Tai neeilinis, pirmą kartą 1967 m. išleistas kūrinys, kuriame slypi įdomus kontrastas. Man tai buvo viena gražiausių kada nors skaitytų knygų, o kartu ir viena nuobodžiausių. Kalbos grožis čia tiesiog nenusakomas, reikia atsiversti ir pamatyti savo akimis. Jei šis žmogus būtų rašęs grožinę literatūrą, ji greičiausiai būtų žinoma ir garbinama visame pasaulyje. Na, o Sakalas keleivis turiniu yra daugmaž laukinio gyvūno stebėjimo žurnalas. Autorius tą daro su labai didele pagarba, detalumu, aistra ir užsidegimu. Daug dėmesio čia skiriama gamtos jausmui ir jos aprašymams.
Šios knygos skaitymas man priminė savotišką meditaciją. Jei kas nors ją skaitytų balsu, būtų puikus fonas atsipalaidavimui. Gali būti, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu tai padaryti buvo tiesiog neįmanoma. Tai knyga, kuriai reikia ramaus proto ir atvirumo paprastam gamtos grožiui.
„Jūs nežinote, ką reiškia laisvė, kol nematėte sakalo keleivio, skriejančio į šiltą pavasario dangų, kad galėtų kur užsimanęs klajoti po tolimas šviesos pasaulio šalis.“
Susitapatinimas
Norėdamas parašyti šią knygą, autorius pats turėjo šiek tiek tapti sakalu ir skaitant supranti, kad būtent tai jis ir padarė. Sakalas keleivis atskleidžia beveik nežemišką autoriaus įžvalgą ir gebėjimą perprasti paukščių pasaulio dėsnius. J. A. Baker sakalus stebėjo taip atidžiai ir ilgai, kad, atrodo, jų sąmonės susiliejo ir kelioms akimirkoms, kurios, beje, aprašytos knygoje, tapo vieniu.
„Gal minutę nejudėdami žvelgėme vienas į kitą, sutrikę ir susidomėję, susieti tuo keistu, iš vienodos padėties gimstančiu ryšiu.“
Autorius stebėjimų rezultatai – ne tik gamtos ir sakalų medžiojimo įpročių aprašymai, bet ir taiklios įžvalgos apie tai kas panašu ir būdinga tiek žmonių, tiek gyvūnų pasauliui.
„Dalytis baime – pats tvirčiausias ryšys.“
„Sunkiausia pamatyti tai, kas iš tikrųjų yra.“
Aplinkosaugos motyvas
Sakalas keleivis turbūt vienas pirmųjų kūrinių, kuris turi tokį ryškų aplinkosaugos motyvą. Visų pirma, čia kiekvienas puslapis alsuoja meile gamtai. O kartu ir liūdesiu, dėl kenksmingos žmogaus veiklos ir besitraukiančių laukinės gamtos plotų Jungtinėje Karalystėje ir visame pasaulyje. Tai, kaip šioje knygoje aprašytos menkiausios detalės, galėjo padaryti tik žmogus, jaučiantis nepaprastą ryšį su aplinka. Tą gali pajausti ir skaitytojas ir galbūt permąstyti savąjį santykį su gamta. Turbūt čia slypi didžiausias knygos grožis ir vertė.
Kodėl skaityti? Jei žmonių pasaulis per skausmingas, sudėtingas ir žiaurus, John A. Baker pagalba galima nusikelti į laukinę gamtą. Knyga parašyta taip detaliai ir vaizdingai, kad pasijunti tarsi pats šalia sakalo stovėtum. Nors žiaurumo čia taip pat yra, kaip ir tyro grožio. Ši knyga yra dar viena pamoka apie žmonių ir gyvūnų pasaulio bendrystę. Sakalas keleivis – tikriems literatūros gurmanams, kuriems įprastos formos ir pasakojimai nebekelia nuostabos.
Kodėl neskaityti? Jei skaitant nepavyks pasinerti į ypatingą meditacinę nuotaiką ir susikaupti, vietomis monotoniški sakalo keleivio nuotykiai ims kelti nuobodulį.