyti populiarią autorės TED kalbą apie “emotional agility”? Manau anglų kalba šis terminas šiek tiek tikslesnis ir pasako daugiau nei lietuviškasis “lankstumas”. Minėta kalba puiki ir tos 15 minučių manau lengvai padės jums apsispręsti ar jus domintų ši knyga.

Mane iš pradžių šiek tiek gąsdino “vadybos idėjos” apibūdinimas ir fokusas į sėkmę. Tačiau tik iki tol, kol supratau, kad po šiuo terminu slypi ne besiklostanti karjera, o iš tiesų autentiško, geriausias žmogaus savybes ir gabumus atskleidžiančio gyvenimo siekis. Taigi, knyga Emocinis lankstumas yra ne tik apie emocijų valdymą, bet kartu ir vadovas kelyje į gilesnį savęs pažinimą, paskatinimas išdrįsti susitvarkyti gyvenimą taip kaip patinka, įkvėpimas kūrybai. Vienintelis minusas – kad kažkur girdėtų dalykų čia daugiau nei naujų, gal tik į šviežiai ir į naują patogią struktūrą sudėta. 

Emocinis lankstumas

Turbūt ir jums kilo klausimas kuo jis skiriasi nuo paprasto emocinio intelekto? Aš šios knygos dėka supratau, kad tai yra dar gilesnis savo emocijų įsisavinimas nei įprastai siūloma. Ypatingai turint omenyje neigiamus jausmus. Emocinio lankstumo idėja siūlo neigiamas emocijas vertinti ir priimti lygiai taip pat kaip teigiamas – kaip kūno ir proto siunčiamus signalus apie tai, kas mums iš tiesų gyvenime svarbu, ką reikėtų keisti, kurioje srityje tobulėti.

Kalbant apie tobulėjimą autorė siūlo išlysti iš destruktyvių emocijų rato, vadinamojo streso dėl streso ir ramiai priėmus ir supratus savo neigiamus jausmus, pradėti nuo mažų žingsnelių, kad situacija pasikeistų. Man patiko, kad nesiūloma jokių stebuklingų išeičių, kardinalių metodų – tik ramiai, diena iš dienos, kad ir mažiausių pastangų pagalba keliauti link tikslo. Tuo tarpu tikslas, kaip siūloma šioje knygoje turėtų būti maksimaliai autentiškas jūsų gyvenimas. Štai kaip sąvoka apibūdina pati autorė:

“Emocinis lankstumas – tai laisvė neapsimetinėti ir nevaidinti, suteikianti jūsų veiksmams išskirtinės jėgos, nes jie kyla iš vidinių vertybių ir vidinės galios, to, kas patikima, tvirta ir tikra.”

Skamba gražiai – kaip įgyvendinti?

Iš tiesų man labai patiko, kaip autorė sudėliojo šią knygą. Dažnai panašūs kūriniai pateikia labo daug vertingų idėjų, bet ne iki galo struktūruotai, kad iš esmės tiesų nors kažką būtų galima įgyvendinti praktikoje. Emocinis lankstumas šiuo atžvilgiu labai patogus, pagrinde informacija suskirstyta į keturis žingsnelius:

  • Pripažinkite savo jausmus;
  • Pažvelkite iš šalies;
  • Eikite savo keliu;
  • Niekada nesustokite.

Kiekvienas iš šių žingsnių dar turi savo skyrelius, kur kas detaliau paaiškinančius ko reikėtų imtis, kad gyventume maksimaliai įsiklausydami į savo jausmus. Taip pat yra papildomi skyriai apie emocinį lankstumą darbe ir auginant vaikus. Pastarasis man labai patiko ir atliepė prieraišios tėvystės idėjas, visų vaiko emocijų priėmimą ir pagalbą su jomis konstruktyviai tvarkantis.

Knygoje yra keletas tikrai puikių praktiškų patarimų. Pavyzdžiui, aš iš naujo atsiminiau seniau praktikuotą būdą priimti ir paleisti neigiamas emocijas – jas užrašyti. Autorė siūlo tam skirti 20 minučių kas vakarą ir rašyti apie visus slegiančius skaudulius, net ir pačias mažiausias problemas, nesirūpinant dėl teksto kokybės. Šis būdas turėtų leisti pažvelgti išgyvenimus iš šono, sukurti erdvę, kurioje juos būtų galima kritiškai įvertinti ir galiausiai paleisti.

Vertybės

Kas dar man labai patiko šioje knygoje, yra dėmesys vertybėms. Autorė ragina jas išsigryninti ir stebėti ar kasdieniai mūsų veiksmai mus nuo jų atitolina ar priartina. Iš tiesų didelis darbas būti samoningais ties visais savo pasirinkimais ir poelgiais, bet adovanojimas juk didžiulis. Idealiu atveju mums nereikėtų gailėtis dėl nesėkmių, dėl to, ką kiti mano apie mūsų poelgius, jei iš tiesų nuoširdžiai viską darytume dėl to, kas mums iš tiesų svarbu ir reikalinga. Taip pat man patiko pabrėžimas, kad vertybes gali būti kintančios, rodyti kelią, o ne riboti. Taip pat išlaisvinti nuo socialinio lyginimosi ir pradėti kurti norimą gyvenimas būdą. O svarbiausia – būtų pasirinktos laisvai, o ne primestos.

“Jos (vertybės) nėra universalios – tai, kas atrodo gerai vienam, nebūtinai tiks kitam žmogui. Tačiau supratę, kas svarbus būtent jums, ar tai būtų karjera, kūryba, ar šilti santykiai, sąžiningumas ar altruizmas – įgyjame neįkainojamų asmenybės tapatumo išteklių. Vertybes – tai psichologinis stuburas, suteikiantis jums tvirtumo.”

Kodėl skaityti? Jei domitės emociniu intelektu, šioje knygoje nagrinėja autorė savoką išpletoja atkreipdama dėmesį į būtiną savybę – lankstumą – ir būtinybę vienodai priimti ir vertinti tiek teigiamas, tiek neigiamas emocijas. Rinkitės, jei pavargote nuo saviugdos knygose brukamo dirbtinio pozityvumo – Susan David puikiai iliustruoja kodėl tai žalinga. Kaip knygos pliusą  struktūruotumą ir praktinę naudą – perskaičius lieka ne tik idėja – bet ir konkretūs žingsniai pokyčių link.

Kodėl neskaityti? Nes didžioji dalis informacijos apie sąmoningumą, emocijų įvardijimą, atsitraukimą ir įvertinimą iš šalies greičiausiai bus girdėta iš kitų šaltinių. Ši knyga tiesiog siūlo kiek žviežesnį požiūrį ir struktūrą.

Share: