Ramaus miego knyga
Ar gali būti svarbesnė tema tėvams nei vaikų miegas? Greičiausiai ne. Jei šioje srityje atsiranda problemų ima braškėti visas šeimos gyvenimas. Nes nepailsėję žmonės yra pikti žmonės, pikti žmonės yra nelaimingi žmonės ir taip toliau. Taigi, pristatau knygą dedikuotą šiai opiai temai. Ramaus miego knygą siūlyčiau perskaityti visiems esamiems ir būsimiems tėvams. Ji padės suprasti ko tikėtis iš vaikų miego, tačiau, nors knyga ir pristatoma kaip “praktinis vadovas”, daug konkrečių patarimų nesitikėkite.

Su vaikų miegu susiję lūkesčiai

iškilus vaikų miego problemoms tėvai ima ieškoti sprendimų būdų ir tuomet pasimeta prieštaringos informacijos jūroje, iš kurios sunku išbristi “sausam” ir nesugadinti situacijos dar labiau įvairiais protingais ir ne visai protingais patarimais. Laimei yra Ramaus miego knyga, kuri bent man tarsi sustatė viską į savo vietas ir patvirtino informaciją, kurią radau ne internete ar knygose, o išmokau nusprendusi pasikliauti savo intuicija ir klausytis savo kūdikio.

Kitaip tariant Ramaus miego knyga tarsi išvers jums kilusius klausimus į kitą pusę. Jei svarstote kaip susitvarkyti su vaikų miego problemomis, sužinosite, kad didžiąja dalimi jos iš tiesų neegzistuoja. Tai tiesiog nepamatuoti tėvų lūkesčiai vaikų atžvilgiu. Kaip teigia autorė, net suaugę žmonės palyginti neseniai miega nepertraukiamu nakties miegu, tad kodėl tikėtis to iš mažų vaikų? Ramaus miego knyga veikia tarsi psichologinė terapija – problemos susijusios su vaikų miegu nereiškia, kad kažką darote blogai, tai yra normalu!

Knygos struktūra

Knygą būtų galima išskirti į dvi dalis. Pirmoji labiau teorinė, antrojoje apžvelgiami skirtingi vaikų ir kūdikių amžiaus tarpsniai ir ko tikėtis kiekvieno iš jų metu. Mane nuoširdžiai sužavėjo pirmoji ir šiek tiek nuvylė antroji, bet apie pastarąją vėliau.

Knygoje autorė vaikų miego temą nagrinėja išties plačiai. Iš pradžių supažindindama su fiziologija, t.y. pateikiama daug moksliniais tyrimais paremtos informacijos apie cirkadinius ritmus, melatonino išsiskyrimą ir miego fazes. Perskaičius tampa aišku, kad procesų, kurie suaugusio žmogaus organizme vyksta natūraliai kūdikiai turi išmokti, o jų miego fazės ne tik smarkiai skiriasi nuo mūsų, bet ir ženkliai keičiasi skirtingais amžiaus tarpsniais. Autorė taip pat pateikia argumentų leidžiančių smarkiai suabejoti bet kokių miego valandų lentelių patikimumu ir atskleidžia, kad kiek iš tiesų miego reikia jūsų vaikui galite pasakyti tik jūs. Taip pat sužinosite ir apie dažniausiai pasitaikančias vaikų miego problemas ir kuo, pavyzdžiui, skiriasi košmarai nuo naktinio siaubo.

Autorė taip pat pažeria šiek tiek kritikos vakaruose vyraujantiems vaikų migdymo metodams ir kviečia pasinaudoti gerosiomis kitų kultūrų praktikomis, tokiomis kaip vaikų nešiojimas, migdymas kartu vienoje lovoje ir kitomis. Kalbant apie šiuolaikinius migdymo metodus, Ramaus miego knygoje siūloma pasvarstyti kokiomis vertybėmis yra grįstas jūsų ir vaiko ryšys. Jei jums svarbu, kad jis būtų ilgalaikis, norite, kad vaikas jaustų, kad jo poreikiai yra svarbūs ir tenkinami, taip pat jaustųsi saugus bei pasitikėtų savimi ir kitais, tuomet didžioji dalis populiarių migdymo metodų nėra tinkami. Jie dažniausiai nėra orientuoti į vaiką, o jų pagalba pasiektas rezultatas – trumpalaikis. Kaip ir kodėl gana išsamiai ir įtikinamai paaiškinta Ramaus miego knygoje.

Pasiruošimo miegoti tvarka

Anksčiau minėjau, kad antroji knygos dalis mane šiek tiek nuvylė. Skaitant knygą nuosekliai, informacija ir patarimai pateikti ties skirtingais kūdikio ir vaiko amžiaus tarpsniais įkyriai kartojasi. Nors kiekviename skyriuje laiškų forma pateikiami problemų su kuriomis susiduria tėvai pavyzdžiai, siūlomi sprendimai visuomet tie patys – siūloma pasiruošimo miegoti tvarka.

Pasiruošimo miegoti tvarka – vienintelis praktiškas patarimas, kurio galite tikėtis iš šios knygos. Tai nėra kažkoks stebuklingas metodas, kuris greitai ir užtikrintai išspręs vaikų miego problemas. Pati autorė nežada nieko revoliucingo. Tai tiesiog švelnus, lėtas ir nuoseklus būdas siekti ramesnių naktų visai šeimai. Jo pagrindą sudaro septyni esminiai elementai:

  • Miegas vienoje lovoje ar tame pačiame kambaryje. Autorė pasiremdama moksliniais tyrimais paremta informacija išsklaido dažniausias tėvų baimes – kad kartu su tėvais miegodamas vaikas bus “neiškraustomas” ar užaugs nesavarankiškas.
  • Lūkesčiai. Ne tik apie tai, kad lūkesčiai vaiko miego atžvilgiu turi būti realistiški, bet ir apie tai, kaip kurti miego asociacijas.
  • Mityba. Labai išsamiai apie tai kuo skiriasi žindomų ir mišiniais maitinamų kūdikių mityba ir miegas. Sugriaunamas dar vienas stereotipas, kad prieš miegą gavęs mišinio vaikas miegos ramiai.
  • Pereinamieji objektai. Apie jų svarbą, reikšmę ir kaip kūdikiui padėti išsirinkti ir susieti pereinamąjį objektą su mama.
  • IT ir laikas prie ekranų. Spalvos ir šviesos turi labai didelę reikšmę kokybiškam poilsiui. Autorė siūlo apriboti laiką prie ekranų bent pora valandų iki miego.
  • Laikas sau. Tik pailsėjusi ir reikiamos pagalbos sulaukusi mama gali tinkamai pasirūpinti vaiku.
  • Aplinka. Apie tai, kaip geresniam vaiko miegui gali padėti apšvietimas, kvapas ir garsas.

Kodėl skaityti? Nes knyga atveria akis ir išsklaido daug visuomenėje sklandančių mitų. Knyga padės suprasti vaikų miego fiziologiją ir kurti realius lūkesčius jų atžvilgiu. Informacija apie “pasiruošimo miegui tvarką” nors ir nėra didelė naujiena, tačiau yra lengvai pritaikoma praktikoje ir tikiu, pravers daugeliui.

Kodėl neskaityti? Jei ieškote konkrečių patarimų su lentelėmis, valandomis ir greitais sprendimo būdais. Iš tiesų praktiškų patarimų čia nėra daug. Taip pat, nors tai ir yra vienos temos knyga, atsakymų joje kur kas mažiau, nei kyla tėvams auginantiems vaikus.

Share: