Pokalbiai su Algimantu Čekuoliu
Algimantas Čekuolis leidžia puikias, tačiau sunkiai nusakomo žanro knygas. Tai glausti įdomūs pasakojimai, kur faktai pinasi su linksmomis istorijomis, platus, nešališkas publicistinio stiliaus problemų nagrinėjimas čia dera su asmeniniais įspūdžiais.

Apie patį Algimantą Čekuolį plačiau pasakoti turbūt neverta. Tai Lietuvos fenomenas ir unikali asmenybė, išmaišęs kone visą pasaulį, kalbantis net 8 kalbomis. Taip pat tai ir buvęs vyriausias TV laidų vedėjas – jo Popietė su Algimantu Čekuoliu nustojo gyvuoti tik visai neseniai. Šios laidos metu nuskambėjusių pasakojimų pagrindu dažniausiai ir yra leidžiamos autoriaus knygos.

Pokalbiai su Algimantu Čekuoliu yra viena pirmųjų, išleista dar 2009 metais. Man asmeniškai darosi vis sunkiau atsirinkti ką iš autoriaus knygų jau skaičiau, o ko dar ne. Jos savo pobūdžiu, pavadinimais ir viršeliais gana panašios. Išsiskiria turbūt tik šiemet išleista grožinė rašytojo knyga Teisuolių vakarienė, bet iki jos dar nepriėjau. Laimei atsirado tinklaraštis – mano skaitymo dienoraštis, kuris turėtų neleisti pasimesti ateityje.

Turinys

Šios knygos turinys tiesiog šmaikščiai platus. Įvardinti keliais sakiniais gana sudėtinga užduotis. Sakyčiau akcentas yra ties istorinėmis asmenybėmis, žymiausią pėdsaką žmonijos istorijoje palikusiais diktatoriais ir kitais politikos padangės veikėjais: perskaitysite negirdėtų faktų apie Fidelį Kastro, Che Guevara, Josifą Staliną, Baraką Obamą, Silvio Berluskonį ir Adolfą Hitlerį. Šių pasakojimų kontekste daug negirdėtų faktų ir istorijų apie Kubos revoliuciją, Italijos mafiją, II pasaulinį karą, JAV aktualijas ir kosmoso programas.

Žinoma tai toli gražu ne vienintelės knygoje aptariamos sritys. Čia rasite ir alternatyvią nuomonę vis dar dažnai nagrinėjamai klimato atšilimo temai, per rojaus ir pragaro koncepcijų kilmės teorijas nagrinėjama religijų istorija, taip pat yra netgi pasvarstymų apie lyčių skirtumus, bei skirtingose šalyse vykdomą šeimos politiką, galiausiai sužinosite kas nutiko visiems 12 mėnulyje pabuvojusių žmonių. Štai toks platus temų spektras – grynas malonumas visiems istorija, politika, tarptautiniais reikalais ir tiesiog mus supančiu pasauliu besidomintiems žmonėms.

Rašymo stilius

Visų rašytojo knygų, įskaitant ir Pokalbiai su Algimantu Čekuoliu, pagrindinis privalumas tas, kad jas labai malonu ir lengva skaityti. Knygos nė iš tolo neprimena vadovėlio ar rimto mokslinio darbo, greičiau įtraukiantį pokalbį su išmintingu žmogumi. Kitas privalumas – iš knygos puslapių sklindanti tolerancija ir atvirumas: Algimantas Čekuolis nėra kategoriškas, nors žino daug ir greičiausiai turi savo nuomonę, niekuomet skaitytojui jos per prievartą nebruka. Pateikia daug skirtingos informacijos, prieštaringų argumentų ir tarsi kviečia diskutuoti ir pačiam išsigryninti savo poziciją.

Skaitant knygą mane tiesiog stulbino platus autoriaus žinojimas. Rodos kiekvienoje temoje jam sunku sutilpti į skyrių ir vis knieti plėstis į kitas sritis. Gal todėl knyga kartais ir primena turiningą pokalbį, kuomet mintys šuoliais neša į vis naujas ir naujas temas. Dar vienas privalumas – platus kontekstas. Pavyzdžiui, jei autorius kalba apie diktatorių, visuomet galį jį palyginti su keliais kitais ir staiga nuklysti į valdomos šalies istorijos vingrybes. kiekvienas įvykis įvelkamas į platų tarptautinį kontekstą ir tiesiog puikiai plečia žinojimo ir supratimo ribas.

Kelionė laiku

Skaityti šią knygą praėjus beveik 10 metų po jos išleidimo savotiška pramoga. Pokalbiai su Algimantu Čekuoliu nėra nesenstanti knyga. Dėl savo publicistinio stiliaus ir polinkio aptarti aktualijas ir prognozuoti ateitį, galima pasijusti tarsi iš archyvo išsitraukus seną laikraštį. Puiki galimybė prisiminti kuo gyveno ir kuo kvėpavo pasaulis prieš dešimtį metų ir patikrinti pono Algimanto Čekuolio sugebėjimus spėti ateitį. Galiu pasakyti, kad jam sekasi visai neblogai.

Žinoma didesnioji dalis knygoje pateiktos informacijos istoriniai faktai, kurie su laiku aktualumo neprarado. Taip pat smagu, kad į pražūtį neiškeliaus ir paties autoriaus kelionių ir pažinčių, tarkim su Che Guevara atsiminimai, o liks visam laikui įamžinti knygos puslapiuose.

Pokštai

Pamiršau paminėti, kad vienas skyrius knygoje skirtas vien pokštas ir vadinasi jis Iš ko juokiasi Europa. Šiaip anekdotų aš nemėgstu, bet šios istorijos ir juokeliai, švelniai pašiepiantys mūsų kaimynus Europoje, mane tikrai pralinksmino. Dalinuosi keletu ir su jumis!

Sakysim, prancūzai pašėlusiai džiaugėsi, kai laimėjo pasaulio futbolo pirmenybes ir tapo čempionais. O jų kaimynai šaipėsi – esą prancūzai netveria savo kailyje todėl, kad pirmą kartą kažką laimėjo be amerikiečių pagalbos.
Kodėl danai nemėgsta žaisti slėpynių? – Todėl, kad niekas neina jų ieškoti.“ Danai į tai atsako: „Kaip paskandinti švedų laivą? – Reikia tiesiai iš laivų statyklos nuleisti jį į vandenį.

Kaip atpažinti atvirą, draugišką suomį? – Atviras suomis žiūrės į tavo batus, o ne į savo.“

Kodėl skaityti? Nes tai knyga, kuri pralinksmins, nustebins ir praplės jūsų akiratį. Pažers daug naujų minčių ir įkvėps įdomioms diskusijoms ir turiningiems pokalbiams su aplinkiniais. Neišvengiamai patiks visiems neabejingiems istorijai ir politikai. Knyga skaitosi taip lengvai, kad tikrai nesugadins jokių atostogų ir net nepastebėsite kiek daug ir kaip lengvai į galvą prikrausit daugiau ir mažiau naudingų faktų.

Kodėl neskaityti? Nes šiai knygai beveik 10 metų. Nors dauguma informacijos jau istorija, todėl pasenti negali, visgi vietomis jos skaitymas primena seną laikraštį. Savotiškai įdomu, bet nėra iki galo tikslu ir kai kurių faktų, ypač susijusių su moksliniais tyrimais nevertėtų priimti už gryną pinigą.

Share: