Nebe pirmą kartą man norisi perskaitytą kūrinį palyginti su filmu, o ne kita knyga. Šviesos amžius man visai netikėtai sukėlė asociacijas su A star is born. Kas panašaus? Abiejų kūrinių centre jauna, save dar tik atrandanti kūrėja, kuriai padeda vyresnis, savo karjeros viršūnę jau praeityje palikęs vyras. Tuomet, žinoma, viską dar labiau komplikuoja tarp jų įsižiebusi meilė ir aistra. Taigi, Šviesos amžius yra apie tai, koks virsmas vyksta žmoguje jam atrandant savo talentus, apie sudėtingus santykius. Taip pat apie tai, kaip kartais poroje sunku priimti tai, kad vienam sekasi labiau, o kito žvaigždė jau gęsta.
Tikros istorijos
Visų pirma, turbūt reikėtų pristatyti šios knygos žanrą. Tai istorinis romanas – vienas tų, kurie pagrįsti tikrais faktais, bet ne ką mažiau užpildyti ir rašytojos interpretacijomis. Šviesos amžius didžiąją dalimi pasakoja apie Lee Miller ir Man Ray – visame pasaulyje žymius, daugiausiai Paryžiuje kūrusius fotografus, siurrealizmo atstovus.
Knygoje daug bohemiško Paryžiaus, vakarėlių ir menininkų susibūrimų. Šviesos amžius puslapiuose galima sutikti ir kitus žymius vardus: Salvadorą Dali, Polą Eluarą, garsiąją Galą ir kitus. Ir tikrai smagu yra sužinoti daugiau apie meno pasaulį, apie tai kokios kryptys ir idėjos sklandė ore XX a. trečiajame dešimtmetyje. Tačiau, nors kūrinio idėja ir labai gera, pats išpildymas man pasirodė prastokas. Pasigedau turtingesnės literatūrinės kalbos, įdomesnių raiškos priemonių, intrigos. Kai kur norėjosi daugiau dialogų – ypač ten, kur spragos užpildytos pasakymu „jie įdomiai kalbėjosi“ ir panašiai.
Lee Miller portretas
Kalbant apie ką iš tiesų ši knyga, reikėtų pabrėžti, kad dėmesio centre čia visgi ne Paryžiaus bohema, ar tuometinės menininkų idėjos. Šviesos amžius yra vienos asmenybės – Lee Miller portretas. Turbūt autorė lyg tyčia norėjo į antrą planą nustumti tradiciškai garsesnį Maną Rėjų. Ir man atrodo ši knyga yra bandymas atskleisti Lee Miller asmenybę, kaip vyko jos virsmas iš modelio į fotografę, kaip sąveikavo jos karjera ir romantiški santykiai, kurie buvo smarkiai susipynę tarpusavyje.
Panašu, kad Lee Miller buvo gana komplikuota asmenybė, tad autorė bandė ieškoti priežasčių, kodėl ji priimdavo tam tikrus sprendimus, koks mąstymas galėjo tai įtakoti. Knygoje daug dėmesio skiriama jos santykiams su vyrais. Nemažai sekso scenų ir erotikos, taip, mano manymu, bandant atskleisti kokius psichologinius sutrikimus LeeMiller ggalėjo bandyti kompensuoti savo nenuosekliu elgesiu.
Kodėl skaityti? Nes Šviesos amžius yra originali knyga, jos koncepcija ištirpusi kažkur tarp kelių žanrų ribos. Galima skaityti kaip meilės istoriją su erotiniu prieskoniu, kartu pasisemti žinių kaip iš istorinio romano ir Lee Miller biografijos. Manau patiks fotografijos mėgėjams ir žinovams – knyga šiuo atžvilgiu labai stipri techniškai.
Kodėl neskaityti? Dėl išpildymo. Labai jau paprasto ir nuobodoko rašymo stiliaus, kuomet reikia „tempti“ save per tekstą.