Siela sumuštinių dėžutėje

Tai buvo vienos geriausiai praleistų porą valandų šią vasarą. Knyga yra skirta 10 metų vaikams, bet drąsiai sakau, kad tinka ir visiems vyresniems. Siela sumuštinių dėžutėje talpina 10 trumpų istorijų, kurios yra šiuolaikinė lietuviškų mitų interpretacija. Pirmasis skyrius, pavyzdžiui, yra apie Joninių naktį pieną vagiančias raganas, tokios istorijos aš net nebuvau girdėjusi. Ne tik smagu skaityti, bet ir praturtina žiniomis. Knyga taip mielai ir šmaikščiai parašyta, kad jau pavyzdžiu savo vaikams, kai pirmą kartą ją skaitys. 

Kotrynos ir tėčio pasakojimai 

Knygoje ne tik pagrindinis tekstas – Kotrynos mitų interpretacija, bet ir tėčio pasakojimai kiekvienos istorijos gale. Kaip suprantu, būtent truputį baisias istorijas mėgstantis pasakoti tėtis ir tapo šios knygos įkvėpėju. Jei pagrindinė istorija pateikta labai šiuolaikiškai ir autentiškai, taip, lyg gatvėje kalbėtųsi vaikai, tėčio dalis yra maždaug tokia, kaip pasakoja mūsų močiutės. Visai kitaip nei šiuolaikinės istorijos, tačiau nei trupučio nenuobodžiai. 

Autentiška kalba 

Bendras knygos bruožas – nenudailinta ir kruopščiai nesuredaguota kalba. Rašytojai kažkaip pavyksta užčiuopti tobulą literatūriškumo ir kasdienės kalbos balansą. Rezultatas toks, kad knyga primena gyvą vaikų bendravimą, tačiau nenusileidžia į visiškai buitinį lygmenį. 

Siela sumuštinių dėžutėje įkvepia nepamiršti lietuvių mitologijos ir istorijų pasakojimo vaikams magijos. Iš tiesų, juk prietarais ar įvairias nutikimais apipintos beveik visos lietuvių šventės. Kaip gražu, kad visa tai perduodama iš kartos į kartą. O Kotrynos Zylės dėka galime būti tikri, kad su jomis susipažinti gali labai gausus jaunosios kartos ratas. 

Vaikystė

Siela sumuštinių dėžutėje mane trumpam nuskraidino į vaikystę, kaip gali nesidžiaugti tokiu efektu. Nors pirmajame istorijų plane mitologija ir keisti nutikimai, tačiau, trumpučiuose tekstuose galima užčiuopti kur kas daugiau – vaikų vidinio pasaulio trupinikų, nuo kurių taip lengva atitolti suaugus ir taip sunku sugrįžti. Čia apie tai, koks jausmas kai nakvoji pas geriausią draugę, sutinki pirmąja meilę, turi tėvus, kurie tavimi truputį nepasitiki, o gal besąlygiškai myli, apie stebuklingus brolių ir seserų santykius. Gražu! 

Kodėl skaityti? Man norisi padovanoti šią knygą visiems pažįstamiems 10-mečiams ir rekomenduoti, kad skaitytų ir jų tėvai. Manau, tai viską pasako. 

Kodėl neskaityti? Pradėjus skaityti norisi daugiau, o knyga taip greit baigiasi. 

Share: