Vienas vaikas - 7 intelektai
Tai knyga, padėsianti suvokti ar galutinai įsisavinti, koks stebuklas yra jūsų vaikas. Perskaičius Vienas vaikas – 7 intelektai man kilo naujas įkvėpimas viską jam pasakoti, rodyti ir kartu su juo patirti dalykus. Iš tiesų, prieš skaitydama šią knygą, nežinojau nieko apie ankstyvąjį ugdymą. Maniau, kad iki vaikui sukanka 3 metai, pakanka tiesiog su juo būti ir žaisti. Iš esmės tai ir yra tiesa, tiesiog su šios knygos pagalba imi suvokti, kad nedidelių pastangų dėka galima padaryti taip, kad žaidimai būtų ne tik smagūs, bet kartu ir paklotų pamatus vaiko ateities gebėjimų vystymuisi.

Knyga neprieštarauja prieraišiosios ar švelniosios tėvystės principams

Turbūt pasakoti apie šią knygą reikėtų pradėti nuo to, kas man pačiai buvo aktualu prieš ją atsiverčiant. Nors ir buvau sudominta ankstyvojo ugdymo temos, kažkiek nerimavau ir žiūrėjau skeptiškai – ar nebus tai mažų vaikų dresavimo gidas. Visgi, perskaičius porą skyrių visos baimės išsisklaidė. Knygos autorė Renata Lazdin, save priskiria prieraišiosios tėvystės šalininkams, o pati ugdymo filosofija remiasi stipriu tėvų ir vaiko ryšiu, pagarba jo poreikiams ir mokomųjų dalykų pateikimu smagiu ir prie vaiko norų bei galimybių pritaikytu tempu.

Autorė savo knygoje remiasi įvairia literatūra ir tokiomis daugeliui tėvų pažįstamomis knygomis kaip Penkios vaikų meilės kalbos ir Auklėjimas be dramų. Taigi, visi knygoje pateikiami metodai yra neprieštaraujantys ir netgi skatinantys puoselėti vaiko laisvės jausmą, norą tobulėti ir mokytis. Na, nesakau, kad absoliučiai viskam šioje knygoje pritariu. Teiginiai, kad metukų vaiką jau tiesiog būtina mokyti užsienio kalbų, man nuskambėjo šiek tiek ekstremaliai. Kai kam galbūt užklius teiginiai, kad vaikui nuo 2 metukų jau būtinas kokybiškas darželis ar aktyvus užimtumas namie. Visgi, didžiąją dalimi autorės požiūriui pritariu. Tai kas dėstoma knygoje Vienas vaikas – 7 intelektai neprieštarauja man artimai gentle parenting/švelniosios tėvystės filosofijai.

Magiški metai

Knygos esmė yra pademonstruoti tėvams, koks milžiniškas potencialas slypi pirmosiose 2000 vaiko gyvenimo dienų. Tai laikotarpis, kuomet jis nepaprastai imlus informacijai ir supranta kur kas daugiau, nei gali pademonstruoti. Integruojant rodos paprastus dalykus ir žaidimų elementus į vaiko dieną, galima smarkiai padidinti jo mokymosi gebėjimus ateityje. Visgi, kaip pabrėžia pati autorė, ir šis knygos akcentas man labai patiko, mokyti vaiką reikia nesitikint jokio konkretaus rezultato. Galbūt tai, ko mokote metinuką, jis staiga atsimins būdamas trejų. Galbūt niekada. Ir tai nėra blogai. Ankstyvasis ugdymas yra labiau žaidimas ir laiko su vaiku įprasminimas, abiems pusėms malonių ir naudingų veiklų paieška, todėl neverta turėti kitokių lūkesčių.

7 intelektai

Taigi, apžvelgus filosofinę dalį, metas prie pereiti prie konkretesnių dalykų ir praktinės šios knygos naudos. Nors knygos pavadinimas referuojamuose į septynių intelektų apibrėžimą, knygoje toks suskirstymas aiškiai nefiguruoja. Šalia tradicinio intelekto suvokimo pabrėžiama emocinio intelekto svarba. O didžioji dalis knygoje išdėstytų praktinio pobūdžio patarimų orientuoti į kalbinio (lingvistinio), kūno kinestetinio ir emocinio intelekto lavinimą bei moralės ugdymą. Taip pat nemažai ir apie laisvojo žaidimo stebuklą.

Taigi, perskaitę Vienas vaikas – 7 intelektai galite tikėtis patarimų kaip paspartinti vaiko kalbos raidą ir argumentų dėl ankstyvojo kalbų mokymo naudos. Taip pat metodų kaip paskatinti vaiką daugiau judėti ir informacijos, kodėl tai svarbu ne tik sveikatos, bet ir protinio vystymosi atžvilgiu. Taip pat knygoje daug rašoma apie tai, kad viena svarbiausių tėvų užduočių yra užauginti gerą žmogų ir kaip su juo kalbėti, kad pamažu imtų svarstyti ir suvokti svarbius moralės klausimus.

Kas tiko mums

Mane asmeniškai labai sudomino Suzuki metodas. Pasirodo net visai mažyčius vaikus galima mokytoja groti muzikos instrumentais, jei pateiksi tai pakankamai žaismingai, trumpai ir reguliariai. Šioje metodologijos žavesys tame kad kartu gali mokytis ir suaugusis ir dar geriau, jei abiems instrumento valdymas yra nauja veikla. Kadangi visad svajojau groti pianinu, esu įkvėpta išbandyti, kai Ąžuolui sueis treji.

Kalbant apie kitas pasiūlytas veiklas, manau atsirinkau tai kas man pasirodė priimtina. Geras dalykas, kad knygoje jų pateikta optimaliai ir gana įvairių, todėl nesudėtinga atsifiltruoti. Mes į savo dieną įtraukėm klasikinės muzikos paklausimus, eilėraščius ir daugiau judėjimo ir tai jau sakyčiau neblogai.

Ir pabaigai įkvepianti mintis:

Vaikas yra lyg šviesos spindulys, kuris patekęs į lašą nušvinta septyniomis spalvomis. Lyg gama, kuri suskamba septyniomis natomis. Lyg pirmi septyni metai, kurie nulemia visą ateities gyvenimą.

Kodėl skaityti? Jei šiuo metu esate vaiko priežiūros atostogose ir galite sau leisti autorės vadinamąją prabangiąką tėvystę: būti jose gana ilgai ir rasti laiko kokybiškoms ir kartu smagioms veikloms su vaiku. Skaitykite, jei norite daugiau sužinoti apie ankstyvąjį vaikų ugdymą ar ieškote įkvėpimo ką smagaus ir naudingo galima nuveikti su vaiku iki 6 metų. Neleiskite atbaidomi knygos pavadinimo – ji tikrai nėra orientuota tik į vaiko intelektinių gabumų ugdymą ir filosofiškai yra artima švelniosios ar prieraišiosios tėvystės nuostatoms.

Kodėl neskaityti? Jei tikitės labai struktūruotos informacijos ir sužinoti daugiau apie 7 intelektus. Man knyga pasirodė šiek tiek chaotiška šiuo atžvilgiu. Jei nemėgstate saldybių, gali šiek tiek erzinti autorės pasirinkimas kaip vaiko sinonimus naudoti žodžius aukselis, stebuklas ir pan. Knyga vietomis gali pasirodyti perdėtai pozityvi ir siekianti vaikams sukurti tobulą gėrio ir meilės pasaulį. Nežinau ar tai blogai, bet labiau realizmą mėgstantys tėvai turėtų būti įspėti. Turbūt knyga nebus sužavėti ir labiau kraštutinę prieraišiosios tėvystės šaką palaikantys tėvai.

Share: