Kostiumų drama

Kostiumų drama – antrasis Vaivos Rykšaitės romanas ir antroji autorės knyga mano rankose. Pernai susižavėjusi Trisdešimt, nusprendžiau susipažinti ir su ankstesniais rašytojos darbais. Nors Kostiumų drama didelio įspūdžio nepadarė, tačiau nenusivyliau ir santykį su autorės kūryba išlaikau tokį patį – Vaivos Rykšaitės rašymo stilius, humoro jausmas ir pasaulio suvokimas man artimas, tad nedvejodama skaitysiu ir kitas jos esamas ar būsimas knygas.

Kostiumų drama man pasirodė panaši į jau minėtą Trisdešimt. Atmetus kai kurias detales, netgi galima įsivaizduoti, kad aprašoma ta pati veikėja, tik skirtingais gyvenimo etapais. Jei Trisdešimt nagrinėjo, koks gyvenimas kai artėji prie šio įpareigojančio amžiaus, Kostiumų drama koncentruojasi į savęs ir savo vietos pasaulyje paieškas ankstyvoje jaunystėje. Bet apie viską iš pradžių.

Trumpai apie siužetą

Pagrindinė veikėja Lėja netrukus po mokyklos baigimo nusprendžia išvykti į Londoną. Jokio konkretaus plano ar tikslo, tokio kaip studijos ar darbas, ji neturi. Greičiau neaiškiai tikisi, kad čia jos pagaliau laukia kažkas įspūdingo, nes paprastam gyvenimui Lietuvoje ji tiesiog nesutverta. Savo viešnagę Lėja pradeda ištekėjusios pusseserės namuose. Deja čia nepritampa ir gana greitai šiuos namus palieka iškeliaudama į niekur. Slampinėdama Londono gatvėmis ji tarsi laukia kol ją įtrauks gyvenimas ir pagaliau nutiks kažkas nepaprasto. Iš tiesų Lėjos viltys iš dalies ima pildytis jai užmezgus pažintį su vienu ekscentrišku žmogumi.

Knygoje pinasi kelios siužeto linijos. Lėjos gyvenimo Lietuvoje atsiminimai – pasakojimai apie gyvenimą su tėvais, kuriems jaučiasi svetima. Kitos dvi siužeto linijos plėtojamos jau Londone – prieš ir po jai sutinkant keistą naujų draugų trijulę, kurie palengva tampa jos savotiška šeima. Iš tiesų, sutikus naujuosius pažįstamus į Lėjos gyvenimą ima brautis nuotykiai, tik neaišku ar visai tokie kokių ji tikėjosi.

Paaugliška drama

Skaitydama sukau galvą, ką man ši istorija primena. Įpusėjus knygą toptelėjo – Melvin Burgess Heroiną. Nors Kostiumų dramoje narkotikų tema neaktuali, radau panašumų anarchistinio požiūrio, kovos prieš sistemą ir “skvotinimo” atžvilgiu. Abiejose knygose vyrauja nusivylimo visuomenėje nusistovėjusia tvarka, maišto, paniekos konformizmui ir panašios temos. Na iš esmės tokios, kurios aktualiausios būna paauglystėje. Laimei Kostiumų drama yra daugiau nei tik tai. Pati pagrindinė herojė visą tą “judėjimą” ir maištą, į kurį palengva įsitraukia, labiau stebi per atstumą ir su lengva ironija. Kaip ir visą savo gyvenimą – savotišką kostiumų dramą su besikeičiančiais vaidmenimis ir aktoriais.

Istoriją labai puikiai papildo Lėjos karts nuo karto dirbamo darbo epizodai – neįgaliųjų priežiūros fragmentai. Šios dalys man turbūt labiausiai patiko knygoje. Jų dėka ne tik susipažįstame su nemažai spalvingų personažų, bet ir su labai skirtingais jų požiūriais į gyvenimą, o čia jau yra apie ką pamąstyti. Daugiausiai Lėja susiduria su vyresniais, ko gero paskutines savo gyvenimo dienas skaičiuojančiais pacientais ir turbūt nesunku įsivaizduoti, koks šis darbas turėtų būti slegiantis

Tas kaukšėjimas buvo visos senio mylėtos moterys, mergaitės mokykloje, buvusios žmonos, mylimosios, pakelės prostitutės – jų kvapai, atodūsiai, prisilietimai, jų užmiegotos akys, rankos, jų šlaunys, rankinės, batai, balsai. Tuose žingsniuose aidėjo mano jaunystės džiaugsmų alkis: dažytis, kvepintis, ruoštis, puoštis, vis žvilgčiojant čia į veidrodį, čia į laikrodį, čia į telefoną… Norėjau gyventi. Bet mano darbas buvo pridegti cigaretes ir stebėti, kaip maistas virsta mėšlu.

Knygoje galima rasti ir daugiau rimtų temų, tokių kaip turbūt visiems Lietuviams aktualus bėgimas nuo East European tapatybės, pamąstymai apie emigraciją, dūžtančias svajones ir neišsipildžiusias viltis.

Kodėl skaityti? Todėl, kad tai lengvai skaitoma knyga, papildyta subtilaus humoro, įdomių veikėjų ir minčių prieskoniu.

Kodėl neskaityti? Nes riba tarp paaugliams ir suaugusiems skirtos literatūros šioje knygoje labai trapi. Jei jums per 25, pagrindinė šios knygos tema gali būti jau išaugta. Taip pat jei jūsų per daug nežavi perspektyva skaityti apie nemalonius neįgaliųjų slaugos epizodus.

Share: