Artėja šaltasis metų sezonas. Galima dėl to liūdėti arba galima pasistengti ir “išspausti” iš jo viską ką galime geriausio. Pavyzdžiui išmokti kurti jaukumą paprastomis priemonėmis ir pasistengti būti laimingais mažų malonumų pagalba. Kaip tai padaryti moko mano šią savaitę perskaityta “Mažoji laimės knyga“, žadanti atskleisti laimingo gyvenimo dėsnius pagal danus.

Danai kaip ir lietuviai negali pasigirti gerais orais, tačiau jie gali pasigirti esant laimingiausia tauta. Tą atskleidė ne vieno tyrimo ir apklausos duomenys – danai labiausiai patenkinti savo gyvenimo kokybe. Taigi, neatsitiktinai Kopenhagoje yra įsikūręs ir laimės tyrimų institutas, kurio darbuotojas Meik Wiking yra šios knygos autorius. Savo patirtį jis sudėjo į mažytę, nerealiai gražiai iliustruotą, šmaikščiai parašytą ir labai jaukią knygą, kurioje aprašytas hygge fenomenas. Man jau vien šios knygos skaitymas savaime buvo hygge, bet kas gi tai?

Šis mistinis žodis, deja, tikslaus vertimo į lietuvių kalbą neturi. Artimiausias žodis būtų jauku, tačiau jis, kaip ir anglų kalbos cozyness neatskleidžia visų galimų asociacijų. Tai tarsi kažkas slypintis tarp mums įprastų žodžių: jauku, malonu, gera, smagu, miela ir patogu. Hygge gali būti ir žmogus, ir veikla, ir vieta, ir maistas ir daug kitų dalykų. Taigi, nors danai turi nemokamą sveikatos priežiūrą, aukštąjį mokslą, palankias sąlygas palaikyti darbo ir poilsio balansą, tačiau teigiama, kad būtent hygge daro juos išskirtinius skandinavų šalių kontekste, kuriose sudarytos panašios socialinės sąlygos.

Taigi, hygge yra paprasti džiaugsmai, kurie tikiu yra nesvetimi kiekvienam. Savo atsiminimuose manau nesunkiai rastumėte akimirkų, kuomet buvote nepaprastai laimingi, nors neveikėte kažko labai ypatingo. Hygge yra gerti arbatą už lango siaučiant audrai, mūvint šiltas vilnones kojines šalia spragsint židiniui. Hygge yra tas vakaras kai su draugais gaminot sudėtingą patiekalą vakarienei, jums nieko neišėjo ir galiausiai pavargę vidurnaktį valgėt sumuštinius ir jums buvo smagu. Hygge yra auštant balkone mėgautis tyla ir gerti kavą su mėgstamu saldumynu. Visa tai, tikiu, yra nesvetima bet kuriai tautai, tačiau danai švelniai tariant dėl to pamišę. Tą įrodo tokie faktai kaip: danai suvalgo dvigubai daugiau saldumynų nei statistinis europietis bei sudegina daugiausiai žvakių Europoje.

Kalbant apie žvakes, apšvietimas yra toks svarbus hygge elementas, kad knygoje jam paskirtas atskiras skyrius. Danai labai kruopščiai planuoja apšvietimą namuose, o kavinė, kurioje nėra Hygge apšvietimo (kažkas panašaus į nuotrauką apdorotą Instagram filtru) Danijoje tiesiog pasmerkta žlugti. Knygos autorius siūlo:

Jei norite suprasti, ką jaučia vampyrai, deginami dienos šviesos, pasikvieskite grupelę danų hygge pietų ir pasodinkite juos po 5000 K fluorescencine lempa.
Jei nesiruošiate skaityti šios knygos, aš jums padėsiu išvardindama ir kitus svarbiausius hygge elementus: malonus bendravimas ir širdžiai miela kompanija (dažniausiai maksimaliai keturių žmonių), patogūs ir mieli drabužiai, jaukūs namai, “lėtas gyvenimas”, mėgavimasis buvimu čia ir dabar bei žinoma maistas ir gėrimai.

Manoma, kad tautos superdidvyriai gali daug papasakoti apie pačią tautą. Amerikiečiai turi superžmogų, žmogų-vorą ir žmogų šikšnosparnį, o danai turi pyraginį žmogelį (Kagemand), kuris yra tradicinis elementas per danų vaikams rengiamas šventes. Tradiciškai sukaktuvininkas perpjauna pyraginiam žmogeliui gerklę, kitiems vaikams šaukiant: “Su gimtadieniu tave, o dabar perpjauk pyraginiam žmogeliui gerklę!”. Argi tai ne hyggelig gimtadienis su šiaurietiško kriminalo atspalviu?.

Visgi knygą aš rekomenduočiau skaityti. Danai, pasirodo turi nemažai panašumų su lietuviais: mėgsta rengtis juodai, būdami užsienyje pasiilgsta ruginės duonos ir labai mėgsta kiaulieną su bulvėmis. Kur dar jau minėtas per daug nelepinantis oras ir ilgai trunkantis tamsusis ir šlapiasis sezonas. Tad kodėl nepasimokius iš danų ir tapti šiek tiek laimingesniais mažų malonumų pagalba? Knygoje galima rasti nebrangių idėjų kaip kurti hygge visais metų laikais ir netgi hygge receptų. Taip pat joje rasite ir gidą po Kopenhagą bei atskirą skyrių Kalėdoms, kurios yra visiškai hygge beveik be pastangų.

Dar noriu atkreipti dėmesį, kad knyga nesiūlo savo gyvenimo paversti ištisa švente su nuolatiniu lėtu pasimėgavimu. Tam kad kažką aiškiai patirtume būtinas kontrastas – tai ir stresas darbe ir įvairios problemos, kurių nei vienas neišvengiame, ir laikas kamščiuose, ir skubėjimas. Tačiau hygge moko pusiausvyros, t.y. rasti laiko laimės valandėlėms susikurti.

Kodėl skaityti? Jei jaučiate rudeninės depresijos užuomazgas, pasisemsite puikių idėjų. Jei manote, kad jūsų gyvenime per daug skubėjimo ir per mažai jaukumo. Jei mėgstate gražiai iliustruotas ir šmaikščiai parašytas knygas. Taip pat jei jums smalsu, kodėl tie danai tokie laimingi.

Kodėl neskaityti? Jei netyčia supratote, kad hygge ne jums – jūsų gero laiko samprata yra prabangus restoranas ir šampanas su midijomis, kuo didesnėje kompanijoje, tuo geriau.

Share: