Ten kur gieda vėžiai

Mano galvoje sukasi daugybė epitetų ir visi, atrodo, yra vienodai tinkami šiai knygai – subtili, poetiška, liūdna ir graži, įtempta ir lengvai sklendžianti, gili ir kartu visiems skaitytojams prieinama. Ten kur gieda vėžiai toks retas grynuolis, kuriam pavyksta pasiekti aukso viduriuką – suderinti populiarių, o kartu ir gilesnį turinį.

Šioje knygoje apstu temų, bet pagrindinė prasmės gija turbūt yra skirta vienatvei. Tai istorija apie vaiką, paauglę, galiausiai žmogų, kuris ne tik kenčia nuo savo tėvų socialinių problemų ir apleistumo bet ir visuomenės uždarumo bei nenoro priimti kitokius nei save.
Visa tai ir dar daugiau – įvilkta į lengvos detektyvinės istorijos rūbą, kad skaitytojas netyčia neimtų nuobodžiauti. Aš labai retai žmonėms bruku skaityti knygą, bet šią drąsiai galiu rekomenduoti visiems, mano galva tai kas paliesta joje, yra tiesiog universalu.

Kaja priglaudė delną prie alsuojančios, įmirkusios žemės ir pelkė tapo jos motina.

Ten kur gieda vėžiai

Kaip ir šios knygos pagrindinė veikėja Kaja istorijos pradžioje, taip ir aš nežinojau ką reiškia šis pasakymas. Pasirodo, kad Ten kur gieda vėžiai yra vaizdingas apibūdinimas vietos, kuri tokia slapta ir uždara, kad gyvūnams nereikia nieko baimintis ir jie gali atskleisti savo tikrąją esmę, pavyzdžiui imti ir užgiedoti – jei norisi. O jeigu rimčiau, knygos pavadinimas yra puikus simbolis, nes knyga iš dalies yra apie laukinius išlikimo instinktus, kuriuos gali pažadinti tam tikros sudėtingos situacijos.

Gėris ir blogis biologijoje - ta pati spalva, tik skirtingoje šviesoje.

Labai norisi paminėti porą faktų apie knygos autorę, nes šįkart jie kaip niekad svarbūs. Delia Owens yra biologė ir laukinės gamtos tyrinėtoja – savo pirmąjį grožinį kūrinį parašiusi… 70 metų. Iki tol autorė parašė nemažai mokslinių darbų ir straipsnių ir štai galiausiai ėmė ir davė sau kūrybinę laisvę, kurios rezultatas – Ten kur gieda vėžiai.

Paralelės tarp žmonių ir gyvūnų pasaulio

Gamtos fono, gyvūnų rūšių ir visos pelkės atmosferos aprašymas pribloškia detalumu ir gyvumu. Bet svarbu ne tik tai – vienas gražiausių Ten kur gieda vėžiai elementų man pasirodė gyvūnų ir žmonių pasaulio sugretinimas. Tuo tarpu labiausiai sužavėjusi paralelė susijusi su ribinėmis situacijomis, kuomet žmonės, kaip ir gyvūnai veikia vedini pamatinių instinktų ir elgiasi taip, kad bet kokia kaina išliktų.

Žmonėms reikia žmonių

Sakyčiau pagrindinė knygos žinutė – skatinimas pamatyti apie žmogiškojo ryšio svarbą mūsų gyvenimuose. Ir Ten kur gieda vėžiai ir dažnai mūsų pasaulyje žmonės bijodami nukentėti ar dėl kitų priežasčių renkasi izoliaciją arba būna tam tikrų situacijų į ją įstumti. Tačiau vienatvė turbūt yra bjauriausia šių dienų liga ir didžiausia kančia zmogišajai būtybei, kuri negali sveikai funkcionuoti be bent kelių tvirtų žmogiškų saitų.

Aš net pati tiksliai nežinau, kas yra Ten kur gieda vėžiai – meilės istorija, detektyvas, drama? Galiu pasakyti tik tiek, kad šis derinys pateikė tobulą balansą ir skaitymo malonumą.

Ir pabaigai – tikro vyro apibrėžimas pagal Delia Owens:

Tas, kuris gali verkti nesigėdydamas, kuris širdimi jaučia operą ir poeziją, kuris padarys viską, kas būtina, kad apgintų moterį.

Kodėl skaityti? Rekomenduoju visiems besimėgaujantiems vienatvės, ryšio su žmonėmis paieškų ir prasmės temomis. Mėgstantiems vaizdingus gamtos aprašymus ir detaliai perteiktą atmosferą. O apibendrinus – tiesiog visiems – šiomis dienomis ieškantiems įtraukiančio ir užsimiršti padedančio kūrinio.

Kodėl neskaityti? Knygoje buvo keletas banalių ir šabloniškų detalių, bet teksto grožis ir prasmė leido lengvai į šį trūkumą pažiūrėti pro pirštus.

Share: