Gerda. Banginukės istorija

Aš manau, kad vaikiškų knygelių turinys, iš pirmo žvilgsnio galbūt nesvarbus, anaiptol toks nėra. Neseniai pagalvojau, kad kai kurios frazės, vaikystėje perskaitytos daug kartų, iki šiol sukasi mano galvoje. Taigi, galbūt vaikystėje pirmųjų skaitinių pagalba įrašom tam tikras programas – kaip reaguoti į nesėkmes, ką reiškia būti draugu, geru žmogumi ir panašiai. Todėl vaikiškų knygų turinio filtras manau yra visai gera idėja, beje, man pačiai teikianti nemažai malonumo. Gerda. Banginukės istorija savo vaikui skaitysiu drąsiai. Man patiko tiek pagrindinės knygos idėjos, tiek jų pateikimas – stiprus ryšys su šeima, net jei fiziškai nesi šalia, o taip pat pasitikėjimo savimi puoselėjimas. 

Liūdna istorija

Gerda. Banginukės istorija yra šiek tiek liūdna knyga, bet turbūt sutiksite, kad visos emocijos yra savaip gražios ir reikalingos ir vaikų nuo jų saugoti nereikia. Man pačiai siužetas priminė pingvinuko Lolo istoriją. Pamenat tokį filmuką? Galbūt nėra taip tragiška, kaip mano vaikystėje mylėta istorija, bet panašu. Banginukė netyčia atsiskiria nuo šeimos ir jos ieškodama galiausiai subręsta ir tampa savarankiška. Šioje kelionėje ja lydi nematomas ryšys su mama, jos ištarti žodžiai ir pamokymai. Tai galbūt ankstyvas pranešimas vaikui, kad kažkada fizinis atstumas tarp šeimos narių didės, daugiau laiko teks praleisti svrankiškai ir pasinerus į savo veiklas, bet nepaisant to ryšys su šeima gali išlikti toks pat stiprus.

Gerda. Banginukės istorija

Pagrindinės temos

Turint omenyje nedidelę šios knygelės apimtį, į ją sudėta stebėtinai daug gražių žinučių. Jų esmė atsiskleidžia banginukės kelionių fragmentuose.

Turbūt gražiausia kūrinio vieta, man pasirodė Banginukės kelionėje sutiktų orkų žodžiai:

“Kad ir kur plauktum, kad ir ką sutiktum ar patirtum, visada būk ištikima sau. Širdis ves tave ten, kur reikia. Širdis – taip gyvenimo kompasas. Jei jos klausysi, Gerda, tikrai rasi, ko ieškai.”

Jei mano vaikui netyčia galvoje užstrigtų šios eilutės ir išliktų jam suaugus, tikrai nesupykčiau.

Gerda. Banginukės istorija

Kitas gražus fragmentas – Banginukės ir mamos ryšys. Jis atsiskleidžia per šimtmečius iš kartos į kartą banginių savo vaikams perduodamos dainos žodžiuose. Eiliuoti intarpai knygise man labai patinka, pastebėjau, kd jie ypatingai patraukia mažų vaikų dėmesį.

Taip pat knygelėje vaikai galės patirti kaip atrodo artimų sielų pokalbis – nors tai tėra ir pirmą kartą sutiktas asmuo. Taip pat paliestos ekologijos – šiukšlių ir vandenynų šiltėjimo – temos. Tikrai gražu, jautru ir naudinga.

Kam tinka? Idealiausiai mamoms ir dukroms. Manyčiau galėtų pasitarnauti kaip vaiko paruošimas artėjant pokyčiams – galbūt kai teks mažiau laiko praleisti su tėvais (darželis, mokykla). Labiausiai tai norint įpūsti vaikui pasitikėjimo savimi ar paprasčiausiai perskaityti kartu gražią, šiek tiek liūdną istoriją.

Share: