Kaip buvo gera trumpam pasinerti į Marcel Proust pasaulį ir gauti tik tai kas geriausia – išgrynintas mintis, be tradiciškai labai ilgo ir plataus teksto. Apie skaitymą visų pirma man pasirodė lyg Svano pusėje ištrauka. Abiejuose kūriniuose autorius daug kalba apie savo vaikystės patirtis ir atsiminimus, pirmuosius stiprius aplinkos ir literatūros sukeltus įspūdžius. Galvoju, kad ši trumputė knygelė būtų puiki pradžia pažinčiai su autoriumi ir proga jį “pasimatuoti”. Galbūt taptų tramplinu į Prarasto laiko beieškant?
Net jei ir ne, Apie skaitymą bus įdomi ir artima visiems, kurie augo skaitydami. Ne šiaip karts nuo karto paimdami knygą į rankas, tačiau labai anksti pajutę knygoms aistrą. Kai negali sulaukti pamokų ar vakarienės pabaigos, tos minutės, kai vėl galėsi pasinerti į kitą pasaulį. Vėliau autorius prieina prie labai daug peno apmąstymams teikiančių minčių apie tai, kas nutinka tokiam vaikui suaugus – kodėl ir kokiu tikslu iš tiesų mes skaitome?
„Kiek skaitymas mums tampa įšventinimu, kurio stebuklingi raktai mūsų sielos gelmėse atveria duris į buveines, kur nebūtume niekaip sugebėję patekti, tiek mūsų gyvenime jis vaidina išganingą vaidmenį.“
Skaitymas lyg pokalbis
Marcel Proust skaitymą lygina su pokalbiu. Jo teigimu, tai unikali galimybė bendrauti su didžiausiais žmonijos protais, kurių jau nebėra. Taip pat, skaitymas jam tai dialogas, be banalumo ir klišių, kurios atsiranda bendraujant gyvai. Kartu, pasak autoriaus, tai galimybė komunikuoti vienatvėje, iš tiesų susitelkti į naujas mintis.
Skaitymas – tai vartai
Turbūt gražiausia knygos mintis man pasirodė skaitymo ir knygos sulyginimas su vartais ir vedimu į mūsų pačių dvasinį pasaulį. Man tai pasirodė tarsi žinutė, kad perskaitytos knygos mintis ir pagrindinę žinutė visuomet užbaigiame ir išgryniname tik mes patys. Taip pat, skaitymas bus bevertis, jei jis nieko neduos mums kasdoienybėje – šis procesas turėtų prisidėti prie to kokie mes esame žmonės, praturtinti ir sustiprinti mūsų profesinę veiklą, įkvėpti kūrybai.
„Skaitymas stovi ant dvasinio gyvenimo slenksčio; jis gali mus įvesti į jį, bet pats juo nėra.“
Marcel Proust taip pat labai gražiai kalba apie tai, kad kai patiriame meną, mums įspūdį daro ne tik konkretus kūrinys, bet ir visa, kas jį įkvėpė, nors tai ir nematoma plika akimi. Taigi, imkit ir skaitykit, ne tik knygas, bet ir Apie skaitymą.
Kodėl skaityti? Jei skaitymas yra jūsų aistra, tačiau kirba klausimas – kodėl ir kokia šio užsiėmimo prasmė? Ši knyga taip pat yra puiki proga susipažinti su žymiojo Marcel Prousto rašymo stiliumi ir, galbūt, ryžtis kitų jo kūrinių skaitymui.
Kodėl neskaityti? Erzino tik knygos maketas – tai kaip tekstas derinamas su išnašomis. Kartais išnašos užima daugiau vietos nei tekstas, o sakinys netelpa į puslapį. Galbūt išnašos labiau būtų pritikę teksto pabaigoje.