Ar gali būti tėvystė per daug atsakinga? Galvoju aš, skaitydama šią knygą, o šalia manęs mano vos kelių dienų amžiaus džiaugsmas. Na bet kaip sakoma roges ruošk žiemą. Taigi, mokausi atsakingos tėvystės su dar viena knyga.

Šios knygos autorė Jūratė Bortkevičienė yra kasmetinės konferencijos tokiu pačiu pavadinimu organizatorė. Kol kas dalyvauti neteko, bet labai gali būti kad teks ateityje. Knygoje tėvystės iššūkiai aptariami iš įvairių pusių, atsisakant nuoseklaus dėstymo pagal amžiaus tarpsnius – greičiau pristatant atskirus, dažniausiai problemų keliančius aspektus – pykčio priepuolius, drausminimą, pritapimą darželyje, brolių ir seserų santykius ir pan.

Knyga pristatoma, kaip padedanti kurti darnius tėvų ir vaikų santykius. Su tuo susijusi knygos detalė ir manyčiau knygos išskirtinumas – vaikų ir suaugusiųjų problemų palyginimas, pasitelkiant kasdienes mūsų gyvenimo situacijas. Taip lengviau įsivaizduoti ką išgyvena vaikas tam tikru gyvenimo tapu, ar kaip skaudžiai gali reaguoti į mūsų elgesį ar žodžius. Pavyzdžiui – naujo vaiko šeimoje atsiradimas lyginamas su vyro pranešimu, kad šeimos namuose apsigyvens jo mama ir žmonai reikės ne tik susitaikyti, bet dar ir dalintis su ja drabužiais ir kitais asmeniniais daiktais. Kitas pavyzdys: jūsų vadovas neįspėjęs, kad tą daryti draudžiama, nubaudžia jus už kavos gėrimą su bendradarbiais ar dviems darbuotojams taiko skirtingus standartus vertinant nusižengimus. Pavyzdžių pagalba galima lengviau suprasti vaikus, o supratimas ir veda į darnesnius santykius.

Mano vertinimu ši knyga, nors ir naudinga kiekvienam vaikus auginančiam žmogui, bet plaukia paviršiumi. Gilesnės problemų analizės čia nerasite, tačiau galėsite pasikartoti pagrindinius principus, kurie reikalingi auginant vaikus: ieškoti tikrųjų problemiško elgesio priežasčių, suprasti, skirti dėmesio.

Kaip visuomet, kiekvienas knygą skaitantis žmogus pasiima iš jos būtent jam ir būtent šiuo metu aktualiausias žinutes. Manosios tokios:

  • niekada nepasiduoti manipuliacijoms ir nuosekliai laikytis taisyklių. Ir taip, namų taisyklės galioja visiems šeimos nariams;
  • įsiklausyti ir suprasti ar vaikas siekia patenkinti poreikį ar įgeidį – viena iš tėvystės meistriškumo apraiškų, kurią reikės išmokti;
  • nieko nebus, jei žodžiai prieštarauja veiksmams. Nepavyks koreguoti vaikų elgesio, jei patys elgiamės priešingai;
  • beveik kiekviena probleminė situacija su vaiku sprendžiama sakinį pradedant žodžiais Aš suprantu kad, …, bet …;
  • stengtis pagirti gerą elgesį ir mažiau pastebėti blogą (būtų neblogai pritaikyti ne tik bendraujant su vaikais).Pabaigai palinkėjimas – autorės mintis aptikta knygoje –
    Tėvystė turi būti ne darbas, o malonumas.

    Kodėl skaityti? Jei turite jau šiek tiek paaugusių ikimokyklinio amžiaus vaikų, tikrai rasite naudingų patarimų, įdomių sprendimų kasdienėms situacijoms spręsti (pavyzdžiui man patikusi idėja susodinti vaikus ant “taikos kilimo” ir leisti jiems patiems spręsti savo ginčus) ar bent pasikartosite tai ką žinote.

    Kodėl neskaityti? Jei nesitikite lengvo skaitinio. Kaip ir minėjau, knyga lengvo pobūdžio ir jei tikitės kažko itin naujo ar gilaus, galite ir nesurasti. Taip pat, jei ieškote sprendimų dėl vyresnio vaiko ar paauglio elgesio.

Share: