Skaitant pirmą knygos skyrių buvo sunku įsivaizduoti, apie ką bus visas kūrinys – juk viskas kas svarbiausia įvyksta jau pačioje knygos pradžioje. Vidutinio amžiaus vyrukas, kuriam visai tiktų lietuviškas epitetas plevėsa, yra iškeldinamas iš nuomojamo buto. Tolimesnio gyvenimo perspektyvos gana miglotos ir ne itin šviesios. Kas toliau? Vernonas Subutexas ima ir nustebina skirtingų veikėjų gausa, pasakojimui vis keičiant perspektyvą.
Šios knygos kabliukas – pamatyti kontrastą tarp to, kaip žmonės mato patys save ir tai, kaip juos vertina kiti. Knyga tiesiog persmelkta prancūziško kandaus humoro, ironijos, negatyvumo kiekviename žingsnyje. Nepaisant to, kūrinys turi savotiško žavesio ir taikliai beda pirštu į šiuolaikines socialines problemas – socialinę nelygybę, žmonių psichologinę sveikatą, plintančią depresiją, nusivylimą, didelio miesto gyvenime pamestą laimės ir prasmės jausmą. Tamsių skaitinių gerbėjai – Vernonas jums.
Trolių ferma
Kitas pasakojimo kampas – socialiniai tinklai ir jų įtaka. Gal ir keista, tačiau atskalūnas, Vernonas nuolat tikrina Facebook paskyrą, palaiko ryšį su draugais ir dalinasi muzikos įrašais. Į siužetą taip pat įsipaišo ir tamsiosios jėgos, kurios internete gali bet ką – apjuodinti ar ant pjedestalo iškelti žmogų, kurti ir griauti reputaciją, iškelti į viešumą ar nuslėpti įvykius. Man regis autorė kabina įdomų dalyką. Vernonas beveik visą gyvenimą praleido muzikos įrašų parduotuvėje. Tais laikais ji buvo savotiška socialinių tinklų atsvara – vieta, kur rinkdavosi panašių pomėgių žmonės. Anksčiau jei tą darė realybėje ir, galbūt, buvo labiau atsakingi už savo mintis ir žodžius, nei tie, kurie dabar daugiausiai užmezga kontaktus ir toliaubendrauja internetinėje erdvėje. Skaitydama Vernonas Subutexas daug kur matau susikertančių ir besikeičiančių pasaulių sandūrą, žmones gyvenančius ant labai didelių ekonominių ir socialinių pokyčių ribos.
Muzikos gerbėjams
Jau šiek tiek užsiminiau, kad Vernonas yra melomanas. Knygoje yra begalė muzikinių nuorodų, tam tikras kūrinio sluoksnis atsivers roko muzikos gerbėjams. Yra čia ir fikcinė žvaigždė Aleksas, aplink kurio melancholišką asmenybę sukasi būrelis draugų – tarp jų ir Vernonas. Autorė įpaišo ir lengvą detektyvo liniją, supina tarp kelių labai nelaimingų veikėjų likimų. Ko dar gausu šioje knygoje? Diversijos, bet kartu ir neapykantą kurstančių pasisakymų, smurto, narkotikų, priklausomybių, keiksmažodžių, nihilizmo. Autorė tarsi uždeda ranką ant pulsuojančių tamsiausių šiuolaikinės visuomenės nuotaikų ir sudeda tai ką pajutusi į šį originalų kūrinį.
Kodėl skaityti? Jei domitės socialinėmis problemomis ir jums įdomu, koks jausmas keliaujant ar esant ant visuomenės užribio krašto. Tai tamsi knyga, mėgstantiems sarkazmą, juodą humorą, nuoširdumą. Maždaug pusė knygos maniau, kad antros dalies neskaitysiu, tačiau džiaugiuosi užbaigusi ir tam tikras prasmes pastebėjusi.
Kodėl neskaityti? Nemaža dalis knygos atrodo pasikartojanti, nuobodi, beprasmiška – kaip ir dalies veikėjų gyvenimas. Knyga pilna antiherojų (ne tik Vernonas), kuriuos sunku priimti ir moraliai neteisti.