Tai paskutinė serijos knyga, kurios galėjo ir nebūti. Dinos testamentas pasirodė praėjus dvidešimčiai metų po trečiosios Dinos istorijos dalies – Karnos kraitis. Greičiausiai, trilogijos fanams buvo nepaprastai malonu po tiek laiko sugrįžti prie kadaise sutiktų ir pamiltų veikėjų. Man, skaičiusiai visas keturias knygas iš eilės, ši pasirodė paprasčiausiai nereikalinga. Tiesą sakant, buvo netgi šiek tiek pikta, kad autorė sugrįžo prie pasakojimo norėdama pratęsti Dinos anūkės, Karnos, istoriją ir sudėliojo jai nelabai kokį likimą. Aš savo galvoje įsivaizdavau šiek tiek kitaip ir būčiau visai nieko prieš jį tokį ir palikti. 

Taip, rašymo stilius čia vis dar toks pat sodrus ir turtingas, šiuo atžvilgiu autorė nenuvilia. Na, o turinys ir siužeto vingiai – jaučiasi tarsi koks nuovargis ir nelabai sėkmingos pastangos kuo daugiau melodramatiškų įvykių įpinti. 

Slogi atmosfera

Pripažininkim, turbūt nei viena Herbjorg Wassmo knyga netrykšta pozityvumu. Tačiau, Dinos testamentas, greičiausiai, išsiskiria niūrumu net šios autorės kūrybos kontekste. Skaičiau gražią vasaros dieną ir buvo sunku negalvoti – už ką ji taip su visais savo veikėjais pasielgė. 

Grįžtu prie minties, kad šios knygos nebūtinai reikėjo. Atrodo, kad nei vienas personažas netapo geriau išvystytas nei buvo prieš tai. Naujų temų taip pat neatsirado. Greičiau jau šiame kūrinyje ritasi anksčiau pradėtų temų ir idėjų aidas. Tai ne tik istorija apie Dinos anūkę, bet ir pasakojimas apie santuokos problemas, savirealizacijos alkį, psichikos sutrikimus, destruktyvius santykius. Tačiau, šioje knygoje nelabai pasakoma kažko daugiau, nei, tarkime, trečiojoje dalyje. 

Nepriklausoma moteris 

Dinos knygos visuomet buvo apie stiprią nepriklausomą moterį ir jos problemas. Estafetę šioje knygoje perima Benjamino žmona Ana. Regis, kad ji tampa Dinos testamento pirmaplane aktore, nors tikėjausi, kad viskas suksis tik apie anūkę Karną. Anos linija visai įdomi iš savirealizacijos ir nepriklausomybės siekio pusės. Tačiau meilės trikampio dalis pasirodė labiau varginanti nei kurianti intrigą. Ką jau kalbėti apie tai, kaip pabosta skaityti Karnos vidinio pasaulio aktualijas ir vizualizacijas. 

Kodėl skaityti? Visiems prisiekusiams Dinos fanams. Čia kaip jaunystėje mylėtos grupės, pasenusių atlikėjų sugrįžimas ant scenos. Gal jau ne visai taip gerai, bet visvien gera matyti. 

Kodėl neskaityti? Sugrįžimai po dvidešimt metų nei kine, nei literatūroje dažniausiai nėra labai gera idėja. 

Share: