Vargšės mūsų smegenys ir visi kiti evoliucijos suformuoti įgūdžiai ir funkcijos. Visa tai, kas tarnavo mūsų labui tūkstančius metų atsigręžia prieš mus pačius tobulėjant technologijoms ir bendravimui keliantis į skaitmeninę erdvę. Naršymo metas puikiai atsako į klausimą – anokia čia problema? Juk technologijos labai palengvina gyvenimą, buitį, bendravimą. Pati neįsivaizduoju dienos be išmaniojo telefono – maistui užsakyti, naudotis navigacija, apsipirkinėti, planuoti, fotografuoti bendrauti.
Nepaisant to, intuicija sako, kad čia slypi ir tamsioji pusė, kurią reikia mokytis suprasti, priimti, tačiau kartu stebėti ir kontroliuoti. Ši knyga padeda suprasti, kodėl telefonas ir socialiniai tinklai kelia priklausomybę. Perskaičius šią knygą dingsta noras pykti ant savęs dėl silpnumo ir noro ramintis nesibaigiančių naujienų srove. Socialinių tinklų algoritmas tiesiog tobulai sukurtas išnaudoti naujoje realybėje sunkiai prisitaikančių smegenų spragas. Jam atsispirti beveik neįmanoma! Naršymo metas, tuo tarpu, pažeria naudingų patarimų, kaip laiką socialiniuose tinkluose leisti prasmingiau ir saugiau. Naudinga ir labai rekomenduotina, ypač auginantiems vaikus!
Vaikai ir medijos
Turbūt didžiausia šios knygos vertė yra supratimas, kokią įtaką medijos daro vaikų ir paauglių sveikatai, ypač emocinei. Naršymo metas remiasi moksliniais tyrimais, kurie buvo atlikti Švedijoje, tačiau, galima numanyti, kad įtaka jauniems žmonėms daugelyje valstybių bus panaši. Vaikai ir paaugliai yra ypač pažeidžiama grupė, kadangi jų smegenų centrai, kontroliuojantys impulsus ir atsakingi už atsakingą elgesį dar nėra pilnai išsivystę. Taigi, vaikas arba paauglys yra tiesiog tobulas socialinių tinklų algoritmų taikinys. Išsivysčiusi priklausomybė nuo telefono ir socialinių tinklų gali sukelti depresiją, menkesnį savęs vertinimą, pakenkti fizinei sveikatai, kadangi mažiau laiko lieka sportui ir judėjimui. Knyga puikiai paaiškina, kodėl smegenys taip lengvai pasiduoda šiai priklausomybei ir kaip su tuo kovoti.
Neišsigąskite, knyga tikrai nelieps vaikui uždrausti prieigą prie interaktyvaus turinio ir taip galbūt sukelti jam kitokio pobūdžio problemų. Naršymo metas yra apie saiką, kontrolę ir supratimą kaip ir kodėl veikia smegenys susidūrusios su naujų laikų iššūkiais. Bent aš likau visiškai įtikinta, kad vaikai neturėtų naudoti išmaniųjų pamokų metu.
Gebėjimas susikaupti
Daug dėmesio knygoje skiriama mūsų nykstančiam gebėjimui susikaupti. Vėlgi, autorius empatiškai paaiškina kodėl taip yra. Tūkstančius metų turėjome būti lengvai išblaškomi ir atidūs, kad išliktume, o dabar, didžioji dalis darbų reikalauja atidumo ir gebėjimo susikaupti. Tuo tarpu telefonai ir socialiniai tinklai tarpsta išnaudodami smegenų savybę greitai reaguoti į dirgiklius ir pomėgį būti apdovanotoms. Kaip priešnuodį autorius siūlo skaitymą, būtinai popierinės knygos ir judėjimą. Naršymo metas padeda ne tik suprasti kaip veikia smegenys, bet ir nepaprastai įkvepia sportuoti. Pasak autoriaus smegenims ir kūnui tinka bet kas, svarbu kad žmogui patiktų ir būtų pakankamai reguliaru. Puikus naujų metų pradžios skaitinys, tiek šiuo, tiek kitais atžvilgiais.
Kodėl skaityti? Jei jums įdomu, kur dingsta jūsų laikas. Knyga įkvėps atidžiau stebėti, kiek laiko praleidžiate naršydami internete. Tai knyga tiems, kurie nori pažaboti medijų naudojimą savo labui ir neleisti, kad algoritmai lengvai išnaudotų mūsų silpnybes. Didelis pliusas už mokslinių tyrimų iliustruojančių autoriaus teiginius gausą bei paprastą ir lengvą knygos stilių. Beveik privalomas skaitinys auginantiems vaikus.
Kodėl neskaityti? Dalis teiginių gali būti girdėta – juk apie neigiamą medijų ir socialinių tinklų poveikį viešojoje erdvėje kalbama gausiai ir plačiai. Rekomendacijų ką daryti ir kaip elgtis dalis telpa keliuose puslapiuose.