Apie Montessori pedagogiką buvau girdėjusi tik labai fragmentiškai, labiau kaip būdvardį apibūdinantį tam tikro tipo žaislams ar veikloms. Knyga Montessori mažylis viską gražiai sudėliojo į nuoseklią visumą. Montessori tai visų pirma yra pagarbus santykis su vaiku, vaiko vedinas mokymasis ir pastangos atrasti ir tyrinėti jo unikalumą. Iš tiesų nieko labai revoliucingo – knyga pilna jau ne kartą girdėtų pozityvios ir pagarbios tėvystės principų.
Kuo ši knyga kitokia? Ji papildyta naudingų, paprastų ir ugdančių veiklų sąrašu. Ji taip pat labai pravers visiems, kurie ieško įkvėpimo kurti ir atnaujinti namus, siekiant sukurti vaikams saugią, patogią ir ugdančią aplinką. Pagrindiniai kriterijai patiks minimalistams – mažiau yra daugiau, žaislai turėtų būti kuo paprastesni, o pats gyvenimas, buitis ir gamta yra pačios geriausios erdvės tyrinėjimui ir mokymuisi.
Montessori principai
Tik nedidelė knygos dalis yra skirta išimtinai montessori pedagogikos principams. Kokie jie? Raktinis žodis būtų savarankiškumo ugdymas nuo pačių pirmųjų dienų. Montessori yra apie tai, kad vaiko aplinka turėtų savaime skatinti šį įgūdį – vaikas turėtų pats pasiekti higienos reikmenis, drabužius, turėtų mažus baldus savo veikloms, turėtų galimybę susitvarkyti ką nors išliejęs ir ištepęs. Montessori mažylis daug dėmesio skiriama patarimams kaip organizuoti veiklas ir sukurti vaikui patogią ir palankią aplinką.
Kitas ryškus principas – vidinės atsakomybės ugdymas neperkeliant jos į išorę. Pavyzdžiui, pasak Montessori, geriau nesakyti vaikui įprasto šaunuolis, atsisakyti bet kokio vertinimo ugdant vaikui savo elgesį ir pasiekimus įvertinti pačiam. Tėvams siūloma komentuoti konkrečias detales ar įdėtas pastangas, paklausti kaip vaikas pats vertina savo kūrinį. Kitas svarbus aspektas ugdant vaikus – sekti jais ir pastebėti kuo jie konkrečiu etapu labiau domisi. Pavyzdžiui, vaikas klausinėja apie skaičius ar raides, galbūt bando kalbėti daugiau nei įprastai, o gal linksta link judėjimo iššūkių. Pasak Montessori, šiais skirtingų kompetencijų imlumo etapais vaikas mokysis geriausiai, todėl bet koks ugdymas turėtų vykti ne pagal šabloną o tiesiog stebint vaiko polinkius.
Daug kam pritariau skaitydama, kai kas atrodė ne visai mano. Pavyzdžiui, kad pagal Montessori vaikai turėtų nuo 12 mėnesių miegoti atskirai nuo tėvų ir panašiai. Tam tikrais atžvilgiais, taikant šią pedagogiką itin nuosekliai, būtų per daug griežtumo ir struktūros. Beje, jei jūsų vaiko grupėje mokosi skirtingo amžiaus vaikai, žinokite, kad tai taip pat Montessori pedagogikos principas.
Kodėl skaityti? Montessori mažylis yra naudingas, glaustas ir konkretus skaitinys norintiems nuosekliai susipažinti su Montessori pedagogika. Visi esam kažką apie tai girdėję, tačiau kokia metodo esmė? Knyga puikiai atsako į klausimą. Tiks ir tiems, kurie tiesiog ieško idėjų veikloms su vaiku, patarimų kaip organizuoti žaislus, sukurti patogią namų aplinką auginant vaikus.
Kodėl neskaityti? Knygos minusų nedaug, keletas pasikartojimų, galima pastebėti bandymą užpildyti knygos turinį papildoma informacija, bendriniais vaikų auklėjimo ir bendravimo su jais principais.