Greičiausiai esate girdėję apie Oskarą Šindlerį, Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjusį gyvybę daugiau nei tūkstančiui žydų. Apie šią asmenybę ir jos drąsu poelgį parašyta knyga ir pastatytas garsus filmas „Šindlerio sąrašas“. O. Šindlerio veiksmai kardinaliai pakeitė daugybės žmonių ir šeimų gyvenimo istorijas, viena iš jų, Leono Leysono, aprašyta knygoje „Berniukas ant medinės dėžės“.

Knyga išleista 2013 m., tais pačiais metais kai mirė savo knygos taip ir nesulaukęs herojus. Po karo emigravęs į JAV, ten praleido likusį savo gyvenimą ir apie savo patirtus išgyvenimus pasakoti nemėgo. Net artimiausiems žmonėms neatskleidė savo gyvenimo istorijos, iki kol pasirodė filmas “Šindlerio sąrašas” ir juo susidomėjo žiniasklaida. Pradėjęs dalintis savo išgyvenimais, galiausiai nusprendė savo istoriją sudėti į knygą.

Leono Leysono (tuomet Leibos Leizono) istorija prasidėjo Lenkijos kaimelyje, iš kurio septynių asmenų šeima persikėlė į Varšuvą ieškoti geresnio gyvenimo. Pagrindinis veikėjas, Leonas, jauniausias šeimos vaikas tuo metu buvo aštuonerių. Tačiau, kaip įtariate, geresnio gyvenimo šeima nerado, o susidūrė su palengva žiaurėjanciomis ir vis labiau nepakeliamomis gyvenimo sąlygomis žydams. Istorija gyvai ir įtikinamai pasakoja tiek apie gyvenimą Varšuvos gete, tiek Plašovo koncentracijos stovykloje.

Šeimos gyvenimą pakeitė pažintis su O. Šindleriu, kurio fabrike įsidarbina šeimos galva ir dar būdamas vaikas Leonas. Kad galėtų dirbti turėjo stovėti ant medinės dėžės (štai ir atskleista pavadinimo intriga). Darbas fabrike šeimai ilgai leido išvengti trėmimų į darbo stovyklas, o vėliau ir išgelbėjo gyvybes. O. Šindleris nepaisant didžiulio pavojaus rūpinosi ne tik savo fabrike dirbančiais žydais, bet ir jų šeimomis.

Istorija išskirtinė tuo, kad yra pasakojama vaiko akimis, su tam priderančiu naivumu ir jautrumu. Taigi knyga greičiausiai skirta paauglių auditorijai, galbūt tinkamesnė pirmą kartą susipažįstant su holokausto tema, tačiau visiems skaitantiems leis iš naujo įvertinti mus supantį komfortą ir bent akimirkai suprasti kokios santykinai nedidelės problemos mus kamuoja. Galbūt nors trumpam į viską galėsite pažvelgti paprasčiau.

Kodėl skaityti? Jei mėgsta istoriją ir holokaustas bei jo metu žmonių patirti išgyvenimai yra jus dominanti tema. Taip pat jei esate paauglys.

Kodėl neskaityti? Jei žanras, artimas paauglių literatūrai jūsų nedomina. Jei jūsų lūkesčiai knygai yra teigiamos emocijos, o ne drama.

Share: