
Pakelkit rankas, kas taip pat nelaukia rugsėjo! Ir ne tik dėl to, kad baigsis vasara, o ir dar vienos mažytės pabaigos, kai reikia po truputį pradėti atsiskyrimą ir išleisti vaiką į pasaulį. Mano vaikas pradeda lankyti darželį yra vienintelė šiai temai dedikuota knyga lietuvių kalba, kurią radau. Labai gaila, kad neturime ko nors panašaus labiau pritaikyto Lietuvos vaikams, nes ši knyga yra visų pirma skirta Vokietijos auditorijai, kur vaikai, kaip suprantu, darželį pradeda lankyti anksčiausiai trejų.
Būtent tai ir yra didžiausia šios knygos problema – sąlyginai didelis vaiko amžius. Knyga orientuota į vaikus, kurie jau puikiai šneka, gali įvardinti savo jausmus ir poreikius. Tuo tarpu pati autorės filosofija, saugaus prieraišumo akcentavimas ir labai jautrus požiūris į vaiko poreikius man labai patiko ir buvo artima.
Trumpai ir aiškiai
Knygoje Mano vaikas pradeda lankyti darželį tikrai nedaugžodžiaujama. Kažkokios teorijos čia labai mažai, apart labai glaustos informacijos apie saugų ir nesaugų prieraišumą. Didžiąją knygos dalį sudaro pavyzdžiai – tipiniai vaikų elgesio modeliai pirmosiomis dienomis darželyje. Aptariamos dažniausios problemos ir kaip teisingiausia būtų elgtis ištikus krizei tiek tėvams, tiek auklėtojoms.
Jei iš tiesų egzistuotų toks darželis, kur auklėtojos bendrautų taip kaip aprašoma šioj knygoje – pagarbiai, jautriai ir demonstruojant labai aukštą emocinį intelektą, atspindint ir įvardinant vaiko jausmus – atiduočiau visus savo pinigus, kad galėčiau į jį leisti savo vaiką. Deja, turiu stiprų įtarimą, kad realybė Lietuvoje labai smarkiai nutolusi nuo to, kas aprašoma šioje knygoje.
Patarimai
Mano vaikas pradeda lankyti darželį išleista senokai ir kiek žinau, knyga beveik nebeprekiaujama jokiuose knygynuose, tad sutaupysiu jūsų laiką trumpai apibendrindama knygoje pateiktus patarimus. Kaip ir minėjau, knyga visų pirma skirta trejų ir vyresnių metų vaikų tėvams ir aukletojoms, bet aš manau, kad pagrindinius principus galima pritaikyti or mažesniems.
Visų pirma, nėra jokių konkrečių taisyklių – adaptacijos tempą turėtų diktuoti pats vaikas. Autorė primygtinai siūlo, kad pirmas tris, o mažesniems vaikams net keturias dienas mama ar kitas globėjas praleistų darželyje kartu su vaiku be išsiskyrimų. Tai mamos, ar kito pagrindinio globėjo dėka turėtų padėti susieti naują darželio aplinką su saugumo jausmu. Pasiliekant darželyje reikėtų vaiko veiklą stebėti pasyviai. Idealiu atveju vaikas turėtų palengva megzti ryšį su auklėtoja.
Pirmą kartą vaiką vieną darželyje reikėtų palikti vos 15 minučių ir laukti kur nors netoliese, vaikui smarkiai sunerimus patariama grįžti. Taip vaikas turėtų įgauti vis daugiau ramybės ir stabilumo – jei ištiks krizė, jis sulauks pagalbos. Išėjimus palengva reikėtų ilginti, kaip ir vaiko bendrai per dieną darželyje praleidžiamo laiko kiekį. Kad ir kaip klostosi adaptacija, bent mėnesį ar ilgiau mama turėtų būti lengvai pasiekiama, kad reikalui esant galėtų pasiimti vaiką.
Kodėl skaityti? Ypatingai rekomenduoju, jei vaiką į darželį ketinate vesti nuo trejų ar daugiau metų – patarimai pagrinde skiriami šiai amžiaus grupei. Giriu knygą dėl empatiško požiūrio, saugaus prieraišumo akcentavimo, švelnios ir laipsniškos adaptacijos propagavimo.
Kodėl neskaityti? Dėl to, kad labai mažai užsimenama apie jaunesnius vaikus, kas, mums čia Lietuvoje, labai aktualu. Labai norėjosi kažko konkrečiau, tiksliau, bet gal šie norai iš fantastikos srities. Kiekvienas vaikas ir situacija juk individuali.