Gunda
Tai knyga, kurią Suomijos tinklaraštininkai išrinko geriausia 2016 metais. Ši aprašymo eilutė patraukė mano akį ir Gunda tapo pirmąja knyga, kurią įveikiau skaitydama elektroniniu formatu. Skaičiau tuomet, kai popierinės knygos paimti į rankas nebuvo galimybės. Įspūdžiai iš šio proceso kuo puikiausi. Visai be reikalo taip ilgai baidžiausi e-knygų. Taigi, Gunda tapo pirmuoju apčiuopimu pažado mažiau laiko praleisti socialiniuose tinkluose rezultatu. O dabar apie pačią knygą – jos turiniu džiausiuosi ne ką mažiau nei pačiu skaitymo procesu.

Struktūra

Išskirtinis knygos bruožas – neįprasta struktūra. Ją sudaro trys dalys – trijų skirtingų žmonių pasakojimai apie pagrindinę istorijos heroję, paslaptingai dingusią Gundą. Gundos portretą piešia beviltiškai ją mylintis vyras Viljamas, neapkenčianti tarnaitė Elė ir keliomis minutėmis jaunesnė sesuo dvynė. Pačių pasakojimų forma taip pat įdomi, primenanti savotišką pasąmonės srautą ir vienpusį pašnekesį su Gunda. Trys skirtingos dalys ne tik padeda įvairiapusiškai atskleisti pagrindinės herojės asmenybę ir netikėtą likimą, bet kartu įtraukia ir į mažo miestelio Pursuojos istoriją, atspindinčią įvykius visoje šalyje. Siužetas rutuliojasi karo siaubiamoje Suomijoje 1944-1945 metais.

Siužetas

Kaip jau greičiausiai supratote, siužetas pateikiamas ne nuosekliai, o skaitytojui tenka jį pačiam “susidelioti” tarsi mozaiką. Gunda ir Viljamas naujavedžiai savo meilės lizdelį sukantys Pursuojos miestelio sodyboje. Viljamas paprasto ūkininko ir žvejo sūnus, net svojoti nedrįsęs kada nors vesti tokią moterį kaip Gunda. Gunda kilusi iš pasiturinčios šeimos, yra išsilavinusi, graži ir stilinga jauna moteris. Iš to kokią pažįstame Gundą, lengviau ją įsivaizduoti kaukšinčią miesto gatvėmis ir leidžiančią laiką renkantis skrybelaites ar gurkšnojant kavą kavinėje, bet tikrai ne kaip ūkininko žmoną sodyboje. Viljamas tą suprasdamas pasamdo žmonai padėjėją ir kompanionę Elę, kuri, kaip greitai sužinome, Gundos drauge netampa ir gyvena graužiama pavydo šeimininkei.

Viljamas be galo myli žmoną, bet kremtasi, kad negali suteikti jai to, ko jo manymu ši verta. Netrukus po vedybų Viljamas išsiunčiamas į frontą, kur jį pasiekia žinia, kad Gunda paliko jų namus ir neseniai gimusį kūdikį. Viljamas savimi nepasitiki, tad ši žinia nors ir palaužia jo dvasią ir atima norą gyventi, per daug jo nenustebina.

Gundos sesuo dvynė tuo tarpu įsipainioja į meilės istoriją su Vokiečių karininku, priešiškos valstybės piliečiu. Iš jos pozicijos sužinome daug detalių iš seserų vaikystės, paauglystės, o taip pat apie netikėtų Gundos vedybų motyvus.

Istorijos pamokėlė

Gunda ne tik įtraukia į kelias susipainiojusias meilės istorijas, bet ir suteikia istorijos pamoką. Kalbant apie II pasaulinį karą ir Suomiją geriau žinomas Žiemos karas su Rusija. Greičiausiai žymiai mažesnė dalis skaitytojų bus girdėję apie Laplandijos karą tarp Suomijos ir Vokietijos 1944-1945 metais. Iš pradžių su vokiečiais kovoję kaip su sąjungininkais, suomiai, atsižvelgdami į Sovietų Sąjungos reikalavimus ėmėsi veiksmų iš šalies teritorijos išvaryti vokiečių karius. Šie palikdami Suomiją naikino infrastruktūrą, degino kaimus ir niokojo miestus. Laplandijos karo metu daugiau nei 100 000 Suomijos gyventojų turėjo laikinai palikti savo namus. Šio karo fone ir vystoma paslaptinga ir įtempta Gundos istorija.

Kodėl skaityti? Nes tai gražia, vaizdinga kalba parašyta istorija apie meilę ir karą. Turbūt didžiausias privalumas, kad pasakojimas nėra banalus ir nuspėjamas. Tai knyga, kuri iki pat galo išlaiko įtampą ir verčia kelti klausimą – kas toliau?

Kodėl neskaityti? Pasąmonės srauto ir dialogo forma su pagrindine veikėja kartais gali erzinti. Vietomis atrodo per daug nukrypstama į nereikšmingas detales, vieni istorijos fragmentai ištęsti, kiti prašokami labai greit. Nors trūkumų galima įžiūrėti, man, asmeniškai, neįprasta pasakojimo forma labiau patiko nei nepatiko.

Share: