Nediplomatiški britų diplomato memuarai

Pasiėmusi šią knygą norėjau ne tik pasijuokti, bet ir britų diplomato žvilgsniu išvysti po nepriklausomybės atgavimo save tik po truputį iš naujo kuriančią Lietuvą. Kevin J. Lynch čia atvyko 1994 m. praleido kelis metus ir netgi susirado lietuvę žmoną. Iš Nediplomatiški britų diplomato memuarai būtų galima tikėtis įdomaus, jau beveik istorinių laikų paveikslo ir lietuviškos kultūros pažinimo bei įžvalgų, kaip, pavyzdžiui, prieš keletą metų skaityta Labai blogai arba Liuks: 8 pamokos apie Lietuvą. Pastarasis kūrinys kokį šimtą kartų brandesnis ir šmaikštesnis. Ir aš beveik neperdedu. 

Įdomus gyvenimas, blankus kūrinys

Aš ieškau diplomatiškų epitetų, kuriais galėčiau apibūdinti Nediplomatiški britų diplomato memuarai rašymo stilių. Na, iš esmės reikia pasistengti taip neįdomiai rašyti apie tokį turiningą ir kelionių kupiną gyvenimą. Vietoj žinių apie kitų šalių politiką ir kultūrą, intelektualaus humoro, ko natūraliai galima tikėtis iš knygos, čia rasite lėkštų pokštų, grįstų, didžiąja dalimi, nacionalinių virtuvių trūkumų aptarimu, gyvenimo, beveik nepaliekant britiško baro ambasadose, atgarsių. Tiesa, keletas aprašytų nutikimų tikrai juokingi, bet tai turbūt vienintelis knygos privalumas. 

Per didelis kąsnis? 

Galbūt šios knygos nesėkmė užprogramuota formate? Nediplomatiški britų diplomato memuarai apima visą autorius karjerą, kelias dešimtis metų. Ar įmanoma tokiu būdu parašyti kažką išsamaus apie kiekvieną lankytą šalį? Greičiausiai, kad ne. Diplomatas, turbūt, galėtų parašyti knygą apie kiekvieną šalį, kurioje teko gyventi.  Šios knygos tempas greitas, viskas aptariama probėgšmais, ties nei viena tema per nelyg ilgai neapsistojant. 

Apie Lietuvą 

Daugiausiai tikėjausi iš skyriaus apie Lietuvą, na o jis buvo, galima sakyti, labiau joks. Juk tai buvo pačios nepriklausomybės atgavimo pradžios laikas, kurį būtų nepaprastai įdomu išvysti atvykėlio akimis. O realybėje pasakojimas apie nedraugišką barą, labai prastą saugumo situacija tuomet dar veikiančioje Ignalinos atominėje elektrinėje, dvišalę Jumgtinės Karalystės pagalbą Lietuvai. Tikrai ne tas desertas, kurio tikėjausi įveikus visą šią storą knygą. 

Kodėl skaityti? Jei mėgstate pokštus ir itin lengvą turinį. 

Kodėl neskaityti? Jei tikitės praplėsti savo akiratį, sužinoti daugiau apie kitas šalis ir kultūras. 

Share: