1Q84: pirma knyga

Apie Murakami knygas kalbėti visuomet labai sunku. Skaitant kyla daug jausmų ir minčių, o jas suguldyti į popierių ir suteikti formą – sudėtinga. Nes Murakami kalba apie labai subtilias patirtis ir reiškinius, kuriuos dažnas supranta savaip, o juos taikliai apibūdinti gali tiktai genialusis japonų rašytojas. Nepaisant sudėtingumo, pabandysiu papasakoti savo įspūdžius apie 1Q84: Pirma knyga.

Turbūt atspėjote, kad šis kūrinys kūrinys yra George Orwell romano “1984” interpretacija. Sąsajos tarp abiejų knygų tampa aiškios tikrai ne iš karto – pirmiausia į akis krenta tik tai, kad veiksmas vyksta tais pačiais metais, na, o visa kita palengva aiškėja kūrinio eigoje.

Kaip pasakytų Murakami, skaitant 1Q84 laikas plečiasi ir minkštėja, įtraukia ir užliuliuoja taip, kad nesinori kada nors ją užbaigti. Dviejų pagrindinių veikėjų portretai labai įdomūs. Nors iš pradžių jų istorijos lyg ir neturi nieko bendro, palengva aiškėja įvairios sąsajos. Keistų situacijų kratinys palengva įgauna formą ir prasmę. 

Mažieji žmonės

1Q84: Pirma knyga Didįjį brolį keičia Mažieji žmonės, nors iš esmės galimai įkūnija tą patį – visuomenės kontrolės mechanizmą, padeda nagrinėti valdžios ir paklusnumo temas. Tik kaip žinia, Murakami nėra Orwell ir viskas čia nėra taip aišku. Mažųjų žmonių egzistavimas ir simbolis pirmoje dalyje tik užuomazgų fazėje ir rašyti daugiau apie juos, matyt, bus galima perskaičius kitas dalis.

Perskaičius pirmąją trilogijos knygą, galima pasakyti tik tiek – Mažieji žmonės tam tikra prasme simbolizuoja subtilesnius visuomenės kontroliavimo procesus, nei aiškiai savo galią demonstruojantis Didysis brolis. Mažieji žmonės, turbūt yra tai, kas. žmonių protus užvaldo uždarose religinėse bendruomenėse.

1Q84: Pirma knyga siužetas glaudžiai siejasi su komunomis. Pasirodo, kad tai kas vyksta šioje knygoje nėra tik rašytojo fantazijos vaisius – gana panašių įvykių iš tiesų būta Japonijos istorijoje. Kūrinio dėka gavau progą pasidomėti praėjusiame amžiuje Japonijoje klestėjusiu reiškiniu, kuris tam tikru mąstu yra gyvas ir dabar. Šis reiškinys dažniai įvardijamas kaip įvairių naujų religijų ir jų pakraipų klestėjimo bumas. Jam įtakos turėjo gan griežtai tikėjimo laisvę sauganti Japonijos konstitucija. Deja, ši nuostata sudarė sąlygas klestėti ir labai kontraversiškoms, nuo išorinio pasaulio atsiribojusioms ir kartais nusikalstamoms organizacijoms.

Laiko tema

Aš galvoju, kad turbūt labiausiai mane įvairiuose pasakojimuose žavi visais įmanomais kampais narstomos laiko temos. Ir net nebūtinai literatūroje – dabar galvoje sukasi neseniai peržiūrėtas Dark serialas, kuris yra puikus pavyzdys). Na, o tai, kaip apie laiką, mūsų galimybes daryti nepriklausomus pasirinkimus, kalba Murakami yra tiesiog magija.

1Q84: Pirma knyga subtiliai kalbama apie jausmą, kuris užplūsta pasielgus kitaip nei įprasta. Pojūtį, tarsi viskas aplinkui persitvarko ir pasislenka. Murakami labai įdomiai mato laiką – ne kaip tiesią liniją, o greičiau kaip matmenį, kur praeitis, dabartis ir ateitis sąveikauja vienu metu. Tokį matymą jis be galo gražiai ir subtiliai atskleidžia šiame kūrinyje.

Kodėl Q

Bent jau man tai buvo pagrindinis klausimas paėmus į rankas šią knygą. Jei panašus kilo ir jums – paaiškinu. Q yra klausimo simbolis. Viena iš veikėjų savo būseną apibūdina taip:

Patinka ar nepatinka, esu atsidūrusi šiuose 1Q84 metuose. Mano pažinoti 1984 jau niekur nebeegzistuoja.”... ”Arba pamišau aš, arba pasaulis - vienas iš dviejų. Kuris, nežinau. Dėžutės ir dangtelio dydis neatitinka. Gal kalta dėžutė, o gal dangtelis. Tačiau to, kad dydžiai skiriasi nepakeisi.

Atrodo, kad gyvenimas tolsta nuo realybės ir knygos veiksmas iš tiesų vyksta ne 1984, o 1Q84, kur šviečia du mėnuliai, egzistuoja mažieji žmonės ir daug dalykų kelia klausimų. Turbūt pagrindinis Murakami kūrybos principas ryškus ir šioje knygoje – paprastiems žmonėms nutinka nepaprasti dalykai. “Ar tai aš pasikeičiau ar pasaulis”, “ar blogai su puodu ar su dangčiu”. Tokį pagrindinį klausimą nagrinėja pagrindiniai veikėjai ir tai man pasirodė labai gražu ir artima.

Kodėl skaityti? Jei jums kaip ir man smalsu, kokia gi galėtų būti Murakamiška Orwell’o 1984 versija. Jei jus domina įvairių religinių sektų, uždarų bendruomenių temos. Jei jums patinka laiko, laisvo žmogaus apsisprendimo, bei likimo temos. Taip pat, jei jums patiko Avies medzioklė, Dansu Dansu Dansu – viskas dėl ko šiuose kūriniuose pamilote Murakami gyva ir čia.

Kodėl neskaityti? Realybės ir mistikos santykis, net Murakami kūrybos kontekste, šioje knygoje gan smarkiai krypsta fantastikos link. Tad jei nesate šio žanro mėgėjai, turėkit omenyje.

Share: