Rasizmo tema
Knygos pavadinimas įkvėptas garsaus kovotojo už juodaodžių teises Martino Liuterio Kingo žodžių
Tai nuoroda į pagrindinę knygos Maži svarbūs dalykai temą – rasizmo problemą. Gali pasirodyti, kad mums, gyvenantiems Lietuvoje, ji nėra labai aktuali, bet juk esame globalios visuomenės dalis ir interneto karta. Pasaulio skaudulių atgarsiai ir padariniai mus labai lengvai pasiekia. Turbūt ne kartą esame susidūrę su šia tema populiariosios amerikietiškos kultūros produktuose ir žiūrėdami žinias. Dėl atstumo ir asmeninio nepatyrimo rasizmo problemą galime suvokti tik labai paviršutiniškai, bet pasirodo tai ir dažno amerikiečio ir bet kurio asmens gyvenančio labiau kompleksinėje visuomenėje, nei mes čia Lietuvoje, problema. Perskaičius Maži svarbūs dalykai tampa akivaizdu, kaip mažai suprantame apie diskriminacijos odos spalvos pagrindu formas ir kaip puikiai šis kūrinys jas nušviečia ir daugeliu atžvilgių priverčia atmerkti akis.
Kiekvienas turi savo istoriją
Knygos siužeto centre – Rutos istoriją. Tai susižavėjimą keliantis, sudėtingas stiprios moters personažas, už kurį norisi paploti autorei. Ruta užaugo tarnaitės šeimoje ir nuo mažų dienų jautėsi joje tarsi balta varna dėl savo šiek tiek šviesesnės odos ir polinkio į mokslą. Nepaisant to, ji užaugo ir savo sūnų užaugino įsitikinusi, kad diskriminacija jau praeitis. Ruta tiki, kad savo išsilavininu ir sunkiu darbu gali pasiekti visko, ko panorėjusi, turėdama lygiai tokias pačias teises kaip baltieji kolegos. Nepaisant to, knygos siužetas netrukus priverčia sudvejoti, ar šis įsitikinimas tikras, o galbūt tik įsikalbėtas. Netrukus jos darbo metu įvykęs incidentas sudrebina jos vertybių pamatus ir greitai visas Rutos gyvenimas dūžta į šipulius, kad plyta po plytos būtų pastatytas iš naujo.
Vienas geriausių šios knygos bruožų – nešališkumas ir atviras požiūris į visus istorijos dalyvius, atsisakant skirstymo į blogą ir gerą. Istorija papasakota trijų personažų akimis – Rutos, jos advokatės ir rasistinių pažiūrų neslepiančio Turko. Tokia kūrinio forma leidžia maksimaliai įsijausti ir užčiuopti visus įmanomus istorijos kampus.
Gimimas
Dar vienas svarbus akcentas, kurį verta paminėti kalbant apie šią knygą yra faktas, kad pagrindinė veikėja Rūta dirba akušere ligoninėje. Dėl šios priežasties knyga pilna įvairiausių kūdikiu atėjimo į šį pasaulį istoriju, liūdnų ir linksmų, bet labai tikroviškų. Pati knyga labai gražiai suskirstyta į gimimą primenančius etapus: sąrėmius, gimdymo etapus ir laikotarpį po jo. Vienintelis skirtumas, kad dienos šviesą išvysta ne kūdikis, o ilgai slėpta ir nepatogi tiesa.
Kodėl skaityti? Nes tai paprastai parašyta, bet gili knyga, rasizmo temą nagrinėjanti plačiau nei įprastai. Patiks ir tiems (o greičiausiai toms), kuriems kūdikių gimimo istorijos kelia ypatingus sentimentus. Šią knygą gali drąsiai rinktis visi dramų ir istorijų papasakotų iš kelių skirtingų pusių gerbėjai.
Kodėl neskaityti? Jei ieškote sudėtingesnio, daugiasluoksnis teksto, nes ši knyga parašyta gana paprastai. Nesirinkite, jei nemėgstate lengvai nuspėjamų pabaigų ir jei netrokštate gilintis į amerikietiškos teisinės sistemos vingrybes.