Nemirtingieji

Aš ir pati nežinau, ar ši knyga tokia gera, ar mane taip stipriai paveikė atostogų, jūros ir pušynų magija. Nemirtingieji buvo taip malonu ir gera skaityti, kad neabejodama traukiu prie geriausių šių metų skaitinių. Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad magiškasis realizmas yra visiškai mano žanras ir mano literatūrinė meilė.

Iš esmės šios knygos pagrindinė mintis labai panaši į… Hario poterio. Ar pranašystės ar kitaip tariant lemtis gali egzistuoti savaime? Ar tik tuomet, jei jomis patikime?

Giminės istorija

Vasara, keturi vienos šeimos vaikai nuobodžiai stumia vasaros dienas, kol galiausiai nusprendžia jas pagyvinti. Lengvabūdiškai nukeliauja pas paslaptingą būrėją ir ši jiems atskleidžia jų mirties datą. Ši žinia visus juos paveikia skirtingai ir Nemirtingieji yra knyga apie tai, kaip toliau klostosi jų gyvenimas.

Man patiko gilūs ir skirtingi veikėjų portretai, taikliai atskleisti santykiai ir ryšiai tarp tėvų ir visų keturių šeimos vaikų. Knyga apima kone visą Goldų šeimos vaikų gyvenimą ir yra labai plati laiko prasme. Smagu, kad pakeliui šiek tiek atskleidžiamas ir kultūrinis JAV kontekstas – nuo maždaug 1969 m. iki beveik šių dienų.

Magija
Tačiau man atrodo, kad magija padeda išlaikyti pasaulio vienovę. Tai tamsioji medžiaga, tikrovės klijai, glaistas, užpildantis edves tarp visko, ką žinome esant teisinga. O magijos reikia, kad atskleistume kokia neadekvati būna tikrovė.

Magijos ir kasdienybės – tikrovės santykis yra labai svarbi tema šioje knygoje. Ir nors daugiausiai apie ją kalbama dalyje, kuri pasakoja Klaros – iliuzionistės ir mentalistės likimą, iš tikrųjų užuominų šia tema kupini daugelis knygos puslapių. Nemirtingieji kelia klausimus ar magija ir iliuzijos maskuoja, o gal tik praturtina ir apnuogina tikrovę.

Temų gausa

Knyga paliečia daug žmonių likimų ir daug skirtingų temų. Ir kas keisčiausia išvengia tokiais atvejais būdingos skubos, paviršutiniškumo ar painumo. Čia rasite ir religijos, prietarų, homoseksualių žmonių problemų, meilės, depresijos, vidutinio amžiaus krizės, gyvūnų teisių, šeimos santykių temas. Tikra magija sudėti tiek į vieną knygą, tiesa?

Tačiau pati stipriausia ir labiausiai man patikusi tema yra pradžioje minėta – ar tai ką nusprendžiame apie savo gyvenimą – magijos padedami ar savarankiškai vyksta todėl kad kažkada tuo patikėjome. Ar tai tiesiog neišvengiamų įvykių grandinė, mūsų veiksmų pasekmė? Kas pirmiau, kas svarbiau, kas nulemia mūsų gyvenimą?

Kodėl skaityti? Magiško realizmo ir šeimos istorijų gerbėjams. Ieškantiems lengvo ir gražaus, o kartu gilaus kūrinio poilsiui.

Kodėl neskaityti? Gali pasirodyti per daug skirtingų gyvenimų, nutikimų ir problemų vienai knygai.

Share: