Autorius siūlo šiai knygai paskirti vieną dieną. Aš užtrukau vos valandą. Jums perskaityti šią apžvalgą prireiks maždaug vienos minutės, o jei reikėtų Ar žinai, kodėl sunku būti laimingu esmę sutraukti į vieną sakinį tai būtų šis – kelias į bet kokius pokyčius visų pirma veda per susitaikymą su esama situacija ir savimi.
Ar žinai kodėl sunku būti laimingu?
Aš manau, kad daugelis iš mūsų žinome ir daug naujo iš šios knygos neišmoksime. Autorius primena tokius turbūt daugeliui suprantamus dalykus, kaip visur slypinti reklama, primesti norai ir bespoksant į kitų gyvenimus kylantis savęs pametimas.
Nepaisant to, manau, kad Ar žinai kodėl sunku būti laimingu yra neblogas priminimas. Apie tokius dalykus reikia skaityti ir skaityti ir vis vien turbūt jie vėl gana greitai pasimirš. Ši knyga manau gali padovanoti tokią ramybės valandėlę su savimi. Pats formatas sukurtas taip, kad labiau skatintų tarsi vidinį dialogą skaitant, o ne iš tiesų pateiktų esminius, gyvenimą keičiančius patarimus.
Trumpuose skyriukuose autorius dalinasi patirtimis – kas labiausiai padėjo jo gyvenimą pakreipti geresne linkme. Po kiekvieno iš jų pateikiamas trumpas savistabos pratimas, paliekant vietos kilusioms mintims užsirašyti tarsi į užrašinę.
Paskutinis knygos trečdalis skirtas klausimams ir atsakymams. Klausimai greičiausiai išgalvoti, tačiau ši dalis puikiai užpildė knygos spragas ir atsakė į neaiškumus, kurie natūraliai kyla skaitant.
Pagrindinės žinutės
Knygos autorius Leo Babauta rašo tinklaraštį apie tai kaip rytų filosofijos elementus įtraukti į savo kasdienybę ir taip ją praturtinti. Jis tai vadina zen įpročiais (zen habits). Tai tokia truputį apdorota gana sudėtinga informacija, pateikta labai paprasta, visiems suprantama kalba.
Iš esmės Ar žinai, kodėl sunku būti laimingu pateikti principai bus žinomi visiems, kas nors truputį domėjosi budizmu ar vedų raštais. Šių pamokymų esmė tame, kad laimė slypi viduje, jos nereikėtų sieti su išorės dirgikliais. Lygiai taip pat kaip ir savivertė – mūsų pačių vertės suvokimas neturėtų būti niekaip susietas su kitų vertinimu.
Bėda ta, kad šis suvokimas ir jo pritaikymas praktikoje nėra taip lengvai pasiekiamas. Perversmo gyvenime turbūt nepavyks pasiekti įvykdžius kelias užduoteles. Kelias sunkus ir akmenuotas – autorius užsimena, jog puikus pasirinkimas pradžiai didesnė savistaba, emocijų pajutomas, identifikavimas, tačiau nesusitapatinimas su jomis. Rasti savo tikruosius poreikius, atskirti pelus nuo grūdų – kas sava, o kas įteigta, aš manau yra vos ne viso gyvenimo darbas su savimi. Ir jei ši knyga įkvėps pradžiai, tuomet puiku.
Kodėl skaityti? Jei norite sau ar kitam padovanoti valandą ar dvi savirefleksijos ir kartais naudingą sustojimą ir pamąstymą, ką aš darau su savo gyvenimu. Aš manau ši knyga labiau vertinga ne dėl pateiktų atsakymų, o dėl iškeltų klausimų ir suteiktos progos atsakyti į juos patiems. Skaitykite, jei jums artima budizmo filosofija, vidinės laimės paieškos, siekis atsiriboti nuo visuomenės primestų lūkesčių, norų ir kitų nereikalingų išorės dirgiklių. Jei norite mažos pozityvumo piliulės ir lengvo postūmio pokyčių link.
Kodėl neskaityti? Dėl paviršutiniškumo, noro aprėpti labai daug vienoje mažoje knygelėje. Nes čia turbūt nerasite nieko, ko iki šiol nesate girdėję.