Kaizen

Jei reikėtų išversti žodį Kaizen, tai būtų geras pokytis arba pagerėjimas. Apie tą teigiamą, kasdienį, nuoseklų pokytį ir yra ši knyga. Kaizen visų pirma yra žinoma kaip verslo aplinkoje įgyvendinama praktika. Tačiau knygos autorė amerikietė, kurį laiką pagyvenusi Japonijoje nusprendė, kad galėtų parašyti knygą apie tai, kaip ją pritaikyti ir asmeniniame gyvenime.

Stori knygos puslapiai, spalvotos fotografijos sukuria įspūdį, lyg vartytum nuotraukų albumą, o ne knygą. Tačiau manau, kad toks dekoratyvinis formatas pasirinktas ne veltui. Kaizen galima laikyti ant kavos stalelio ir pasklaidyti kasdien, pritrūkus įkvėpimo. Mano akimis ji nėra skirta tiesiog perskaityti vienu ypu (nors pati taip padariau) ir padėti į lentyną. Šiuo atžvilgiu knyga man labai priminė kažkada skaitytą Hygge.

Lėti pokyčiai

Kaizen skaičiau su malonumu, kadangi knygoje dėstomos mintys visiškai atspindi mano požiūrį į pokyčius. Niekas niekada nepasikeičia per naktį. Aš netikiu visais nuo pirmadienio, nuo naujų metų ir panašiai, nebent tai būtų labai maži žingsneliai tikslo link. Nuo saviugdos knygų, kuriose siūloma pakeisti gyvenimą per konkretų dienų skaičių norėčiau bėgti neatsigręždama. Kaizen tuo tarpu, yra apie tai, kad visas gyvenimas yra vienas didelis lėtas pokytis ir skubėti čia nėra kur. Tik lėtumas gali padėti pasiekti tvarumą.

Kitas labai svarbus aspektas – pokyčiai gąsdina. Žmogus yra linkęs kartoti tai, kas jam įprasta. Kaizen moko, kad jei kelsime sau labai nedidelius tikslus, keistis ir kažką naujo pradėti nebebus baisu. Pavyzdžiui, jei daryti jogą nuspręsime penkias minutes kartą per savaitę, o rašyti 2 minutes kasdien. O jei pavyksta reguliariai palaikyti šiuos mažus žingsnelius savo kasdienybėje, galima pradėti laiką ilginti ar veiklos imtis dažniau.

Pasiekimų žurnalas

Instagram ne kartą stebėjau besiburiančius ir diskutuojančius bendraminčius, kuriuos vienija pomėgis pildyti planuoklius arba pasiekimų žurnalus (bullet journal). Jei iki šiol nelabai supratau apie ką visa tai, dabar man kur kas aiškiau. Knygoje Kaizen nuolat minimas pasiūlymas savo pasiekimus ir tikslus kasdien registruoti – geriausia popieriuje. Šis procesas turėtų papildomai motyvuoti, kadangi jo dėka galima pastebėti pokyčius ir juos atšvęsti.

Kaizen pokyčius grupuoja į šešias sritis: sveikata, darbas, pinigai, namai, santykiai ir įpročiai bei nauji iššūkiai. Ties kiekviena iš jų pateikiami konkretūs pasiūlymai, kviečiant atsirinkti kas aktualu skaitytojui. Autorė siūlo pradžiai išsirinkti sritį, kuriai šiuo metu labiausiai trūksta dėmesio ir ties ja susitelkti.

Įpročiai ir nauji iššūkiai

Man asmeniškai labiausiai patiko dalis apie naujų iššūkių ir pomėgių paiešką. Čia perskaičiau apie Shirin-yoku arba miško maudynes ir knygos dėka praleidau keletą nuostabių valandų miške – be telefonų, pokalbių ir sąmoningai būnant. Taip pat iš naujo atradau kalbų mokymąsi telefono programėlės pagalba ir dar keletą dalykų, kuriuos gyvenime kažkada buvau pradėjusi, bet apleidau. Tai gal ir neblogai.

Kodėl skaityti? Verta turėti kaip idėjų šaltinį ieškant įkvėpimo ką jau šiandien būtų galima nesunkiai padaryti, kad gyvenimas palengva keistųsi į gerą. Čia tiek daug minčių, kad perskaičius visas iš karto galva gali apsisukti ir tiesiog nebeaišku nuo ko pradėti. Todėl geriau knygą skaityti pamažu.

Kodėl neskaityti? Rašau apžvalgą praėjus savaitei po knygos skaitymo ir jau atrodo viską pamiršau, apart pagrindinės idėjos.

Share: