Achilo giesmė

Greičiausiai esate girdėję mitą apie Achilo kulną? Na, šioje knygoje jo nėra. Achilas Madeline Miller kūrinyje yra mirtingas, tačiau geriausias savo kartos karys. Tuo tarpu jo istoriją pasakoja Patroklas, apie kurį iki šios knygos skaitymo greičiausiai būsite girdėję labai labai nedaug. Achilo giesmė – visų pirma meilės ir draugystės istorija, o žymusis Trojos karas ir kovos čia tik įvykių fonas. 

Ši knyga pirmą kartą pasirodė 2012 m., anksčiau nei žymioji Kirkė. Nepaisant abiejuose radau nemažai panašumų. Visų pirma – pasakotojo balsas suteikiamas mažiau graikų mitologijoje žinomam herojui, kuris nepasižymi nei labai ypatingomis galiomis, nei grožiu ar kitomis dievų dovanomis. Ir vėlgi, tai kūrinys ne apie laimės kūdikį, o apie personažą, kuris viską ką turi, iškovoja pats. 

Madeline Miller šioje knygoje dar kartą pavaizduoja savo talentą įsikūnyti į mitologinių personažų asmenybę ir jausmų pasaulį, atkurti nutylėtus mitologijos niuansus. 

Atgyjanti mitologija

Madeline Miller priverčia žavėtis ne tik savąją, bet ir Homero kūryba, iš kurio Iliados ir Odisėjos semiasi įkvėpimo. Iš tiesų mintis, kad siužetai, atskleidžiantys turbūt visas žmogiškąsias stiprybės ir silpnybes buvo sukurti jau VIII a. prieš Kr., o ateities kūrėjams lieka tik vis iš naujo interpretuoti, tai kas jau buvo papasakota. 

Achilo giesmė pasakoja apie dviejų žmonių artumą, draugystę, meilę, pasiaukojimą, pavydą – visą žmogiškųjų emocijų ir savybių spektrą. O pagrindinis moralas turbūt sukasi apie puikybės, užsispyrimo ir egocentriškumo žalą bei kainą. 

Achilo giesmė ir Kirkė

Norėčiau būti šią knygą perskaičiusi pirmąją – dar prieš Kirkė, manau, kad tuomet žavėčiausi dar stipriau. Achilo giesmė man pasirodė ne tokia graži literatūrine prasme, labiau skubota ir glausta. Galbūt pati tematika šiek tiek pakišo koją – nors ir dominuoja jausmai, tačiau knygoje nemažai karo peripetijų, kovų scenų ir žiaurumo. 

Nepaisant to, man patiko pabūvoti tiek didvyrio Achilo, tiek ištikimo draugo Patroklo kailyje, pajusti jų psichologijos ypatumus. Pati idėja – taip gyvai ir įtraukiančiai pateikti graikų mitologiją yra puiki, tikiuosi Madeline Miller nenustos džiuginti savo kūriniais. Aš būsiu pirma eilėje juos skaityti. 

Kodėl skaityti? Jei norisi knygos, nuo kurios sunku atsitraukti. Graikų mitologija čia skamba naujai ir gyvai. Žinoma, knyga patiks ir nebanalių meilės istorijų gerbėjams – Achilo ir Patroklo ryšys stiprus ir širdį daužantis. 

Kodėl neskaityti? Kūrinys ne toks literatūriškas, kaip buvo galima tikėtis iš Madeline Miller kūrybos. 

Share: