Ruduo

Dar niekada niekas politinėmis temomis nekalbėjo taip švelniai, atsargiai ir gražiai. Kažkur Ruduo paraštėse slepiasi Brexit, neapykanta imigrantams ir rasizmas. O iš pirmo žvilgsnio tai istorija apie draugystę, kuriai nesvarbus nei laikas, nei amžius, nei jokios kitos kliūtys.

Draugai visam gyvenimui. Kartais jų tenka visą gyvenimą laukti.

Pasąmonės srautas

Ruduo rašymo stilius tikrai netradicinis. Trumpi skyriai kaip nedideli etiudai – juose liejasi atsiminimų ir pasąmonės srautas. Šioje vietoje tikra nenoriu gąsdinti potencialių skaitytojų. Jei jums, kaip ir man, pasąmonės srautas visų pirma siejasi su Balta drobule, žinokite, kad čia nėra vietos tokiam sunkumui. Ruduo nors ir eklektiškas, tačiau nesunkiai suprantamas ir visiems prieinamas.

Įmanoma mylėti ne žmogų, bet jo akis. Tai yra tai, kaip jo akys yra kitokios negu tavo ir leidžia tau išvysti, kur esi, kas esi.

Tačiau knyga nors ir lengva, tikrai nėra slystanti paviršiumi. Joje pilna genialių ir be galo gražių įžvalgų apie gyvenimą ir santykius.

Juoktis

Tiek nedaug skaitytų knygų yra mane nuoširdžiai prajuokinusios. Visas tokias, o Ruduo viena iš jų, ypatingai branginu. Ali Smith pasižymi man labai artimu subtiliu humoro jausmu ir juo yra persmelktas visas tekstas. Šmaikštūs mamos ir dukros dialogai man priminė Lizos butą. Ir visa atmosfera kažkuo pasirodė artima mūsų Vaivai Rykštaitei.

Visada ką nors skaityk. Net jeigu neskaitai fiziškai. Kaip kitaip perskaitysime pasaulį? Manyk, kad tai konstanta.
Menas

Ar jums teko girdėti apie menininkę Pauline Boty? Deja, aš iki šios knygos perskaitymo apie ją nieko nežinojau. Tai pirmoji ir vienintelė britų Pop-art judėjimo atstovė moteris. Būdama vos 28 kūrėja mirė nuo vėžio. Daugybė jos darbų ilgą laiką pragulėjo tėvų palėpėje ir tik po kurio laiko buvo atrasti.

Pauline Boty istorija gražiai įsipaišo į knygos siužetą, nors čia ji nėra pagrindinė knygos veikėja. Pagrindinė čia 30-metė literatūros dėstytoja pasakojanti savo gyvenimą per atsiminimų fragmentus, kuriuose daugiausia vietos vienai nepaprastai ir labai reikšmingai draugystei.

Net kai apie tave negalvodavau, galvodavau apie tave.
Dėmesys gamtai ir detalėms

Ruduo yra pirmoji numatytų keturių knygų ciklo dalių. Kol kas į lietuvių kalbą be šios yra išversta Žiema. Nenustebinsiu pasakydama, kad gamta šioje knygoje labai svarbi. Ali Smith labai gražiai pastebi aplinkos detales ir metų laikų pokyčius, susieja juos su žmogiškomis emocijomis. Kaip subtiliai ji kalba apie gamtą, taip tą daro ir apie politiką bei meilę. Viso to derinys ir yra Ruduo.

Kodėl skaityti? Nes pasąmonės srautas literatūroje dar niekada nebuvo toks gražus ir lengvas. Taip pat dėl to, kad ši knyga turbūt buvo viena gražiausių skaitytų apie draugystę ir netikėtą, stiprų ryšį tarp dviejų žmonių.

Kodėl neskaityti? Iki tobulumo turbūt pritrūko šiek tiek vientisumo ir sąsajų.

Share: