Viską išbandžiau
Aš pati augindama vaiką dar tikrai visko neišbandžiau. Greičiau reikėtų sakyti, kad neišbandžiau beveik nieko. Šiuo metu apie vaikų auklėjimą daugiau skaitau, nei iš tiesų naudoju realybėje. Nes juk kūdikių nepaauklėsi – gali tik sekioti is paskos ir abejingai stebėti, kaip iš stalčių virsta visas turinys, kol prausiesi į vonią krenta visi daiktai (kartais iš tų pačių stalčių) o nepatikęs maistas limpa prie baltų sienų.

Lenkiu prie to, kad šios knygos pavadinimas šiek tiek klaidinantis. Ji nėra apie labai problemiškus vaikus, kurių elgesio problemoms spręsti netinka jokie įprasti metodai. Viską išbandžiau greičiau yra skirta kiekvienam 1-5 metų vaiką auginančiam žmogui, siekiančiam suprasti savo vaikų elgesį ir tinkamai į jį reaguoti. 

Filosofija

Bendrąją prasme šios knygos autorės filosofija vaikų auklėjimo atžvilgiu man pasirodė artima asmeniškai ir priminė tai, ką skaičiau knygoje Auklėjimas be dramų. Šios knygos esmė yra siekis padėti užauginti savimi pasitikinčius, vidinį saugumo jausmą puoselėjančius ir harmoningus santykius gebančius kurti žmones. Viską išbandžiau pataria į kiekvieną kylančią situacija reaguoti taip, kad problema būtų išspręsta, o ne užgniaužta. O taip pat visuomet išnaudota galimybė kažko išmokyti vaiką.

Izabelle Filliozat teigia pastebėjusi, kad tam tikrais vaikų amžiaus etapais, jų tėvai susiduria su panašiu elgesiu, kurį dažnai priskiria kaprizams, manipuliacijoms ir kaip pas mus įprasta vadinti “ožiukams”. Autorė siekia atkreipti dėmesį, kad jei jau toks pats elgesys taip dažnai pasikartoja, greičiausiai jis yra susijęs su vaiko smegenų raida, o ne su betikslėmis užgaidomis. Man patiko autorės pastebėjimas, kad kaprizai tėra atsakas į jam per daug sudėtingas situacijas.

Autorė knygoje taip pat kritikuoja visiems vaikams pritaikomų ir universalių sprendimų paieškas. Pavyzdžiui klausimas kaip kovoti su vaiko pykčio priepuoliais yra betikslis, nes atsakymas visų pirma glūdi jo pykčio priežastyse. O dažniausiai tą pyktį savo netinkamomis reakcijomis stimuliuoja patys tėvai. Jei reikėtų trumpai apibendrinti šios knygos naudą – jūs imsite suprasti savo vaikus. Didžiąją dalį jų elgesio jums taps lengviau pateisinti, nes suprasite, kad taip veikia jų smegenys. O jos toli gražu nefunkcionuoja taip, kaip mūsų, suaugusiųjų.

Struktūra

Vienas didžiausių Viską išbandžiau privalumų – ji tiesiog puikiai strukturuota. Knyga pradedama skyriumi, padėsiančiu suprasti kaip ja tinkamai naudotis. Kiekviena elgesio problema, pradedama paaiškinimu vaiko akimis – kokie jo elgesio motyvai ir kokie jausmai jam kyla susidūrus su netinkamu tėvų atsaku. Vėliau seka patarimai dėl galimų elgesio modelių, pabrėžiant, kad tai nebūtinai patys geriausi sprendimai. Tėvai kviečiami pasitelkti kūrybingumą ir ieškoti unikalių išeičių kiekvienoje situacijoje.

Kita knygos dalis pagal vaiko amžių pagal vaiko amžių suskirstyta i dalis kas pusę metų. Nepaisant to, tikrai verta skaityti viską iš eilės, kadangi kaip pati autorė sako, visi vaikai yra unikalūs ir vieniems konkretus elgesys ims ryškėti anksčiau, kitiems užsitęs ilgiau. Vengiant pasikartojimų konkretus elgesys aptariamas tik tam tikru amžiaus laikotarpiu.

Kas man pačiai buvo aktualu – patarimų ras netgi auginantys pačius mažiausius. Skyrius vaikams nuo 12 mėnesių naudingas ir auginantiems kūdikius. Sužinosite kodėl verta savo kalboje atsisakyti neiginių, o vietoje žodžio ne naudoti stop. Kalbant apie vyresnius vaikus, sužinosite, kodėl beprasmiška tikėtis iš jų kantrybės ar entuziazmo dalintis žaislais. Suprasite, kada naudinga vaikui duoti pasirinkti ir kodėl tuo nereikėtų piktnaudžiauti. Paaiškės, kodėl vaikai taip dažnai keičia nuomonę, kodėl tam tikru amžiaus tarpsniu ima meluoti ir nuolatos klausinėti rodos tų pačių dalykų. Visas šis elgesys nušvis jūsų akyse naujomis spalvomis.

Ribos ir išvados

Knygos gale pateikiama labai naudinga informacija apie ribas. Pozityvi arba švelni tėvystė jokiu būdu nereiškia vaiko auginimą be apribojimų ir taisyklių. Jų atsisakymas vaikui būtų greičiau žalingas nei naudingas. Viską išbandžiau puikiai paaiškina kaip tas ribas nubrėžti akcentuojant ne draudimus (t. y. pačias ribas) o leistiną elgesį arba “saugią” teritoriją.

Taip pat mane be galo sužavėjo paskutinis skyrius – knygos išvada. Jį sudaro tik keli piešinukai ir žodžiai, kurie, tikiuosi, privers susimąstyti ir įkvėps jus, taip pat kaip ir mane.

Neskubėdami mėgaukitės aliai viena kiekvieno savo vaiko gyvenimo akimirka. Laikas visada bėga per daug greitai. Visada tėra vienas neatidėliotinas reikalas: mylėti! O visa kita, tiesa sakant, ar iš tikrųjų taip jau reikšminga?

Kodėl skaityti? Nes šioje knygoje yra viskas, ką jums reikia žinoti apie 1-5 metų vaiko auklėjimą. Trumpai, aiškiai ir struktūruotai. Be pasikartojimų ir dažnai pasitaikančio pilstymo iš tuščio į kiaurą. Perskaitę šią knygą nustosite manyti, kad vaikai jūsų negerbia ar bando manipuliuoti, pajusite jiems užuojautą ir lengviau galėsite kurti darnius ir pagarbius santykius.

Kodėl neskaityti? Jei tikitės daugiau teorinės informacijos. Taip pat jei norite daugiau sužinoti apie vaikų emocijas – ši knyga orientuota į jų elgesį.

Share: