Moteris lange

Seniai buvau skaičiusi ką nors panašiai įtempto. Ši knyga yra puikus psichologinio trilerio pavyzdys ir vienas geriausių žanro egzempliorių. Skaitant nepastebimai imi muistytis, karts nuo karto išpila šaltas prakaitas ir nuolat turi kovoti su noru žvilgtelėti į sekantį puslapį, nes tiesiog negali sutvardyti smalsumo – kas bus toliau. Moteris lange apibūdinama kaip tamsi, paslaptinga ir kinematografiška – sutikčiau su visais šiais epitetais, ypatingai su paskutiniuoju. Girdėjau, kad vos knygai pasirodžius, kino studija įsigijo teises kurti filmą pagal šį kūrinį. Manyčiau, kad su scenarijumi ilgai vargti nereikės. Rašymo stilius išties primena filmo scenas. Skaitant galvoje siužetas sukasi tarsi kokybiška įtempta kino juosta, kupina netikėtų siužeto vingių ir staigmenų.

Hičkoko įtaka

Visi Alfredo Hičkoko filmų ir su jo vardu siejamos estetikos, bei film noir žanro apskritai, gerbėjai turėtų suklusti – atsirado jų dėmesio vertas kūrinys. Visų pirma, knyga pilna nuorodų į senuosius nespalvotus Holivudo perliukus. Pagrindinė veikėja Ana yra didelė jų gerbėja. Jei taip pat domitės senuoju kinu, skaityti bus dar maloniau, nes iš užuominų pažinsite dialogus, scenas ir siužetus.

Kita vertus, Moteris lange savo atmosfera pati yra tarsi film noir įsikūnijimas popieriuje – niūri atmosfera, tamsios scenos (pagrindinė veikėja beveik neišeina iš namų ir visas siužetas rutuliojasi tarp blausiai apšviestų namų sienų), ištirpusios ribos tarp iliuzijos ir realybės (skaitytojas priverčiamas nuolat svarstyti dėl pagrindinės veikėjos psichologinės būklės rimtumo), galiausiai dvipusiškumas ir nuolat besikeičianti įvykių interpretacija.

Kas ji – moteris lange

Ana, yra Moters lange vardas. Šis dviejų žodžių junginys puikiai apibūdina jos situaciją. Moteris po patirtos emocinės ir fizinės traumos jau beveik metai neišeina iš namų. Ana kenčia nuo sunkios agorofobijos – atvirų erdvių baimės – formos ir panikos priepuolių. Dienas ji leidžia slampinėdama po namus, žiūrėdama nespalvotus filmus, žaisdama šachmatais internetu, bei leidžia laiką pokalbių svetainėje, bendraudama su panašius sunkumus patiriančiais žmonėmis. Buvusi vaikų psichologė kartais juos konsultuoja ir taip jaučiasi nors šiek tiek reikalinga.

Visgi didžiausią jos dienos dalį užima kaimyninių namų ir jų gyventojų stebėjimas per savo namo langus. Tarsi nustojusi gyventi savąjį, Ana ima gyventi svetimus gyvenimus. Viskas turbūt taip ir būtų tekėję savo vaga, jei ne vienas incidentas, kurio liūdininke ji netyčia tampa.

Anos personažas man begalo patiko. Jos ironiškos pastabos ir juokeliai puikiai kontrastavo su slogia kūrinio nuotaika ir palaikė tobulą balansą tarp rimtumo ir komiško požiūrio į situaciją. Anos gyvenimo istorija knygoje skleidžiasi palengva ir ji iš tiesų šokiruojanti. Jos savijauta ir jausmai patiriami sėdint įkalintai namuose savo pačios baimių yra labai įtikinantys. Ir ne veltui – knygos autorius pats penkiolika metų kentėjo nuo panašaus sutrikimo ir depresijos.

Tarp realybės ir iliuzijų

Moteris lange yra viena tų knygų, kurios priverčia suabejoti ir pamesti ribą tarp iliuzijų ir tikrovės. Nežinau, kaip turėtų skambėti lietuviškai, bet tiksliausias šio kūrinio tipo apibūdinimas turbūt būtų “sujaukiantis” protą (galvoje sukasi angluškas “mindfuck”). Siužeto posūkiai turėtų nustebinti net akyliausią skaitytoją. Na o pabaiga, žinoma, tikrai gerai “užsukta”.

Kodėl skaityti? Jei mėgstate psichologinius trilerius, tikiu, kad tai vienas geresnių šio žanro pavyzdžių. Jei mėgstate film noir žanrą ir Alfredo Hitchkoko filmus – tiesiog privalote perskaityti šią knygą. Jei jums įdomu, kaip gyvena žmogus, kuris beveik metus nėra iškėlęs kojos iš namų (beveik), o bent menkiausias susidūrimas su atviromis erdvėmis sukelia panikos priepuolius. Jei svarstote, kokie įvykiai gali sukelti žmogui šį sutrikimą. Skaitykite, jei ieškote knygos, kuri įtraukia, intriguoja, žadina smalsumą ir audrina vaizduotę.

Kodėl neskaityti? Nes knygos apimtis 500 puslapių ir vietomis galbūt yra šiek tiek ištemptų epizodų.

Tinklaraštį galite sekti per Bloglovin

Share: