Totoriškos virtuvės aštrumai

It’s so funny, cause it’s true. Nežinau, kaip Totoriškos virtuvės aštrumai skaito sovietmečio paveldo savo kailiu nepatyrę žmonės kitose šalyse, bet mums čia viskas aišku ir pažįstama. Gal ne visai tokią Rozalindą, kaip pagrindinė šios knygos veikėja, bet kažkiek jos savyje turinčią moterį mes pažįstam visi. Kaimynė, teta, atsitiktinė moteris parduotuvėje. Alinos Bronsky talentas sukurti šį personažą yra užburiantis, bet tai nereiškia, kad yra labai malonu apie Rozalindą skaityti. Vietomis tikrai juokinga, bet iš esmės, labiau liūdna. 

Skaitant pažįstama pasirodys ne tik Rozalinda, bet ir knygos kontekstas – žmonės besidalinnatys ankštus butus, maisto ir kitų produktų trūkumas, kyšių ir padlaižiavimo kultūra. Puikus Alinos Bronsky bandymas supažindinti vakariečius ne tik su totoriškos virtuvės, bet ir gyvenimo už geležinės uždangos subtilumais. Man įdomu, ką čia galime rasti mes? Slogų praeities alsavimą? 

Trys moterys

Totoriškos virtuvės aštrumai visų pirma Rozalindos, vyresnio, nenusakomo amžiaus moters, istorija. Tačiau čia taip pat svarbios jos dukra ir anūkė. Knygoje nemažai šios trijulės santykių peripetijų. Didžioji dalis – emocinis ir net šiek tiek fizinis smurtas, kuris Alinos Bronsky unikalaus pasakojimo dėka atrodo lengvas, juokingas, ironiškas. Tiesa, dalyje, kurioje veiksmas persikelia į Vokietiją ir kaip Rozalinda visa tai suorganizuoja man jau buvo truputį perlenkta lazda, kad vis dar būtų juokinga. 

Asmenybės kontrastai 

Skaitant knygą, visą laiką stebėjausi, kiek visko gali tilpti viename žmoguje. Vietomis lyg ir kyla impulsas užjausti, žavėtis Rozalindos stiprybe ir atkaklumu, bet vis viena labiau baisiesi pagrindine veikėja. Visada truputį sunku skaityti apie antiherojus. Tebūnie visos Rozalindos – užsispyrę, turintys nepajudinamą pasaulio suvokimą, visuomet teisūs, „nesisuksi negyvensi“ šūkio vedami per gyvenimą, neempatiški, paskendę puikybėje – lieka tik knygose. 

Kodėl skaityti? Dėl stipraus Rozalindos personažo, tikroviško sovietinės realybės dvelksmo, ironijos, šmaikštumo, lengvo pasakojimo apie sudėtingus dalykus. 

Kodėl neskaityti? Nes tai knyga apie labiausiai pasaulyje nervinančią moterį, kurią kiekvienas esame sutikę savo gyvenime. Skaitant lyg ir juokinga, bet taip karčiai ir liūdnai. 

Share: