Sausra
Aš nesu daug detektyvų skaitantis žmogus ir mano žodžiu tikrai negalima aklai pasitikėti, bet iš to ką esu skaičiusi – tai buvo vienas geriausių žanro pavyzdžių. Nesakau, kad skaityti buvo labai malonu. Kai kurie netikėtai atskleisti siužeto vingiai ar nusikaltimų scenų aprašymai privertė nepatogiai muistytis it stomatologo kabinete. Tačiau kalbant apie bendrą įspūdį, Sausra yra efektinga knyga, kurią skaitai net kai sustoji skaityti. Nuolat galvoje narplioji įvykių eigą ir tarsi detektyvas negali išmesti klausimų iš galvos: kas ir kaip ten iš tiesų nutiko.

Sausra

Knygos pavadinimas tikrai nėra atsitiktinis žodis. Sausra yra tai, kuo galima apibrėžti gyvenimą mažame Australijos miestelyje Kiavaroje. Tai vietovė, kurioje beveik visi gyventojai ūkininkai. Žmonės čia beveik dvejus metus nesulaukia didesnio lietaus: pasėlių laukai merdėja, emocinis klimatas tiesiog kibirkščiuoja. Tokiame fone įvykdomas baisus nusikaltimas. Vienas gyventojų nužudo savo žmoną, vaiką ir pats nusišauna. Šis įvykis įaudrina ir taip įsitempusius gyventojus, tad į miestelį atvykęs detektyvas, nusikaltėlio vaikystės draugas, sutinkamas nelabai draugiškai. Tam įtakos turi kitas, prieš 20 metų vietovę sukrėtęs paslaptingas įvykis. Nepaisant šių aplinkybių, detektyvas Falkas pasilieka miestelyje ir ima narplioti painią istoriją, apraizgiusią Kiavarą ištikusią nelaimę.

Kelių sluoksnių istorija

Sausra turbūt labiausiai sužavėjo savo dviejų sluoksnių istorija. Nors, regis, knygos centre yra ką tik įvykęs nusikaltimas, jis, pasirodo, yra neatsiejamai susijęs su kita, prieš dvidešimt metų keturiems paaugliams nutikusia, taip iki galo ir neišaiškinta istorija. Visi šie keturi paaugliai, dabar jau suaugę, sukasi ir dabartinio siužeto epicentre. Vienas iš jų tampa žiauraus nusikaltimo auka, o kitas imasi jį tirti. Dvi istorijos nuolat pinasi tarpusavyje ir taip kuria dar didesnį paslapties ir nenuspėjamumo įspūdį.

Turbūt vertėtų paminėti, kad skaitydama pirmuosius knygos skyrius truputį nusivyliau, kadangi po daugybės gerų atsiliepimų šios knygos atžvilgiu kartelė buvo iškelta tikrai aukstai. Skaičiau ir bandžiau suprasti, kuo jau Sausra tokia ypatinga. Tačiau netrukus, kuomet iš pažiūros dvi nesusijusios istorijos palengva ėmė plaktis į vieną, knyga man atsiskleidė visu savo grožiu.

Mažai klišių

Kitas dėmesio vertas aspektas yra stereotipinių detektyvų elementų atsisakymas. Kalbu apie tokias dažnai pasikartojancias detales kaip mačo tipo, visas muštynes laimintis pagrindinis tyrėjas, kuris dažniausiai nevengia išgerti ir yra tiesiog persekiojamas seksualių moterų. Na seksuali moteris yra ir šioje knygoje, bet jos ir Falko ryšys yra kur kas subtilesnis, daugialypis ir labiau tyrinėjamas psichologine prasme. Pats protagonistas, iš tiesų netradicinis tuo, kad yra gana paprastas, ramus žmogus. Jo personažas nėra kažkaip neproporcingai suherojintas, neturi vos ne antgamtinių seklio sugebėjimų ir todėl kuria tikrovės įspūdį.

Klišių atsisakoma ir kitose kūrinio vietose, tokiose kaip nusikaltimo aukos ar kaltininko portrete, tačiau šioje vietoje nesinori plėstis. Kuo mažiau žinosite apie kūrinio atomazgą, tuo daugiau malonumo jums liks.

Karšta atmosfera

Na ir paskutinis elementas, už kurį norisi pagirti Sausra yra atmosfera. Nors aplinkos ar gamtos stichiją patiriančio miestelio išorinių aprašymų čia beveik nėra, emocinis knygos fonas kuriamas tiesiog meistriškai. Nepatenkinti pavargę miestelėnai greitai pasiduoda emocijoms ir tarsi avių banda metasi ten kur kažkas pirštu parodo į galimą nelaimių kaltininką. Knygoje iš tiesų sausrą gali justi tiek fiziškai, tiek emociškai ir tai yra ganėtinai genialu.

Kodėl skaityti? Jei esate detektyvų mėgėjas, tuomet jums net toks klausimas neturėtų kilti. Patiks tiems, kurie ieško įtampos kupinos istorijos, kurios eiga klaidžiai susipynusi laike ir tarp daugelio istorijos personažų. Rinkitės, jei pavargote nuo detektyvinių romanų klišių persmelktų istorijų. Taip pat vertėtų pagirti aiškiai sukonstruotą siužetą ir puikų rašymo stilių.

Kodėl neskaityti? Jei nenorite savo sąmonės apkrauti žiauriais vaizdais ir širdį draskančia istorija. Knygoje nagrinėjami nusikaltimai bus tikrai sunkiai atlaikomi jautriems žmonėms.

Share: