Prieš pradėdama skaityti šią knygą, palyginau ją su Madeline Miller Kirke, o pasirodo, daugiau panašumų galima rasti Achilo giesmė. Na, vadinti šias knygas panašiomis, yra per švelnus išsireiškimas. Mergelių tyla pasakoja apie tą patį Trojos karą, didžioji dalis siužeto kartojasi, o Achilas ir Patroklas čia yra ne ką mažiau svarbūs veikėjai. Visgi šio kūrinio centre – Briseidė, belaisvė iš Trojos atitekusi Achilui kaip daiktas, apdovanojimas, karo trofėjus. Knygos išskirtinumas – pasakojimo perspektyva moters, kuri tarsi lieka viso svarbiausio, epuose apdainuoto veiksmo paraštėse, akimis.
Suprantu, kodėl kalbant apie šią knygą sakoma, kad ji kaip niekad aktuali. Gal atrodo, kaip švelnus epas, ar meilės istorijatačiau ji tikroviška ir žiauri. Knygoje daug kančios, moterų gyvenimo graikų stovykloje aprašymų. Čia jos susiduria su nuvertinimu, galima sakyti sudaiktinimu, fizine ir seksualine prievarta. Norėtųsi, kad tai liktų tik Iliadoje, tačiau žiauri Rusijos karo Ukrainoje realybė rodo ką kitą.
Moterys kare
Man regis, Mergelių tyla autorė savo knygą norėjo parodyti tą liūdną, nešvarų ir tikrovišką graikų epų kontekstą. Visi esame pripratę girdėti apie žygdarbius ir kovas, bet kiek žiaurumo ir moterų kančių slypi už to? Mergelių tyla atspindi ir tai, kad to meto moterys gyveno su labai prieštaringais jausmais. Joms tekdavo taikstytis su tavo šeimą nužudžiusių žmonių kompanija, kuri kartais moterims pačioms stebintis perauga į draugystę ar netgi šiltus jausmus.
Trojos karas
Mergelių tyla žada ne tik istorijos pasakojimą iš moters perspektyvos, įdomų siužetą, bet ir Iliados ir graikų mitologijos pamoką. Perskaičiusi šią ir Achilo giesmę jaučiuosi esanti jau nebloga Trojos karo žinovė. Smagu, kai knygos ne tik įtraukia savo pasakojimu, bet ir praturtina intelektualine ir žinių prasme. Įdomu, kad Madeline Miller ir Pat Barker įvykių versijos šiek tiek skiriasi. Abi moterys istorikės, tad smalsu iš kur kilo skirtingos interpretacijos. Greičiausiai, Iliada palieka pakankamai erdvės kiekvienam skaitančiam ir tyrinėjančiam suprasti įvykius šiek tiek kitaip.
Kodėl skaityti? Nežinau kaip jūs, bet aš kokybiškus istorinius romanus, ypač susijusius su graikų mitologija, skaityčiau ir skaityčiau. Mergelių tyla nenusileidžia puikiems MadelineMiller kūriniams (Kirkė, Achilo giesmė), pateikia papildomą požiūrio kampą ir pavergtų ir nuo karo nukentėjusių moterų pozicijos.
Kodėl neskaityti? Jei jūs kaip ir aš ne per seniausiai skaitėte Achilo giesmė, gali būti šiek tiek nuobodoka. Abi knygos paremtos Trojos karo įvykiais, tad lyg ir aišku kaip kas ir kodėl susiklostys. Pagrindinės veikėjos personažas kiek blankus.