Ši knyga į mano rankas pakliuvo ne šiaip sau. Maloniu siurprizu man tapo tai, kad pats autorius Mažvydas Palanga, turbūt pastebėjęs mano augantį susidomėjimą vaikiškomis knygomis, susisiekė su manimi ir pasiūlė perskaityti jo kūrinį. Na žanras gal ir keistokas – knyga ne tokiems mažiems vaikams kaip mano sūnus. Visgi susidomėjau įtarusi, kad ši knyga turi misiją, kuria verta dalintis. Ir nesuklydau.
Dūzgė
Knyga trumpų istorijų pagalba pasakoja apie mergaitę Dūzgę ir jos šeimą bei draugus. Labai įdomus vardo pasirinkimas, jei knyga netyčia taptų populiari už mūsų šalies ribų, mergaitės vardą išverstų į afterparty? 🙂 O jei rimčiau, maloniai nustebau, kad knygoje atsisakyta tradicinių lyčių vaidmenų, kas beveik visuomet būdavo aktualu mano laikų knygutėse. Dūzgės mama šioje knygoje kuria informacines sistemas, o ne tik gamina ir prižiūri namus. Taigi, Dūzgė, kuriai, nors knygoje ir neįvardijama, bet galima nuspėti, yra maždaug 10 metų, susiduria su iššūkiais, kurie šiuolaikinių 30-mečių vaikystėje tiesiog neegzistavo ir sėkmingai juos įveikia.
Šiuolaikiniai iššūkiai
Dabar vaikai auga visai kitaip nei mes. Jų aplinkoje kartu su augančiomis galimybėmis, kurias siūlo informacinės technologijos atsiranda ir naujų pavojų. Apie juos tėvams reikia išmintingai kalbėti ir tikiu jiems ne visuomet aišku kaip. Juk gali būti, kad dabartinių paauglių tėvai nebūtinai ir patys jaučia šiuolaikinių technologijų pulsą. Taip nebūtinai suvokdami kokie pavojai tyko jų vaikų ar kokios naujos galimybės atsiveria jų kartai.
Čia panašiai kaip su brendimu ir lytiniais santykiais – egzistuoja knygos, kurios padeda tėvams kalbėti apie šiuos svarbius dalykus, ar net tokio pokalbio išvengti. Tuo tarpu Dūzgė ir pavojinga informacija žaisminga forma pateikia tai, ką tiesiog būtina žinoti vaikams, jau turintiems laisvą priėjimą prie interneto ir prieš kuriuos taip atsiveria naujų galimybių pasaulis.
Perskaitę knygą vaikai sužinos, kas yra propaganda ir kokios jos rūšys. Sužinos ir tai, kaip veikia žiniasklaida ir kaip dirba geras žurnalistas. Taip pat turėtų suprasti, kodėl internete nereikėtų dalintis asmeniniais duomenimis, kodėl svarbu saugoti autorių teises ir kas yra intelektinė nuosavybė. Dūzgė daug skaito, tad knygoje nemažai informacijos apie elektronines knygas, skaitykles ir netgi paaiškinimas kaip naudotis elektroniniu bibliotekos katalogu. Beje, naujų dalykų sužinos ne tik vaikai, bet ir tėvai, jei nuspręs pervesti šią knygą. Aš, pavyzdžiui, perskaičiau apie Google paieškos funkcijas, kurių iki tol nebuvau girdėjusi, auč.
Kas ne taip
Dabar šiek tiek apie blogesnius dalykus, rimtai ir nerimtai. Visų pirma, turiu įspėti apie šalutinį šios knygos poveikį. Jūsų vaikas išmokytas, kad visuomet reikia vertinti informacijos šaltinį ir kalbančiojo kompetenciją ir motyvus, gali suabejoti jūsų neginčijamu teisumu ir autoritetu. Kas nėra taip jau ir blogai, jei norite užauginti kritiškai mąstančius vaikus.
Kitas dalykas, svarstau, ar ši knyga bus įdomi vaikams. Sakyčiau pusiausvyra tarp naudingos informacijos ir žaismingų elementų ir kitokio lengvo turinio čia yra šiek tiek pažeista. Tad iš esmės knyga vietomis labiau primena instrukciją, ne į linksmą skaitinį vaikams. Bet kuriuo atveju, šios knygos nauda neginčijama, tad aš vis tiek bandyčiau įbrukti ją savo vaikui. O ar jie mielai ją skaitys, čia jau jūs, turintys ūgtelėjusių vaikų, man papasakokit.
Kam skrta ir kodėl naudinga? Knyga mano nuomone labiausiai tiktų 8-12 metų amžiaus vaikams. Neabejotinai rinkčiausi ją, supažindinama savo vaiką su internetu ir bandydama paaiškinti kaip saugiai juo naudotis. Dūzgė ir pavojinga informacija labai pravers tėvams, kurie galbūt patys šiek tiek atitolę nuo naujųjų technologijų ir nori, kad vaikai turėtų reikiamų žinių susidurdami su tokiais šiuolaikiniais iššūkiais kaip netikros naujienos, duomenų apsauga, intelektinė nuosavybė ir kiti. Smagu, kad knygoje ties kiekvienu skyriumi yra žodinėlis ir keletas įdomių faktų ir netgi žaidimų. Klausimas vienas, nors tikrai žinau, kad naudinga, ar vaikams skaityti ją bus taip pat įdomu?