Prižiūrėtojas

Oho! Prižiūrėtojas ne šiaip knyga, o tiesiog devynios viename. Tiek šiame kūrinyje skirtingų istorijų ir visos jos panašiai stiprios ir puikiai išvystytos. Skirtingų personažų gyvenimai driekiasi per skirtingas šalis ir žemynus, o ramybės neduoda klausimas – tai kaip gi čia viskas susiję?

Šioje knygoje visko labai daug ir manau ji yra viena tų, tiesiog kviečiančių skaityti dar kartą. Personažai be galo stiprūs, istorijos prikausto dėmesį, kultūrinis ir istorinis kontekstas labai įdomus ir plečiantis akiratį. 

Siūlo galas

Iš pirmo žvilgsnio visi pasakojimai yra nepriklausomi. Jų ryšiai nėra labai akivaizdūs ir reikia skaityti tikrai labai atidžiai, kad juos įžvelgtum. Rašytojas labai meistriškai supainiojo siūlų kamuolį iš 9 skirtingų siužetų ir tik pačioje pabaigoje kūrinio idėja po truputį įgauna formą.

Miestas yra jūra, kurioje pameti. O randi tiktai tai, ką pametė kiti.

Mane pribloškė autoriaus gebėjimas persikūnyti, taip talentingai atskleisti be galo skirtingų personažų bruožus ir naudoti autentišką kalbą bei pritaikyti pasakojimo manierą kiekvienam iš jų. Vieni pasakojimai lėtesni, kituose daug įtampos. Vieni labai buitiški, kiti mistiški. Nepaisant to, visi labai stiprūs literatūrine prasme.

Nežinau kaip jums, bet man gyvenimas yra šulinys. Nugrimzdęs iki kaklo, o dugno dar nepasiekiau.
Azija ir komunizmas
Gimę gauname kiekvienas savo kortų rinkinį iš malkos, bet vieta, kur jos buvo padalytos, ne mažiau svarbi už kozirius.

Prižiūrėtojas, kad ir subtiliai, bet atskleidžia nemažai informacijos kaip atrodė gyvenimas Mongolijoje, Kinijoje, Honkonge ir Japonijoje po antrojo pasaulinio karo, kuomet šiose šalyse buvo stipri komunizmo ar JAV, kitaip tariant išorės jėgų îtaka. Iš esmės knyga parodo kaip atrodė eilinių žmonių gyvenimas, kurie nelabai suprato politinių pokyčių prasmės, tačiau jų kasdienybei tai turėjo didžiulę įtaką. Japonijos atveju dar galima sužinoti apie religines grupuotes ir terorizmą.

Atsitiktinumas ar likimas
Žmonės mano, kad renkasi, bet iš tikrųjų visada tas pats: ką jie pasirinks lemia atsitiktinumas.

Mano akimis autorius šios knygos pagalba bandė pasvarstyti – ar pasaulis yra chaotiškas, tiesiog atsitiktinumų virtinė. O galbūt vieta kur egzistuoja tvarka ir visa ko prižiūrėtojas. Ši tema tiek gyvenime, tiek literatūroje man labai įdomi, tad neišvengiamai ir Prižiūrėtojas taip stipriai sužavėjo.

Tai kas valdo mūsų gyvenimą - atsitiktinumas ar neišvengiamybė? Atsakymas santykinis kaip laikas. Jei tu gyveni savo gyvenimą, viskas - atsitiktinumas. Jei stebi savo gyvenimą iš šalies, tarsi knygą skaitytum, viskas - lemtis.

Galbūt teko girdėti apie drugio efektą? Ši teorija teigia, kad rodos mažiausias atsitiktinumas ar įvykis vienoje pasaulio pusėje, gali lemti didžiulius pokyčius kitoje. Man Prižiūrėtojas pasirodė labai smarkiai susijęs su šia mintimi.

Atskleisiu jums paslaptį. Visas gyvenimas susijęs su norais. Visas. Visus veiksmus lemia noras turėti. Įdėmiai įsižiūrėkite ir suprasite.

Tiesa, Prižiūrėtojas pažeria daug įdomių minčių ir kitomis temomis. Knygos veikėjai diskutuoja apie meilės prigimtį, kas yra pasaulio varomoji jėga, apie gėrį ir blogį, gyvenimą po mirties ir daugeliu kitų globalių temų.

Kodėl skaityti? Jeigu nors kartą pagavote save galvojant, kad viskas susiję. Jei jus kaip ir mane kartais kankina klausimas, ar smarkiai pasikeistų pasaulis, jei išeičiau iš namų 5 minutėmis vėliau ar anksčiau – šita knyga jums. O šiaip puikiai parašyta ir labai labai stipru.

Kodėl neskaityti? Galvoju, kad kažkam gali kliūti magijos ar tai ezoterikos prieskonis, ganėtinai ryškus šioje knygoje.

Share: