10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje

Pastebiu tendenciją, kad man labai patinka knygos, į kurias sutelpa visas žmogaus gyvenimas. Ši kaip tik tokia. 10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje remiasi mintimi, kad žmogui mirus, maždaug tiek laiko jo smegenys išlieka aktyvios ir jose gali vykti labai įdomūs procesai. Pavyzdžiui, iškilti ir maišytis įvairiausi atsiminimai. 

Tokia štai liūdna istorijos pradžia. Kai susipažįstame su Leila, ji jau mirusi. Kiekvienas skyrius – minutė. Kiekviena iš jų skirta aptarti kvapams, skoniams ir atsiminimams, kurie gyvenimo gale tampa reikšmingi. Galbūt skamba tragiškai, bet tai yra iš tiesų nuostabus kūrinys ir stipri vienos moters istorija. Įtraukia taip, kad pamiršti viską aplinkui ir atsimeni tą malonų jausmą, kai į rankas pakliūna tikrai gera knyga.  

„Vien dėl to, kad čia saugu, nereiškia, kad čia tinkama vieta.“

Vaikystė 

Nemaža dalis knygos papasakota vaiko akimis. Nieko nuostabaus, Leilos vaikystės patirtys smarkiai prisidėjo prie to, koks gyvenimas jos laukė suaugus. Mano akimis, autorė labai gerai sudėliojo akcentus ir kritinius momentus, kuomet vaiko galvoja gimsta beveik nekintami pasaulėžiūros modeliai. 

„Tada ji dar nesuprato, kad vaikystė baigiasi ne tada, kai pradeda bręsti kūnas, bet tada kai vaikas išvysta savo gyvenimą psašaliečio akimis.“

Kultūrinės ir religinės problemos

Ne pirmą kartą skaitydama knygą, kurios veiksmas vyksta Turkijoje, susiduriu su panašiomis temomis, kuriomis kalba ir 10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje. Tai revoliucinės nuotaikos – per savo modernią istoriją Turkija jų patyrė tikrai nemažai. O taip pat knygoje kalbama apie kartų priešpriešą, kurią sąlygoja perdėtas vyresniųjų religingumas, konservatyvumas ir jaunosios kartos bandymas gyventi laisvą ir autentišką gyvenimą. Tai ypač aktualu moterims, kurių gyvenimą religija itin norėti kontroliuoti. 

Apie visą tai ir dar daugiau ši Elif Shafak knyga. Man tai pirmoji pažintis su autore ir turiu pripažinti, kad noriu daugiau jos kūrinių! Autorė išradingai kalba apie šeimą ir tai, kad kartais ją žymiai sėkmingiau gali atstoti ne giminingi asmenys. O kur dar slaptas Stambulo gyvenimas…

Kodėl skaityti? Puikiai parašyta knyga, kurią drąsu rekomenduoti kiekvienam, ieškančiam stiprios ir įtraukiančios knygos. Ypatingai patiks šeimos dramų, sunkių vaikystės patirčių įtakos žmogaus gyvenimui temų mėgėjams. Na ir, žinoma, privaloma visiems Turkijos ir Stambulo fanams. 

Kodėl neskaityti? Jeigu knyga, būtų pasibaigusi ties antru trečdaliu, būtų tobula. Tačiau, kadangi nesibaigė, galas istoriją šiek tiek nupigino ir pasirodė ištęstas ir kaip ne tos pačios autorės parašytas. 

Share: