Kerol

Nežinau, kodėl knyga vadinasi Kerol, galėtų būti ir Tereza arba puikus originalas – The price of salt. Kūrinyje panašiai svarbios abi moterys, labai skirtingos ir pajutusios viena kitą tiek intelektualią, tiek seksualinę trauką. Jų istorija mane užbūrė! O ir pati pasakojimo stilistika tokia neįprasta – lėta, subtili, mistiška ir sapniška. 

Knyga pirmą kartą išleista 1952 m. metais JAV, dar neprasidėjus seksualinei revoliucijai. Ką tais laikais reiškė pajusti kažką daugiau kitam moteriai ar vyrui? Kaip tai reikėjo suprasti ir išgyventi? Nesakau, kad tai tapo lengva dabar, bet bent jau gyvename informacijos amžiuje. Manyčiau, kad Kerol šiuo atžvilgiu yra labai reikalinga, svarbi, o kartu ir graži bei stilinga knyga. 

„Laimė priminė žalią vynmedžio šaką, besidriekiančią per kūną, tiesiančią plonus ūselius, apipilančią jį žiedais.“

Kerol ir Tereza

Didžioji knygos dalis apima lengvai besileidžiančią paslaptį – kas yra Kerol, kodėl jos gyvenimas atrodo toks komplikuotas? Ji pati lengvai melancholiška, nuolat besimainanti ir įkūnijanti tai gyvenimo džiaugsmą, tai liūdesį. Dešimčia metų jaunesnė Tereza, tuo tarpu, mums lyg ant delno – pati pasakodama istoriją jį iš karto atskleidžia labai daug apie save. Ji yra didelių kūrybinių svajonių turinti universalinės parduotuvės darbuotoja. Čia užkoduota nemažai kūrinyje besirutuliojančios dramos. Kerol yra kartu ir brandos romanas. Jo gale ši moteris, galima sakyti, yra visiškai kitas žmogus, nei buvo jo pradžioje.

Ką dar be meilės istorijos mums gali duoti Kerol? Penkto dešimtmečio Niujorko kasdienybę, žvilgsnį į menininkų pasaulį, daug keistų santykių, vieną smagią kelionę automobiliu po JAV, šiek tiek liūdesio ir vilties. Ir dar kaži kokią keistą, slogią, sunkiai nusakomą atmosferą. Iš tiesų skaitant nesunku pasijusti lyg Lynch’o filme – labiau sapne, nei tikrus įvykius stebint.  

Knygos rašymo stilius mane sužavėjo subtilumu. Čia daugybė nutylėjimų ir neišsakytų dalykų, kurie dažnai ir būna svarbiausi. O atskiras pagiriamasis žodis skrieja paskutiniam skyriui, kuris puikiai ir efektingai užbaigia ir papuošia šitą drąsų kūrinį. 

Kodėl skaityti? Pirmą kartą išleista prieš beveik 70 metų, ši knyga yra nepelnytai per mažai įvertinimų sulaukusi. Tai kūrinys apie uždraustą dviejų moterų meilę ir labai komplikuotų asmenybių susidūrimą. Kerol yra persmelkta švelniu liūdesiu, primenanti klasikinį amerikietišką kelio filmą.

Kodėl neskaityti? Turbūt daug kam šaltumo, subtilumo ir lėtumo gali pasirodyti per daug, nors rašytoja vėliau garsesnė tapo savo trileriais. Visa istorija gali pasirodyti pateikta lyg per rūką ar savotišką atstumą. 

Share: