Neseniai išgirdau apie tokį žanrą kaip elevated sci-fi. Tai reiškia mokslinę fantastiką kine ir literatūroje, kuomet kūrinys savo prasmėmis tarsi pakyla nuo paprasto nuotykinio pasakojimo ir turi potencialo pakurstyti diskusijas apie tam tikras tendencijas ir tai, kas su mumis gali nutikti ateityje.
Šia ilga įžanga norėjau pasakyti, kad Galybė mano manymu yra viena tokių knygų. Nors joje pasakojama apie išgalvotus įvykius, tai knyga kelianti labai daug minčių apie tai, kuo gyvename šiandien. Galybė taip pat priverčia į vyrų ir moterų santykį pažiūrėti per galios prizmę, nors civilizuotame pasaulyje toks mąstymas lyg ir neaktualus. Bet ar tikrai?
Galybė
Kai galvoju apie šią knygą, man turbūt ryškiausiai esmę perteikia viena scena. Joje, vieną iš veikėjų, vieno JAV miestelio merė, stovi vienoje patalpoje su savo vyriškos lyties kolega ir galvoja – tai štai ką reiškia galia – žinojimas, kad teoriškai galėčiau pribaigti tą žmogų vienu krustelėjimu.
Ir aš manau, kad čia viena iš pagrindinių knygos žinučių. Mes gyvename civilizuotame pasaulyje, laikomės tam tikrų elgesio normų, todėl moterys jaučiasi saugios ir lygios vyrams, bet ar tikrai? Koks jausmas žinoti kad fiziškai dažnu atveju vis vien esi stipresnis ir tarkim, sugrįžus į tą primityvų lygmenį, galia yra tavo pusėje. Šiandien mes tai neigiame, bet ar tikrai tai kažkokiu pasąmonės lygmeniu neįtakoja mūsų elgesio? Kas būtų, jei situacija būtų atvirkščia?
Aukštyn kojomis
Turbūt nujaučiate, kad iš esmės Galybė yra apie pasaulį aukštyn kojomis. Toks pasvarstymai – kas nutiktų, jei galia būtų moterų rankose? Ar viskas būtų kitaip, geriau? O gal tiesiog vyrai apsikeistų vaidmenimis su moterimis ir viskas ne taip jau ir smarkiai pasikeistų. Tarsi priespauda ir galios demonstravimas būtų užkoduota žmogaus DNR.
Labai įdomu tai, kad Galybė labai plati geografiškai ir neapsiriboja viena pasaulio dalimi. Tariami įvykiai piešiami ir JAV ir Saudo Arabijoje, Moldovoje ir kitose valstybėse. Ir tie kultūriniai skirtumai yra labai logiški ir taikliai parinkti. Galios pusiausvyra, moterų teisių situacija vis dar labai netolygi ir tą puikiai atskleidžia ši knyga. Manau logiška, kad ten kur priespauda didesnė įvykiai yra proporcingai intensyvesni.
Perspektyva
Kitas geras dalykas yra knygos personažai, kurie yra įvairūs. Istorija pasakoja jaunos moterys, vyresnės moterys, vyras. Veikėjai iš skirtingų šalių, skirtingai regintys visą situaciją. Taigi tekstas truputį šokinėja laike, pasakotojai dažnai keičiasi. Taip Galybė tampa dinamiška, palaikanti dėmesį, bet kartu truputį fragmentiška ir paliekanti paklaidų galų, kas. man ne per labiausiai patiko.
Religija
Religija yra kitas knygos dėmuo, kuris man buvo truputį netikėtas, bet labai įdomus. Galybė kelią klausimus – kokią reikšmę keičiantis pasauliui turėtų religija, kaip greitai ją galima pakreipti ir pritaikyti kitiems tikslams? Viena iš veikėjų greit tampa naujo judėjimo lydere, taip puikiai demonstruojant kaip dažnai religija tampa politinių procesų, pokyčių ir galios žaidimų įrankiu.
Kodėl skaityti? Jei mėgstate distopijas – tikrai būsit sužavėti. Aš raginu ją skaityti ir tiems, kas fantastika nesižavi, nes ši knyga iš esmės yra kitokia, vertinga vien dėl žinutės ir apmąstymų, kuriuos kelia. Galybė yra ne tik knyga apie vyrų ir moterų santykį per galios prizmę, bet ir apie kultūrinius pokyčius, kritinę masę, gal net kolektyvinę pasąmonę.
Kodėl neskaityti? Dėl gan didelių šuolių tarp įvykių ir personažų, kartais atrodė kad knygai trūksta daugiau kažkokių visa jungiančių dalių.