Ši knyga nėra patarimų rinkinys ir tikrai ne greita pagalba pašlijus santykiams. Tai labai graži ir gili santuokinio ryšio prigimties, istorijos ir prasmės analizė. Kliūčių ruožas santuokos krizes visų pirma pristato kaip susidūrimą su mumis pačiais, galimybę lupti nuo savęs sluoksnius, kastis iki skaudulių ir pagaliau tapti labiau vientisais žmonėmis, kartu išlaikant santykį su kitu. Santuoka šioje knygoje neidealizuojama, tačiau pristatoma kaip neišsemiamų galimybių laukas tobulėti pačiam. Man Kliūčių ruožas be galo patiko, tačiau neskubėčiau jos rekomenduoti visiems – labiausiai jos prasmę turėtų įvertinti pusamžį perkopę žmonės. Taip pat tie, kam įdomu gilintis į žmonių santykių prigimtį ir psichologiją apskritai. Šioje knygoje beveik nėra praktiškai pritaikomų greitų patarimų, tačiau turbūt todėl, kad knygoje aptariamose situacijose tokių paprasčiausiai nėra.
Vidutinio amžiaus krizė
Skaitant Kliūčių ruožas atrodo, kad gyvenimo vidurį pasiekę žmonės yra tikslinė šios knygos auditorija. Kreipinys knygos įžangoje vardija su šiuo amžiaus tarpsniu susijusias problemas ir gali lengvai atbaidyti jaunesnį skaitytoją. Nepaisant to, skaityti labai greit tampa įdomu. Knygos autorė taip giliai kapsto ir narsto sutuoktinių problemas, kad ima lysti jų šaknys – atkuriamos ne tik problemos ir elgesio modeliai santuokos pradžioje bet ir individualios vaikystės traumos, kurios jei nesprendžiamos ilgainiui tampa ir santuokos problemomis. Rimtai nusiteikusiems šios knygos skaitymas gali pasitarnauti kaip prevencija. Kliūčių ruožas atveria suvokimą, kokios esminės klaidos gali būti padarytos dar santykių pradžioje, o jas ištaisyti gali tekti imtis tik sulaukus brandos. Ir tuomet tikrai nebus lengva.
Kritiniai etapai
Knygos struktūra konstruojama aplink kritinius porų gyvenimo etapus ir veiksnius, dėl kurių dažniausiai susikerta interesai. Turbūt jokioje panašioje knygoje nemačiau tokios koncentracijos brandžių minčių apie šeimos finansus, karjerą, neištikimybę, lūkesčius susijusius su sava ir partnerio išvaizda, vaikais, etapu, kai jie išeina iš namų, miršta tėvai. Tačiau tai tik karkasas – Kliūčių ruožas daugiau kalba apie psichologines problemas, kurios paaštrėja susidūrus su šiais potyriais.
Autorė yra konsultuojanti porų psichoterapeutė ir knygoje labai daug asmeniškų istorijų ir tikrų pavyzdžių. Man patiko, kad kūrinyje labiau koncentruotasi ne į galimus sprendimus, bet į gilią analizę ir suvokimą. Šioje srityje autorės pademonstruoti sugebėjimai man pasirodė ko ne antgamtiški – tai pagalba žmonėms perprasti savo savastį ir kartu santuokos problemas, dažniausiai per kelis mėnesius terapijos aprėpti tai, ko žmogui iki til nepavyko per pusę gyvenimo.
Šią knygą aš pati skaičiau dviem pjūviais – buvo įdomu ne tik dėl gilesnio suvokimo kas yra santuoka, bet ir dėl didelio dėmesio vaikystės patirtims. Rodos dar sykį susideliojau akcentus, ko ypatingai svarbu nepamiršti auginant vaikus.
Emocijų valdymas
Pagrindinė šios knygos siunčiama žinutė yra ta, kad labai svarbu pažinti, suprasti ir to pasekoje mokytis kontroliuoti savo emocijas santuokos kontekste. Turbūt akivaizdu, kad emocijos atviriausios ir sunkiausiai pažabojamos bendraujant su gyvenimo partneriu, žmogumi su kuriuo praleidžiame daugiausiai laiko ir leidžiam sau būti pažeidžiami.
Kliūčių ruožas įtikina, kad dažniausiai problemos santuokoje ir gyvenime slypi tame, kad savo lūkesčius projektuojame į kitą žmogų, kad atsakomybę už savo jausmus perkeliame kitam asmeniui. Knyga taip pat praplėtė mano suvokimą tuo atžvilgiu, kad normalu yra nuolat keistis, galbūt kažko nežinoti, ieškoti būdų kaip augti asmeniškai ir palikti vietos tai daryti kitam.
“
Kai mes išsiaiškiname kaip būti tuo, kas esame, tuo pat metu išsaugant mylinčio ryšį su kitais, tuomet pasiekiame harmoningą intymumo ir tyrinėjimo, įsipareigojimo ir laisvės pusiausvyrą.
išsiaiškinimas.
Meilė yra pokalbis.
Taip vadinasi paskutinis knygos skyrius ir būtent jis turbūt yra praktiškiausia šios knygos dalis. Autorė siūlo kalbėtis tarpusavyje, nepamiršti ir kasdieniškų lengvų ir gilių pokalbių. Taip pat kalbėtis su savimi, stebėti savo pokyčius, palikti vietos savo asmenybei, kalbėtis su aplinka – būti atviram ir lanksčiam.
“
Veikiau mes susieiname nešami aistros gūsio, o paskui pasiekiame meilę per nenutrūkstamą pokalbį, kurį mums pavyksta užmegzti - kūnui su kūnu, protui su protu, širdžiai su kita širdimi. Pokalbis, kuriuo mes vienas kitą patraukiam yra meilė.
Kodėl skaityti? Tiesiog būtina jei esate vidutinio amžiaus ir vis dar susituokę. Jei norite suprasti ir pažinti ilgalaikio ryšio esmę, jei ieškote atsakymų į klausimą, kur slypi ilgalaikių santykių prasmė. Jei domitės asmeniniu augimu ir psichologija.
Kodėl neskaityti? Jei tikitės praktinių patarimų, greitų sprendimų. Ši knyga nebus labai aktuali jaunoms poroms, beveik neliečianti problemų būdingų santykių pradžioje.