Negyvenama žemė

Prieš jūsų akis dar viena ateities istorija. Jei Y. N. Harari Homo Deus mus gasdino technologijomis bei su jomis susijusiomis etinėmis ir kitomis kompleksinėmis problemomis, Negyvenama žemė atkreipia dėmesį sparčią klimato kaitą. Autorius pasitelkdamas faktus ir naujausius jam prieinamus mokslinius tyrimus transliuoja žinutę, kad jei nesiimsime pokyčių, žemė taps paprasčiausiai nebetinkama gyventi žmonėms. Knygoje ne tik daug publicistiniu rašymo stiliumi pateiktos faktinės informacijos, bet ir labai įdomių teorinių pasvarstymų, apie kultūrines, socialines, politines ateities projekcijas ar kitaip tariant, vizijų, kaip kardinaliai netrukus pasikeis mums pažįstamas pasaulis.

Knygos autorius įžangoje šiek tiek pasakoja apie save ir aš stebėjausi – kaip žmogus, kuris pripažįsta, kad nerūšiuoja šiukšlių, išmeta nemažai maisto, laiku neišjungia kondicionieriaus ir perka bitcoin’us gali mane kažko išmokyti? Tik užbaigusi knygą skausmingai supratau, kodėl nepabijota tokios išpažinties. Liūdna pripažinti, bet mums pažįstamas klimato aktyvistų elgesys, deja, greičiausiai tėra pastangos, kurias būtų galima prilyginti mirštančio ligonio gydymui arbatėlėmis. 

Negyvenama žemė greičiausiai neįkvėps jūsų tapti vegetarais ar nustoti keliauti lėktuvais, Knyga sėja liūdesį. Aš, pavyzdžiui, pajutau tokį ilgesį ir skausmą, lyg kažkas labai brangaus nesugrąžinamai slystų iš rankų. Ir ta lyg ir visuotinai pripažįstama žmogaus misija palikti po savęs geresnį pasaulį savo vaikams galbūt jau nėra reali. Kai rinksitės skaityti šią knygą ar ne, turėsite atsakyti sau į klausimą, kas jums mieliau – saldus melas ar karti tiesa. Aš už pastarąją. 

Chaoso elementai

Pirmoji Negyvenama žemė pusė gal ir nėra labai įspūdinga. Pasiruoškite gauti daug informacijos ir statistikos. Knygoje aptariama 12 pasaulyje chaosą artimiausiu šimtmečiu pasėsiančių elementų. Apie daugelį iš jų turbūt jau būsite girdėję – kils temperatūra, šils vandenynai, ims trūkti maisto ir vandens, sparčiau plis mums žinomos ir dar nežinomos ligos. Beje, skyrius apie ligas labai įdomus ir šiandieniniame COVID-19 kontekste. Autorius kaip tik ir pranašauja panašias situacijas, kadangi dar niekuomet didžiųjų epidemijų metu žmonės negyveno taip koncentruotai kaip šiuo metu. 

Žinoma, prie knygoje pateiktos faktinės informacijos galima kabinėtis. Nors ji išleista labai neseniai (2019 metais originalo kalba), tačiau turbūt visi suprantame kaip sparčiai keičiasi ir yra tikslinami mokslinių tyrimų duomenys. Nepaisant to, man Negyvenama žemė buvo ne apie gasdinančią statistiką o apie esminį problemos masto suvokimą, kurio keli skaičiai iš esmės nekeičia. Man buvo žymiai svarbiau suvokti apie aprašomų problemų kompleksiškumą ir netikėtas sąsajas. Pavyzdžiui karščio įtaką žmonių nuotaikai ir produktyvumui ar tai, kad tirpstantys ledynai turės įtakos ne tik papildomam temperatūros augimui ar bus susiję su naujomis ligomis ar infekcijomis. 

Meta-objektas

Autorius klimato kaitą pavadina meta-objektu ir prilygina internetui. Iš esmės tai dalykai, kurių apimtį ir kompleksiškumą žmogui suvokti iki galo gali būti tiesiog nesuvokiama užduotis. Na, bet po Negyvenama žemė kur kas aiškiau ir žinoma – baisiau. Mano dėmesį tiesiog prikaustė knygos dalys, kuriose į klimato kaitą žvelgiama filosofine prasme, analizuojama susijusių problemų vaizdavimas populiariojoje kultūroje. Autorius, pavyzdžiui, kalba apie tai, kad klimato temos stebėtinai mažai literatūroje. Kodėl tiek nedaug kalbame ir bandome įsivaizduoti tai, kas netrukus taps mūsų realybe?

Ši knyga turėtų patikti ir psichologija besidomintiems, kadangi Negyvenama žemė paliečia ir tokias temas kaip klimato nerimas, klimato depresija ir kaip apskritai pokyčiai turės įtakos žmonių psichikos sveikatai. Kokių strategijų imsimės? Taip pat rekomenduoju besidomintiems politika ir pasaulio tvarka. Ar klimato problemos prisidės prie pasaulio valstybės sukūrimo? Kaip dorosimės su padažnėjusiais konfliktais ir chaosu politine prasme? Na ir galiausiai dalis kuri sumažino, sumenkino mane iki begalybės. Tai yra pasvarstymai apie mūsų vietą galaktikoje ir Didžiąją tylą. Ar gali būti, kad kitų protingų gyvybių signalų nesutinkame nes jos susidegino taip pat greitai kaip mes?

Kodėl skaityti? Jei žavėjotės Sapiens ir Homo Deus, sakyčiau tai panašiai mąstymą ir pasaulėžiūrą galintis keisti kūrinys. Artėja dideli pokyčiai, manau kiekvienam iš mūsų svarbu juos suvokti, mąstyti apie tai, koks gali būti mūsų vaidmuo ir ruoštis. Galbūt mums pasiseks ir žemė netaps negyvenama, tačiau panašu, kad didelių pokyčių, kad ir kaip stengsimės, nepavyks išvengti. 

Kodėl neskaityti? Jei nuolat aktyviai domitės klimato kaitos problema, gali būti, kad dauguma informacijos pasirodys žinoma. Knygoje beveik nepaliestas natūraliai skaitant kylantis klausimas – ką daryti?

Share: