Išgirsk vėjo dainą

Tokia trumpa ir glausta knyga, o jau turi viską, kas apibendrina Murakami kūrybą. Išgirsk vėjo dainą yra pirmoji rašytojo knyga, kuria, kaip suprantu, net pats autorius per daug nesididžiuoja. Kūrinio įžangoje yra H. Murakami pasakojimas, kaip jis būdamas trisdešimties nusprendė parašyti knygą. Istorija, žinoma, šiek tiek mistiška. Įkvėpimu imtis visiškai naujos veiklos tapo beisbolo rungtynėse sugautas kamuoliukas. 

Išgirsk vėjo dainą yra galbūt labiau novelė ar apsakymas, nei romanas. Vėliau autorius parašys begalę tokių. Rašytojas leidžia ne tik romanus, bet ir apsakymų rinkinius. Jose – daug ir kur kas geresnių pasakojimų nei šis. Visgi, Išgirsk vėjo dainą yra ypatingas. Juk pirmasis. Man labai gražu, kad jau su šiuo bandymu H. Murakami pasirodė toks pats, kaip ir po daugelio metų – mistiškas ir kasdieniškas, kuriantis tekstą kupiną sunkiai apčiuopiamų idėjų, nutylėjimų, sudėtingų santykių ir tik Murakami būdingų įžvalgų. 

„-Tai žinoma. Visi kada nors mirs. Tačiau iki tol reikia nugyventi penkiasdešimt metų, o nugyventi penkiasdešimt metų mąstant apie įvairius dalykus yra nepalyginamai sunkiau nei nugyventi penkis tūkstančius metų nieko negalvojant. Argi ne?“ 

Žiurkės trilogija 

Pirmieji H. Murakami romanai – Išgirsk vėjo dainą ir 1973-čiųjų kiniškas biliardas dar vadinami virtuvės stalo romanai. Juos autorius parašė naktimis po savo pagrindinio darbo bare, pagautas staigaus įkvėpimo. Tuo tarpu Avies medžioklė – trečioji knyga, jau laikoma pirmu tikrai brandžiu kūriniu ir šlovės pradžia. Visos trys knygos dar vadinamos Žiurkės trilogija, pagal vieno iš veikėjų pravardę. Taigi, tikėtina, kad jau skaitėte Avies medžioklę, nežinodami, kad yra dar dvi ankstesnės knygos, kuriose pasakojimo priešistorė. 

Prasmės paieškos

Jei reikėtų trumpai apibūdinti, apie ką iš tiesų ši knyga, tai būtų jauno žmogaus bandymas suvokti prasmę ir savo vietą pasaulyje. Pagrindiniai veikėjai nemažai laiko leidžia bare, kalba gana atsitiktinius dalykus, nieko ypatingo nevyksta. Šiuose fragmentuose justi beprasmybės nuotaikos, dingsta tai vėl atsiranda moterys, tvyro vienatvė. Jei skaitėte nors vieną rašytojo knygą, daug aiškinti nereikia – tipinis Murakami.

Kodėl skaityti? Ar jūs iš viso Murakami fanas, jei neskaitėte pirmos knygos? Reikia! 

Kodėl neskaityti? Trumpa, mažai išvystyta, truputį apie nieką. Tačiau man vistiek maloniai praslinko tos 1-2 valandos skaitant. 

Share: