Ši knyga tiems, kurie yra pasirengę į tėvystę nerti giliau nei įprasta. Knygoje pateiktiems patarimams įgyvendinti prireiks nemažai drąsos. Juk neįprasta į vaikų netinkamą elgesį reaguoti su meile. Visada. Iš esmės atsisakyti pykčio vaikų atžvilgiu. Pasak Išmintinga meilė autorių, netinkamam elgesiui visuomet yra priežastis. Tuo tarpu bet kokios griežtos priemonės, tokios kaip bausmės, pakeltas tonas ar atsiribojimas tik gilina problemas.
Turėdama omenyje tradicinio lietuviško auklėjimo ypatumus, įsivaizduoju jį praktikuojančių tėvų veidus skaitant šią knygą. Manau, kad daugelis gali išsigąsti kad Išmintinga meilė veda į išlepinimą ir atsakomybės nebuvimą. Mano intuicija sako, kad yra atvirkščiai.
Labai norėčiau, kad kuo daugiau tėvų perskaitytų šią knygą, ir nors trumpam susimastytų, kad visam tam, kas buvo įprasta metų metus yra alternatyva ir kad link jos, atmetus aplinkinių ir visuomenės primestą spaudimą auginti patogius vaikus, dažniausiai ir veda širdis.
Išmintinga meilė
Turbūt pagrindinė šios knygos misija yra paaiškinti tėvams, kas yra ta išmintinga meilė. Man perskaičius šią knygą susidarė įspūdis, kad tai įsiklausymas į savo, kaip mamos ar tėčio intuiciją ir suteikimas vaikui to, ko jam tuo metu labiausiai reikia. Išmintinga meilė nėra ribų nebuvimas. Tokia situacija, kuomet tėvai bijo priimti ir vengia neigiamų vaikų emocijų ir leidžia savo atžaloms beveik viską yra žalinga patiems vaikams.
Sakyčiau, kad šioje knygoje slypi filosofinis klausimas tėvams – ar jūs manote, kad visi vaikai yra linkę manipuliuoti ar turi įgimtą norą įtikti ir kurti gerus santykius su savo globėjais. Kaip turbūt įtariate, išmintinga meilė smarkiai gina pastarąją prieigą. Autorių nuomone vadinamosios manipuliacijos, kaip ir kitas sudėtingas vaikų elgesys kyla iš to, kad tam tikru momentu tėvai nesugebėjo atliepti vaiko vystymosi poreikių ir šis įgijo vidinį nelaimingumą.
Vidinis nelaimingumas
Išmintingos meilės filosofija teigia, kad visi vaikai šventai tiki, kad jų tėvai ar globėjai jiems nori tik geriausio. Jei šie vaikui padarius klaidą ar jų nuomone netinkamai pasielgus bausmių ar griežtų pamokslų pagalba priverčia jį jaustis blogai, tai pamažu išauga į vidinį vaiko nelaimingumą. Pasąmoningai manydamas, kad bloga savijauta yra tai kas jam geriausia, vedinas šio vidinio konflikto ateityje įvairiose situacijose bandys pats sau sukelti tokią vidinę būseną.
Būtent vidinį nelaimingumą Išmintinga meilė kaltina dėl visų vaiko problemų: nevaldomo elgesio, nepaklusimo tėvų autoritetui, nesugebejimui kontroliuoti savo emocijų, sunkumų mokykloje ir paauglystės krizių. Esminė taisyklė tam, kad vaikas šios būsenos išvengtų yra supratimas, koks elgesys yra normalus skirtingais vaiko vystymosi etapais ir tėvų pastangos į šį suaugusiems dažnai nepriimtiną elgesį pažvelgti su empatija, užuojauta ir kantrybe.
Kaip išmintingai mylėti bet kurio amžiaus vaiką
Šioje knygoje radau tiek daug konkrečių patarimų ir pavyzdžių kaip elgtis konkrečiose situacijose kaip niekur kitur. Apie vaikų auklėjimą skaičiau nemažai ir tik Išmintinga meilė ko ne pažodžiui padiktavo kaip elgtis susidūrus su nepažįstamųjų baimės, atsiskyrimo nerimo etapais, kuomet vaikas atiminėja žaislus smėlio dėžėje ar kaip kalbėti su vaiku kai brėžiame jam ribas.
Išmintinga meilė suteikia be galo daug informacijos apie visiškai normalų, vaikams būdingą elgesį skirtingais etapais – nuo metinuko iki paauglio. Knygoje rašoma apie tai, kaip kiekvienu iš šių etapų atliepti psichologinius vaiko poreikius taip, kad nebūtų paskatintas jo vidinis nelaimingumas. Taip pat, ties kiekvienu amžiaus tarpsniu patariama kaip elgtis, jei vaikas jau turi vidinio nelaimingumo bruožų – tokių atveju jam reikės dar daugiau jūsų švelnumo ir atjautos, o ne griežtumo ir drausmės, kaip dažnai patariama kituose šaltiniuose.
Švelni drausmė
Išmintinga meilė kaip patį tinkamiausią vaikų auklėjimo principą siūlo meilingą reguliavimą. Man šio konstrukto vertimas labai strigo skaitant visą knygą, tad sau mintyse jį pavadinau švelnia drausme. Tai ribų įvedimas nesibaiminant neigiamų emocijų ir jų neslopinant. Taip pat reagavimas į vaiko liūdesį su empatija ir užuojauta. Kartu knyga ragina labai atidžiai apgalvoti draudimus ir ribas, kurias nustatote vaikui ir atsakyti į klausimą – tai reikalinga jums ar jūsų atžalai.
Kitoks požiūris į bausmes ir paskatinimus
Knyga nustebino savitu požiūriu į bausmes ir paskatinimus. Rodos šiuolaikinių tėvų tarpe bausmės seniai išnyko – jas keičia natūralios pasekmes. Tai yra leidimas vaikui patirti savo neteisingų sprendimų padarinius. Išmintinga meilė šiuo atžvilgiu eina dar toliau ir teigia, kad natūralios pasekmes yra tos pačios bausmės, tik kitame kailyje. Jos taip pat sukuria aplinkybes jaustis nelaimingam ir apleistam, kuomet tėvai nepasirinko jo apsaugoti kai galėjo. Tarkim situacija, kuomet vaikas namie palieka priešpiečių dėžutę. Didžioji dalis šaltinių patartų vaikui patirti naturalią tokio poelgio pasekmę. Išmintinga meilė tuo tarpu teigia, kad “Vienintelė pamoka, kurią tėvai duoda versdami kentėti dėl savo klaidų padarinių, yra ta, kad vaikas išmokomas būti neatlaidus sau pačiam“.
Dar įdomesnis požiūris į tėvų dažnai mėgstamą apdovanojimų strategiją. Pavyzdžiui baigsi pusmetį dešimtukais – nupirksim dviratį. Pasak knygos autorių, “atlyginimai yra prievartos forma, atima galimybę patiems pasirinkti teisingą sprendimą”. Ilgainiui tėvams taikant apdovanojimų sistemą vaikas išmoksta įtikti tėvams, bet ne įsiklausyti į save ir savo poreikius.
Pasaulis vaiko akimis
Įrašo pabaigai noriu pasidalinti asmenine patirtimi. Atsimenu, kai buvau maža ir kartais jausdavausi nesuprasta, kartodavau sau, kad kai užaugsiu niekad taip nesielgsiu su savo vaiku. Laikui bėgant detales pasimiršo, liko tik idėja. Kai pati susilaukiau vaiko, vis bandžiau prisiminti, ką gi tuomet turėjau omenyje. Tačiau nesėkmingai. Viskas pasikeitė, kuomet perskaičiau Išmintinga meilė. Atrodo, kad aplankė nušvitimas. Manau būtent apie tokį tėvų elgesį svajoja visi vaikai – besąlygišką meilę, supratimą ir priėmimą. Tėvams, žinoma, be galo sunku tai suteikti, kantrybė reikalauja milžiniškų pastangų. Bet jei norime, užauginti laimingą žmogų ir draugą visam gyvenimui, manau verta pabandyti.
Kodėl skaityti? Jei ieškote bausmių ir draudimų alternatyvų, o aukledami vaiką prioritetą teikiate tvariam jūsų ryšiui. Labai rekomenduoju manantiems, kad augina problemiškus ar elgesio sutrikimų turinčius vaikus. Taip pat dėmesį turėtų atkreipti įvaikintus vaikus auginantys – ši knyga yra viena iš nedaugelio paliečiančių šią temą. Labai rekomenduoju visiems, kurie ne tik nori augti kaip tėvai, bet ir kaip asmenybės. Ši knyga paskatins ne tik nauju žvilgsniu pažvelgti į savo vaikus bet ir į save.
Kodėl neskaityti? Dėl klampaus rašymo stiliaus ir keistų vertimo pasirinkimų. Taip pat dėl mokslinių įrodymų ties kai kuriais teiginiais trūkumo.