Apie rašytoją
Jussi Adler Olsen dar vienas skandinaviškų detektyvų genijus. Rašytojo patirtis tikrai įvairi – mokėsi medicinos, sociologijos ir net kinematografijos, dirbo leidėju ir redaktoriumi. Greičiausiai tai yra viena jo meistriškumo paslapčių. Parašęs „Moterį Narve“ jau buvo gerai žinomas, o ši knyga davė pradžią serijai apie departamentą „Q“. Kuomet knyga pateko į mano rankas, nežinojau, kad tai pirmoji knygų serijos dalis (ar iš vis priklauso kažkokiai serijai) todėl džiaugiuosi, kad į istoriją įsitraukiau nuo jos pradžių. Knygos tęsiniai yra „Fazanų žudikai“, „Kalte“, „Atpirkimas“ ir „Palaidotas“. Aš asmeniškai juos, jau įtraukiau į savo nesibaigiantį norimų perskaityti knygų sąrašą.
Karlas ir departamentas „Q“
Taigi, šioje knygoje susipažįstame su nepaprastai įžvalgiu ir talentingu detektyvu Karlu. Šis neseniai patekęs į incidentą, kuomet vienas jo kolega žuvo, kitas buvo suparalyžuotas, o pats Karlas sunkiai sužalotas, grįžęs į darbą tapo toks nepakenčiamas, kad jo viršininkas išsiunčia jį dirbti į naujai suformuotą vieno žmogaus skyrių. Taip tai jau minėtas departamentas „Q“, sukurtas senoms neišspręstoms byloms tirti. Nors ne visai tikslu būtų sakyti, kad skyrius vieno žmogaus – Karlas gauna pasisamdyti pagalbininką. Juo tampa Asadas, pabėgelis iš Sirijos ir visų galų meistras, kurio šmaikštus personažas suteikia istorijai daug žavesio. Pirmoji byla, kurios imasi tirti departamentas „Q“ – dingusios politikės Meretės Liungor.
„Moteris narve“
Meretė – žiniasklaidos mėgstama sėkminga ir žavi politikė. Su jos gyvenimu autorius supažindina iš arti, kadangi istorija pasakojama iš dviejų perspektyvų – Meretės istorija prieš dingimą 2002 m. ir detektyvo Karlo 2007 m., kuomet jis iš naujo imasi tirti bylą. Meretės asmeninis gyvenimas neįspūdingas – vakarais ji visuomet skuba namo pas savo neįgalų brolį, kurį prižiūri po avarijos, kurioje žuvo jos tėvai ir tik Meretė išvengė rimtesnių sužeidimų. Netrukus po to kai po ilgos pertraukos įsitraukia į pažintį su paslaptingu vyriškiu ji pagrobiama ir atsibunda uždaryta narve – o tiksliau patalpoje be langų ir šviesos.
Intriga
Detektyvas Karlas tuo tarpu palengva ima narplioti bylą, kuri atrodo iš pirmo žvilgsnio beviltiška – Meretės dingimas labai paslaptingas ir visi pėdsakai užmaskuoti. Visgi didžiausia knygos intriga – kas ir kodėl pasmerkė politikę tokiai žiauriai bausmei. Nepaisant to, kad priežastį gana nesunku nuspėti (manyčiau autorius galėjo šiek tiek labiau pasistengti tai nuslėpti) vis vien sunku atsiplėšti nuo knygos. Įdomu kartu su detektyvu ieškoti siūlų galų ir palengva aiškintis kruopščiai suplanuotą nusikaltimą. Taip pat labai įtraukia herojės gyvenimas „narve“, kuris labai įdomūs iš psichologinės perspektyvos – kaip išgyventi ir nepalūžti tokiomis žiauriomis sąlygomis.
Kodėl skaityti? patiks detektyvų, įtemptų istorijų ir subtilaus humoro mėgėjams. Net jei nesate dideli detektyvų fanai, rekomenduoju jei ieškote įtraukiančios knygos, kurią lengvai perskaitysite per savaitgalį.
Kodėl neskaityti? Įspėju, visus mėgstančius skaityti prieš miegą, ši knyga tam netinka – sunku sustoti reikiamą valandą, o pasinėrę į įtampos kupiną siužetą tikrai nebegalvosite apie miegą (kalbu iš asmeninės patirties). Taip pat atsargiai skaityti turėtų itin jautrūs ar labai lakios vaizduotės žmonės – knygoje yra nemažai žiaurių vietų. Jei jos būtų filmo scenos – tikrai žiūrėčiau užsimerkusi.