Romainas Gary

Perskaičiusi Aušros pažadą truputį likau lyg ant ledo – šiame autobiografiniame romane pasakojimas baigiasi maždaug ties II pasauliniu karu. O sužinoti kaip rašytojo gyvenimas klostėsi toliau juk be galo smalsu. Laimei, neseniai į lietuvių kalbą buvo išversta dar 1987 m. parašyta Romainas Gary biografija, kuri padėjo iki galo sudėlioti rašytojo gyvenimo mozaiką.

Reikia pripažinti, kad skaityti autobiografiją yra žymiai maloniau nei biografiją. Po rašytojo išmone pagražinto Aušros pažado, kito žmogaus kūrinys, kad ir kaip profesionaliai parašytas – lyg maistas be prieskonių. Skaičiau ir galvojau, kokį milžinišką darbą turėjo atlikti Dominique Bona taip detaliai sudėlioti Romaino Gary gyvenimo kelią. Tačiau, kartu svajojau, kad būtų įmanoma sužinoti ne tik faktus, bet ir daugiau apie tai, kas už jų slypi. Negalėčiau pasakyti, kad kūrinys atsakė į visus klausimus, kuriuos kelia spalvingas ir prieštaringas rašytojo gyvenimas, galbūt tik sukūrė aiškią struktūrą, rėmą ir lentynėles, į kurias vėliau dėliosiu tolimesnės pažinties su rašytojo kūryba rezultatus. 

Sąsajos su Aušros pažadas

Aš nuoširdžiai rekomenduočiau pirma skaityti Aušros pažadą ir tik tuomet biografiją. Jei skaitysite atvirkščiai, kai kurios jautrios vietos jums bus negailestingai atskleistos arba kitaip tariant – spoiler alert. Ši Romainas Gary biografija puikiai įprasmina ir paaiškina Aušros pažadą. Knyga nuima paslapties šydą nuo tam tikrų autobiografijoje pasakojamų istorijų, negailestingai, lyg pelus nuo grūdų, atsijoja, kur tiesa, o kur pagražinti rašytojo gyvenimo fragmentai.

Nina Borisovskaja - toks jos sceninis vardas - antraeilė aktorė, nesulaukusi šlovės valandos. Bet ji taps motina - ir tai bus gražiausias jos vaidmuo.

Nepaprastai įdomu buvo daugiau sužinoti apie Romaino Gary motiną Niną, kuri Aušros pažadas buvo piešiama kaip centrinė jo gyvenimo figūra, tačiau jos asmeninio gyvenimo detalės liko nepasiekiamos. Biografija atskleidžia kaip gyveno Nina iki susilaukdama Romano ir kai kurie biografijos faktai paaiškina kai kuriuos netikėčiausius Aušros pažado fragmentus.

Kūryba

Romainas Gary biografijos autorė kūrėją vadina daugiabriauniu ir man ši palyginimas pasirodė nepaprastai tikslus. Atrodo net keista, kad viename žmoguje gali sutilptų tiek daug skirtingų kūrinių, net pačiam Gary neužteko vietos savyje, turbūt todėl ir atsiradimo keletas kitų jo slapyvardžių, vienas kurių, pats žinomiausias yra Emile Ajar’o.

Gary žvilgsniui būdinga, kaip jis pats mėgo sakyti, mokėjimas sapnuoti tikrovę. Jis į savo paties tragedijas, apsėdimus žiūri savitai, pusiau realistiškai, pusiau poetiškai, ir tai leidžia jį atpažinti visuose romanuose.

Džiaugiuosi, knygoje suradusi įžvalgų, kurios taip taikliai apibūdina Romaino Gary kūrybą ir atspindi mano pačio mintis, kurioms tiesiog neradau tinkamų žodžių. Romainas Gary biografijos faktai labai gražiai susieti su kūrybos keliu ir romanų ištraukomis. Jei ne ši informacija, skaitant pavienius kūrinius turbūt būtų be galo sunku suprasti, kodėl jie tokie kokie yra ir kodėl taip smarkiai keitėsi laikui bėgant. Neabejoju, kad dar ne sykį atsiversiu Romainas Gary knygą, kai imsiuos skaityti kitą rašytojo kūrinį.

Prancūzijos literatūros pasaulis

Galvoju, kad negaliu užbaigti apžvalgos nepaminėjusi Romainas Gary biografijos „razinos“ – galimybės pasinerti į Prancūzijos literatų ir diplomatų bendruomenę. Gausybė girdėtų vardų, laiškų iškarpos, kaži iš kur atkapstyti dialogai yra tikras malonumas literatūros mėgėjams. Man buvo nepaprastai malonu aptikti pašnekesį su Alberu Kamiu ar atrasti paminint Francoise Sagan, bei daugybę kitų girdėtų kūrėjų vardų. Kadangi dalį gyvenimo Romainas Gary praleidžia ir JAV, kūrinyje galima aptikti ir šios šalies žinomų vardų: politikų, autorių ir rašytojų.

Man buvo baisiai smagu. Iki pasimatymo ir ačiū.

Kodėl skaityti? Tiesiog būtina visiems rašytojo kūrybos gerbėjams – biografija iš naujo apibrėžia, įprasmina ir paaiškina jo kūrinius. Labai įdomu sužinoti daugiau apie garsiąją Emilio Ajaro slapyvardžio istoriją, kurią, bent aš, įsivaizdavau visiškai kitaip.

Kodėl neskaityti? Galbūt kaip iš biografijos aš tikėjausi per daug, bet man trūko psichologijos, gilesnio santykių atskleidimo ir paaiškinimo (pavyzdžiui, su sūnumi, kuris apibūdinamas kaip be galo svarbus Romainui Gary, bet knygoje jam stebėtinai mažai vietos).

Share: