Vadink mane savo vardu

Turiu pripažinti, kad skaitydama knygas aš vis dar nuo pačio pirmojo puslapio skaičiuoju žvaigždutes ir niekaip negaliu šio įpročio atsisakyti. Tad jei Vadink mane savo vardu pradžioje atrodė kaip dvejetas, pabaigoje jau priminė penketą. Štai paaiškinimas. Pirmoje kūrinio pusėje man buvo panašu į romaną, kuris neturi idėjos ir yra pastatytas visiškai tik ant seksualinės įtampos tarp veikėjų. Na, o maždaug nuo vidurio, kur atsiranda daugiau pokyčių, refleksijų ir įprasminimo jau buvo labai gražu ir tikrai emociškai stipriai paveikė. Kažkuo priminė Barnesą ir jo Vienintelę istoriją.

... ar trokšdamas pabūti vienui vienas, koks būnu aplankius jausmui, kad visas mano daleles skiria mylių ir šimtmečių atstumai, o šios visos dievagojasi nešiojančios mano vardą.
 

Kada viskas prasidėjo

Istorija gali pasirodyti banali ir iš pradžių priminti paprastą vasaros romaną. Du vaikinai, 17 ir dvidešimt kažkelių, netyčia pajunta vienas kitam tai, ką ir patys sunkiai gali įvardinti. O vėliau bando išsiaiškinti ką su tuo daryti. Laimei, kad Vadink mane savo vardu turi šį tą daugiau. Man patiko sutrukinėjusi fabula ir pasakotojo bandymas paaiškinti, kada viskas prasidėjo? Kaip ir kada prasideda susižavėjimas ir meilė? Skaitytojas spėlioja, o tuo tarpu atmosfera tarp pagrindinių veikėjų kaista. Yra labai geras angliškas posakis – you can cut it with a knife. Na ir šis jausmas vyrauja maždaug pusę knygos.

Kažkur egzistuoja dėsnis, bylojantis, kad, vienam žmogui iki ausų įsimylėjus kitą, pastarasis irgi neišvengiamai irgi turi būti įsimylėjęs.
Vienintelė istorija
Kaip ir išgyvenant bet kurią visam gyvenimui paženklinančią patirtį, pasijutau išvirkščias, įpainiotas ir ketvirčiuotas.

Pradžioje minėjau Barnesą, tai pasiskolinsiu trumpam jo knygos pavadinimą. Man pasirodė, kad vadink mane savo vardu kažkiek apie tai – apie romantinę patirtį, kuri gali pakeisti ir likti ryški visą gyvenimą. Ir ši knyga yra labai romantiška, nebanaliai, taip kaip man patinka. Vadink mane savo vardu nagrinėja jausmą, kuomet randi kažką panašaus į sielos dvynį. Jausmą, kuomet fizinis potraukis dera su draugyste, intelektualias pokalbiais ir kažkokia beveik antgamtiška sielų derme. Ir tuomet, be abejo, visai nesvarbu, kokios lyties tai žmogus. Kaip ir daugelis kitų aplinkybių.

Būčiau likęs patenkintas ir neprašęs nieko kito, jeigu tiktai Oliveris būtų pasilenkęs ir pakėlęs manąjį orumą, kurį be menkiausių pastangų būčiau galėjęs nušviesti jam po kojų.
Roma

Negaliu nepaminėti, kad dalis knygos nukelia į Romą ir tos dalys tiesiog magiškos. Tarsi iš Woody Allen ar Paolo Sorrentino filmo. Tuomet istorija alsuoja kažkokiu sunkiai apčiuopiamu jausmu – jaunyste, laisve, meile. Tarsi kažkoks gyvenimo pikas, ašis, kur vieta laikas ir jausmai dera ir susiplaka į nepamirštamus atsiminimus. Visi turbūt turim savo atmintyje panašių momentų, bent tikiuosi.

... kaip keliaujame laiku, kaip laikas keliauja per mus, kaip pasikeičiame, kaip nuolat kintame ir sugrįžtame prie to paties. Net galima pasenti taip ir nesužinojus nieko daugiau, išskyrus tai.

Kodėl skaityti? Nebanalių meilės istorijų, kinematografiškų romanų gerbėjams. Jei bent maža širdies dalimi mylite Romą. Skaitykit, jei esat dar neužgesę romantikai ir tikit, kad egzistuoja sielos dvyniai.

Kodėl neskaityti? Dėl erotinio romano elementų, kurie gal truputį „nupigina“ šitą knygą.

Share: