Natiurmortas

Ši knyga yra apie gyvenimą – tikrą ir paprastą. Istorijos centre čia jaunas karininkas ir vyresnio amžiaus moteris, meno ekspertė ir mylėtoja. Susitikę Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, jie užmezga netikėtą ir stiprų ryšį, kuris išlieka svarbus jų gyvenimuose, per daug ateinančių metų. Knyga graži, lėta, persmelkta itališko gyvenimo būdo (nors abu pagrindiniai herojai yra britai), personažai labai įdomūs ir gerai išvystyti. Tačiau, knygoje lėtumo, paprastumo ir tolygaus ritmo, be didesnių siužeto posūkių galbūt šiek tiek per daug. Natiurmortas yra tokia knyga, su kuria ilgainiui susilieji, pamiršti, kad skaitai, tačiau palengva pavargsti nuo rutinos ir imi jausti nuobodulį. 

Menas 

Natiurmortas turėtų patikti visiems meno gerbėjams, ypač italų renesanso. Pokalbių apie žymius paveikslus, skulptūras, architektūrą čia yra labai daug. Visą informacija ir kultūrinės nuorodos čia pateiktos ne pretenzingai, o veikiau labai organiškai. Menas yra neatsiejama knygos dialogų dalis, kurie, beje, pasižymi šmaikštumu ir subtiliu, savitu humoro jausmu. Dar noriu paminėti ir meną gyventi. Natiurmortas gyvai perteikia itališką gyvenimo būdą – mėgavimasi gyvenimo malonumais – maistu, gėrimais, bendravimu, lėtu gyvenimu. Jis šiame kūrinyje supriešinamas su daugeliu aspektų nuobodoku britiškuoju. 

Meilė ir ilgesys 

Jei reikėtų apibūdinti stipriausią šios knygos emociją tai būtų ilgesys. Šiuo jausmu persmelktas visas pasakojimas. Visų pirma pagrindinis veikėjas Ulisas ilgisi savo draugo sutikto kare. Vėliau, moters, su kuria jį sieja abipusiai stiprūs jausmai, tačiau bendras gyvenimas abiems neatrodo tinkamas pasirinkimas.  Vėliau pasakojimą papildo vaikų, draugų ir praėjusio laiko ilgesys. Natiurmortas yra tarsi odė šiam jausmui. 

Kodėl skaityti? Jei ieškote nebanalaus, ilgo ir lėto romano, kuris leistų pasinerti į kitus, tarp Londono ir Florencijos įdomiai susiklosčiusius gyvenimus. Patiks, jei nors kartą viešėjote Italijoje ir jau spėjote ją įsimylėti. Knygos personažais stiprūs, įsimintini, o ir autorės humoro jausmas neblogas. 

Kodėl neskaityti? Knygoje labai gausu dialogų, kurie ne visuomet atrodo reikšmingi. Apskritai, knyga man pasirodė nepamatuotai ištęsta. 

Share: